انتشار:  پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1398  ::  11:23   

هشدار در مورد تبعات حضور 300 داعشی در کوه قره چوغ در غرب اربیل

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مسئول تشکیلات اتحادیه میهنی (یکیتی) در مخمور واقع در غرب اربیل،  هشدار داد که حدود 300 داعشی در کوه قره چوغ حضور داشته و این امر می تواند  منجر به اشغال دوباره بخش هایی از عراق توسط داعش شود.

به گزارش کردپرس، رشاد گلالی در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، اعلام کرد که کوه قره چوغ در منطقه مخمور واقع در غرب اربیل، یکی از چندین مکانی است که از سال گذشته عناصر داعش در آن مستقر شده و این کوه را تبدیل به مخفیگاه خود کرده اند.

مسئول تشکیلات اتحادیه میهنی در مخمور افزود که در حال حاضر 300 داعشی از جمله عناصر خارجی داعش در قره چوغ خود را مخفی و اقدام به سازماندهی خود در گروه های کوچک کرده و در مناطق اطراف و به ویژه دامنه قره چوغ و دشت نینوا تردد داشته و به شهروندان حمله می کنند.

وی گفت که این عناصر داعش دارای سلاح های مختلف سبک و نیمه سنگین مختلفی در قره چوغ بوده و به آموزش های نظامی ادامه می دهند؛ چرا که با پایان سلطه جغرافیایی داعش در استان نینوا، قره چوغ امن ترین مکان برای آنان بوده و آزادانه اقدام به احیا، سازماندهی خود در این منطقه می کنند.

رشاد گلالی احتمال داد که ماندن و رشد عناصر داعش در این منطقه، با در نظر گرفتن شرایط و فعالیت های آنان، به سیاست های داخلی کشور عراق و سیاست منطقه ای و مرتبط باشد وکشورهای حاشیه خلیج فارس نیز در آن دست داشته باشند.

مسئول تشکیلات اتحادیه میهنی همچنین خاطر نشان ساخت که در اطراف رود دجله در این منطقه نیز 4 منطقه جنگلی و پردرخت وجود دارد که تبدیل به مخفیگاه و پایگاه عناصر مسلح داعش شده و هیچ یک از نیروهای عراقی قادر به ورود و پاکسازی این مکان ها نیستند.

گلالی هشدار داد که ماندن داعش در مناطق ذکر شده در حالی که آنان به سازماندهی و تجهیز خود می پردازند، در صورت وقوع هرگونه اختلافات داخلی در عراق و یا تنش های جهانی و منطقه ای می تواند عراق را دچار مشکلی جدی کند؛ چرا که عناصر داعش خواهند توانست بار دیگر مناطق استان نینوا را به آسانی اشغال کنند.