انتشار:  پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1398  ::  13:10   

حضور 5 داوطلب برای تصدی منصب ریاست اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- پارلمان کردستان، با پایان مهلت ثبت نام داوطلبین تصدی منصب ریاست اقلیم کردستان، نام 5 داوطلب را به وزارت امور داخلی اقلیم تحویل می دهد.
 

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، پارلمان کردستان با اعلام  پایان مهلت ثبت نام داوطلبین تصدی منصب ریاست اقلیم کردستان، نام 5 داوطلب را که برای این منصب به صورت رسمی ثبت نام کرده اند، به وزارت امور داخلی و دادگستری  اقلیم می دهد.

فقط 5 نفر در اقلیم کردستان خود را برای تصدی این منصب نامزد کرده اند و پارلمان نام های آن های را به این شرح اعلام کرده است، نچیروان بارزانی نخست وزیر فعلی اقلیم و معاون رهبر حزب دمکرات (پارتی) ، فرهاد پیربال نویسنده و هنرمند مشهور اقلیم، ریبوار خوشناو، امید پالانی و بکر دربندی.

از میان این افراد نچیروان بارزانی به عنوان نامزد سه حزب اصلی اقلیم یعنی پارتی، اتحادیه میهنی و جنبش تغییر مطرح بوده و دیگر افراد به عنوان نامزدهای مستقل و بی طرف نام نویسی کرده اند.

هیئت رئیسه پارلمان کردستان پس از بررسی سوابق و شرایط این افراد لیست آنان را برای تائید صلاحیت به وزارت امور داخلی و دادگستری اقلیم داده و این وزارت نیز نام افراد تائید شده را به پارلمان باز می گرداند و افرادی که صلاحیت آنان تائید نشده می توانند شکایتی را در وزارت دادگستری طرح نمایند.

بر اساس لایحه تصویب شده اصلاح قانون ریاست اقلیم کردستان، رئیس جدید اقلیم با رأی نمایندگان پارلمان کردستان انتخاب می شود و حزب دمکرات اعلام کرده که بارزانی با کسب بیش از 90 رأی از مجموع 111 رأی نمایندگان پارلمان برای این منصب انتخاب می شود.

از سوی دیگر فراکسیون نسل نو، اتحاد اسلامی و جماعت اسلامی در پارلمان کردستان اعلام کرده اند که به هیچ یک از نامزدهای معرفی شده رأی نمی دهند.

قرار است که طی دو هفته آینده رأی گیری برای انتخاب رئیس اقلیم در پارلمان کردستان انجام شود.