سرویس کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1398  ::  12:24   

پیشگیری از آتش سوزی در پارک های جنگلی سنندج در اولویت است

سرویس کردستان- رئیس سازمان سیما،منظر و فضای سبز شهری شهرداری سنندج با اعلام کاهش  95 درصدی آتش سوزی در پارک های جنگلی  سطح شهر درسال گذشته  گفت: باراندگی های امسال باعث شده که پوشش گیاهی در برخی از نقاط آبیدر به بیش از یک متر برسد.

به گزارش کُرد پرس به نقل از روابط عمومی شهرداری سنندج،جلسه هماهنگی جهت پیشگیری از وقوع آتش سوزی در پارک های جنگلی  با حضور دستگاههای ذیربط در سالن جلسات سازمان آتش نشانی برگزار شد.

رئیس سازمان سیما ،منظر وفضای سبز شهری شهرداری سنندج در این جلسه گفت: حفاظت وصیانت از پارک های جنگلی در مقابل حوادث مختلف نظیر آتش سوزی از مهم ترین اهداف و اولویت های این سازمان است.

شرمین شریفی با بیان اینکه  علاوه بر پارک جنگلی آبیدر که از اهمیت ویژه ای برخوردار است در دیگر پارک های جنگلی سطح شهر نظیر نیشتمان و توس نوذر هم اقدامات پیشگیرانه در خصوص جلوگیری از آتش سوزی صورت خواهد گرفت، گفت: سال گذشته  پارک جنگلی آبیدر به 7 زون تقسیم شد و آتش بان هم در زون های تعیین شده  بصورت شبانه روزی مستقر شد ند.

شریفی اعلام کرد: سال گذشته با اقدامات مناسب و همچنین تعامل و همکاری آتش نشانی ، منا بع طبیعی و سازمان های مردم نهاد شاهد کاهش 95 درصدی آتش سوزی در پارک های جنگلی در سطح شهر بودیم.

وی افزود: خوشبختانه امسال شاهد بارش های فراوان برف و باران بودیم و همین امر باعث شده در بسیاری از نقاط سطح شهر بویژه پارک های جنگلی شاهد پوشش گیاهی مناسب باشیم.

مهندس شریفی اعلام کرد:  پوشش گیاهی در برخی از نقاط پارک جنگلی آبیدر به بیش از یک متر می رسد و قطعاً در آینده و با گرم شدن هوا شاهد خشک شدن  پوشش گیاهی احتمال آتش سوزی در این پارک ها فراوان است.

وی عنوان کرد: برگزاری جلسات هماهنگی با دستگاهای ذیربط  در  خصوص تهیه امکانات لازم تا قبل از گرم شدن  هوا و همچنین استقرار آتش بان باید در آبیدر صورت گیرد.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری سنندج با بیان اینکه شرایط پوشش گیاهی در پارک های جنگلی بسیار متفاوت تر از سال های گذشته است ابراز امیدواری کرد: با تلاش،همکاری  و تعامل تمامی دستگاه های ذیربط و همچنین شهروندان بتوانیم همانند سال گذشته در حفاظت و پیشگیری از وقوع آتش سوزی در پارک  های جنگلی موفق عمل کنیم.

معاون خدمات شهری شهرداری سنندج هم در این جلسه با بیان اینکه عامل انسانی باعث  بیشتر آتش سوزی در پارک های جنگلی است تاکید کرد: باید علف های هرز در تفرجگاه ها و نقاطی که بیشتر شهروندان برای تفریح به آن مراجعه می کنند جمع آوری شود.

عبدالسلام سپهر افزود: خرید تجهیزات لازم نظیر دمنده هم یکی دیگر از اقدامات است که با پیگیری لازم امیدواریم بتوانیم نسبت به خرید دودستگاه دمنده و تحویل آن به سازمان سیما و منظر اقدام کنیم.