انتشار:  پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1398  ::  13:36   

طنز تلخ آمارها در کردستان؛

در کردستان فلاکت کیلویی چند؟! / امیر شریفی

سرویس کردستان؛ در خبرها خواندیم که استان کردستان در کمال بی عدالتی و بی توجهی آمارگیران و تحلیلگران شاخص های اقتصادی به عنوان یکی از استان های فلاکت زده کشور معرفی شده است که این امر موجب اعتراض گسترده جمعی از مدیران و فعالان حوزه سیاسی-اقتصادی استان به مراکز تهیه و نشر آمارهای رسمی شده است.

ما نیز به نوبه خود اعتراضمان را اینگونه ابراز می داریم:
خبر را که خواندم واقعا سرگشته گشتم. آخه چرا ما رو باید تو همه شاخص های بد اقتصادی جزو اول ها اعلام کنن؟ مگه تورم و بیکاری و شرایط بد کسب و کار کم نبود که ما رو هم اول در فلاکت از برترها اعلام می کنن؟ نمی دانم چه استانی و یا چه کسی پشت این آمارهای فریبنده قرار گرفته ولی تردیدی ندارم هرکه باشد قصد آبرو ریزی معمارین اقتصاد کردستان را دارد.
فارغ از شومی و پلیدی نیات دست اندرکاران و پشت پرده های این آمارهای غلط‌ انداز که هر روز با عنوانی و از سوی نهادی منتشر می شود لازم است با ادله هایی منطقی جوابیه ای کوبنده و آتشین در رد دسیسه های آنان ارائه گردد.
قبل از هرچیز اینکه نمی دانم دیگه کی می خوان دست از این دسیسه ها و نیرنگ ها بردارند اما آنان بدانند مدیران ما ماحصل سال ها خدمت موفق در استان هستند و از آنچنان ساز و کار سترگی برخوردارند که بنظر نمی رسد با این فوت ها به لرزه تن دهند.
اولین نکته اینکه در کجای دنیا استانی که هیچ کسی نمیره سرکار و همه تا ظهر برای خودشون استراحت می کنن رو فلاکت زده حساب می کنند؟ باور بفرمایید جوانان ما از خوشحالی اینکه شغلی ندارند تا با آن خودشون رو سرکار بگذارند و خسته برگردن خونه هاشون، روزها ده ها نامه تشکر روانه اداره کار می کنند.
اخه ما این همه معدن داریم، بدون اینکه دست به سیاه و سفیدش بزنیم جیبامون رو پر می کنیم فلاکت زده هستیم یا شماهایی که شب و روز دارید جون می کنید و کالای صنعتی می دید بیرون؟
آخه در کجا آب و هوا به این پاکی می شه پیدا کرد؟ شماهایی که آمار اشتباه میدید بیرون! فلاکت بار خودتونیند و شهرکهای صنعتی آلوده تون.
استدلالشون اینه میگن قطب کشاورزی هستید چرا مواد غذایی تو شهرهاتون گرونتر از بقیه جاهاست؟ خب آخه به شما چه؟! مگه ما تو کار شماها دخالت می کنیم؟ شما خیلی زرنگید فکری به حال بحران ملخ ها کنید.
از کی استانی که کالاهاش ارزش داره، کیفیت داره و کسی نمی تونه مفت بخرتشون فلاکت زده به حساب میاد؟
شما فلاکت زده اید که کالاهای بنجل براتون میارن و ارزون تر می خرید.
واقعا یا شما نمی دونید فلاکت چیه یا اشتباه ما رو درک کردید. اینکه همه چیز اینجا گرون تر از اونجاست مگه نشان از فلاکته؟ واقعا متاسفم براتون، تفسیرتون از فلاکت اشتباهه. مگه اینکه میانگین درآمدمون از میانگین درآمد کشوری پایین تره چیز بدیه؟ شما فلاکت بارید که نمی دانید اضافه های درآمدیتون رو کجا خرج کنید یا ما؟ نه عزیز این ره انصاف نیست.
ما حتی چندتایی کارخونه داریم که انقد مدیرامون کمکشون کردن که تعطیلش کنن و کارگرامون با خیال راحت بیان خونه استراحت کنن که در ذهن این حجم از تلاش نمی گنجه. شاید با خودت بگی که پس کارمندای دولت چی؟ کارمندای دولتم غیر از تعدادی که ژِن بد کارکردن دارن بقیه در استراحت مطلقند. یه سری دیگه کارشون به جایی رسیده که کارشناس دولته در عین حال کارشناس ارشد دیواره و شیپور یا مینچ و شطرنج و بازی های آنلاینه، یا تحلیلگر هالیووده و سیاست خارجه است.
ما فلاکت زده ایم یا شمایی که همه جا رو اتوبان کردید؟ ما انقد طبیعت دوستیم که برای اینکه با توسعه راه طبیعت رو خراب نکنیم 9 ماهه راه و شهرسازیمون رو بدون مدیر در حالت استندبای گذاشتیم واقعا متاسفم براتون که حفاظت از محیط زیست ما رو فلاکت زدگی می دونید؟
ما تو اینجا مدارک تحصیلی شیمی و زیست آزمایشگاه رو مدیر ارشد شهرستان و استان می کنیم که در حین مدیریت و خدمت با اکتشافات علمی به سرعت تولید علم جهان رونق ببخشند.
آخه نمی دونم مگه میشه همینطوری شاخص فلاکت بدید بیرون بدون اینکه از یکی از این مردم خوشبخت بپرسید که چه زندگی و چه آینده روشنی براشون ارائه شده. شماها شاخص هاتون همش فرمالیته است و قصد دارید بگید ما بدیم و خودتون خوب.
این ها رو برای خودمون ننوشتم برای شما نوشتم که بدونید دیگه دست از سر این استان با این تعداد معمار اقتصادی برجسته بردارید و بذارید راه خودمون رو خودمون بریم. اگه شما بذارید و هی از این آمارها ندید بیرون ما خودمون می دونیم چقد خوشبختیم و چقد از فلاکت فاصله داریم.
در پایان حتما به شما پیشنهاد می کنم برای تفهیم بیشتر موضوع، سری به آبیدر زیبا و سایر مراتع استان بزنید که ببینید یه دونه ساخت و ساز غیر مجازم نداریم، به مرزهامون سری بزنید که ببینید چگونه همه کولبرا شغل هایی در شان خود پیدا کرده اند و دیگه کولبری نمی کنند، به جوانان و تحصیل کرده هامون که دیگه از فشار زندگی و اجتماع دیگه خودکشی و خواری نمی بینن و چند صفحه دیگه از خوشبختی های استان بزنید تا بدونید فلاکت چه معنی میده و به قول یکی از همین بزرگواران فلاکت کیلویی چند؟!