انتشار:  پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1398  ::  12:15   

علیه افرادی که به اتهام فساد مالی از این جریان اخراج شدند؛

23 کشته و زخمی در تظاهرات هواداران صدر در نجف و شهرهای دیگر عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - برخی استان های عراق شب گذشته شاهد تظاهرات هواداران جریان صدر علیه افراد اخراج شده از این جریان به اتهام فساد مالی بود و در جریان آن نیز شماری از افراد کشته و زخمی شدند.

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، هواداران جریان صدر به رهبری مقتدی صدر شب گذشته در برخی استان های واقع در مرکز و جنوب عراق علیه افرادی که در این اواخر به اتهام فساد مالی از این جریان اخراج شدند، دست به تظاهرات زدند که در برخی شهرها به ویژه نجف اشرف کار به خشونت کشید و شماری کشته و زخمی بر جای گذاشت.

نقطه آغاز این رویداد را می توان اقدام اخیر مقتدی صدر علیه برخی افراد وابسته به جریان صدر در نظر گرفت جایی که وی دوشنبه گذشته دستور داد تا یک کمیته برای جمع آوری اطلاعات درباره افراد وابسته به جریان و دارای پروژه های تجاری دولتی تشکیل شود و خطاب به این افراد نیز گفت: دیگر اقدام شما در خدشه دار کردن اعتبار پدرم و خروج از رویکرد وی را تحمل نمی کنم.

به دنبال آن نیز برخی شهرهای مرکز و جنوب عراق و در راس آنها نجف اشرف شاهد برگزاری تظاهرات و تجمع هواداران صدر علیه افراد اخراج شده از جریان بود و در همین راستا نیز صدها تن از آنها در برابر مجتمع تجاری البشير در این شهر تجمع کردند و خواستار تعطیلی آن شدند چرا که مالک این مجتمع یعنی جواد الکرعاوی ملقب به ابواکثم از افراد اخراج شده از جریان صدر به شمار می آید.

با این حال عناصر شرکت امنیتی مسئول حفاظت از مجتمع البشیر برای متفرق کردن تظاهرکنندگان اقدام به تیراندازی کرده و در نتیجه آن نیز در مجموع 21 تن از هواداران صدر کشته و زخمی شدند جایی که بیمارستان الحکیم شهر نجف اعلام کرد که 17 زخمی و اجساد چهار کشته حادثه مذکور به بخش اورژانس این بیمارستان انتقال یافتند.

هسته اطلاع رسانی امنیتی عراق نیز در رابطه با این حادثه اعلام کرد که تیراندازی نگهبانان مجتمع تجاری البشیر منجر به کشته و زخمی شدن تظاهرکنندگان شده و به دنبال این حادثه نیز نیروهای امنیتی توانستند پنج تن از نگهبانان عامل تیراندازی را دستگیر کنند.

در همین حال، شماری از تظاهرکنندگان هوادار صدر مجتمع تجاری البشیر را به آتش کشیدند و در نتیجه آن نیز خسارت مادی زیادی به این مجتمع وارد شد، به دنبال آن نیز نیروهای امنیتی محل وقوع حادثه را به محاصره درآورده و تدابیر امنیتی شدیدی اتخاذ کردند.

در واکنش به این حادثه نیز مالک مجتمع تجاری البشیر تاکید کرد که شماری از تظاهرکنندگان به این مجتمع حمله کرده و دو تن از کارکنان آن را زخمی کردند.

الکرعاوی ضمن تاکید بر این که تظاهرکنندگان، افراد زخمی موجود در داخل مجتمع را نیز به محاصره درآورده و اجازه ندادند برای درمان به بیمارستان انتقال یابند، مسئولیت حفاظت از جان و مال مردم در نجف را بر عهده دولت فدرال عراق گذاشت.

در سوی مقابل، صالح محمد العراقی، یکی از افراد نزدیک به مقتدی صدر در پیامی در شبکه های اجتماعی از تظاهرکنندگان درخواست کرد که تظاهرات خود را به تحصن در برابر مجتمع های تجاری متعلق به افراد متهم به فساد مالی تبدیل کنند و دست کم برای سه روز اجازه ندهند کسی برای خرید وارد آنها شود.

این فرد نزدیک به رهبر جریان صدر ضمن درخواست از هواداران وی برای خودداری از بستن جاده و خیابان، عدم آزار و اذیت منازل نزدیک مجتمع های مذکور و محافظت از مسالمت آمیز بودن تجمع خود، از هیئت های سیاسی جریان نیز خواست که برای مجازات عاملان تیراندازی در نجف اشرف، بی درنگ وارد عمل شوند.

العراقی با این حال ساعتی بعد در پیام دیگری از مقتدی صدر نقل کرد: نیازی به تحصن نیست چرا که این ماه روزه است؛ نیازی به تظاهرات نیز نیست چرا که دیگر برای فساد راهی نمانده که فخرفروشی کند؛ از کسانی که به مسالمت آمیز بودن تظاهرات پایبند بودند تشکر می کنم.

هیئت سیاسی جریان صدر نیز به نوبه خود با صدور بیانیه ای در رابطه با رویدادهای شب گذشته، استفاده از زور علیه تظاهرکنندگان به ویژه در نجف اشرف را محکوم کرده و خاطر نشان ساخت که تیراندازی محافظان افراد متهم به فساد به سوی تظاهرکنندگان و کشته و زخمی شدن شماری از آنها یک جنایت غیر قابل بخشش و شنیع در قبال حقوق بشر و نقض آشکار قانون به شمار می آید.

هیئت مذکور ضمن تاکید بر این که تظاهرات هواداران این جریان در نجف اشرف و شهرهای دیگر عراق علیه افراد فاسد و به صورت مسالمت آمیز و متمدنانه برگزار شده، از نهادهای ذی ربط، نخست وزیر و رئیس شورای عالی قضایی این کشور درخواست کرد که بی درنگ اقدامات حقوقی لازم را در حق عاملان تیراندازی اتخاذ کنند و شدیدترین مجازات را برای آنها در نظر بگیرند تا به عبرتی برای دیگران تبدیل شوند.

این در حالی است که در شهرهای کربلای معلی، بصره، کوت و حله نیز صدها تن از هواداران جریان صدر در برابر منازل و شرکت های افراد اخراج شده از این جریان به اتهام فساد مالی تظاهرات کردند و ضمن درخواست محاکمه و مجازات این افراد، علیه آنها و در حمایت از مقتدی صدر شعارهایی سر دادند.

در همین راستا نیز، در جریان تظاهرات هواداران مقتدی صدر علیه مفسدان اقتصادی وابسته به این جریان در برابر یک مجتمع پزشکی و منزل معاون استاندار واسط در شهر کوت، مرکز این استان، دست کم دو تن از تظاهرکنندگان زخمی شدند تا با چهار کشته و 17 زخمی تظاهرات نجف، شمار قربانیان رویدادهای شب گذشته به 23 کشته و زخمی برسد.

برچسب‌ها:
#عراق
#جریان صدر
#مقتدی صدر
#نجف
#تظاهرات