انتشار:  پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1398  ::  14:09   

شهرک های صنعتی آذربایجان غربی معافیت 13 ساله مالیاتی می گیرند

سرویس آذربایجان غربی- استاندار آذربایجان غربی گفت: کلیه شهرک های صنعتی آذربایجان غربی که بیش از 30 کیلومتر از مرکز استان فاصله دارند شامل معافیت 13 ساله مالیاتی خواهند شد.

به گزارش کردپرس، 34 شهرک و ناحیه صنعتی در آذربایجان غربی در مساحت 2 هزار و 400 هکتار در این استان وجود دارند. اما کمبود نقدینگی، مشکلات موجود در تأمین مواد اولیه، نبود سرمایه گذار، فقدان سرمایه در گردش تولیدکنندگان، مالیات های سنگین، عدم حمایت دولت و... بیش‌تر از نیمی از واحدهای صنعتی را با رکود مواجهه ساخته است.

به گفته مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان غربی؛ در حال حاضر 58 درصد از واحدهای تولیدی این شهرک‌های صنعتی فعال و 2 هزار و 50 قرارداد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان به ثبت رسیده است که هم‌اکنون از این تعداد بیش از یک هزار و 300 قرارداد به بهره‌برداری رسیده است.

روز گذشته استاندار آذربایجان غربی در حاشیه بازدید از واحدهای تولیدی شهرک صنعتی فاز 3 ارومیه با اشاره به اینکه مشکل مالیاتی یکی از موانع تولید در این منطقه است، اظهار داشت: طبق بررسی ها 13 سال معافیت مالیاتی برای واحدهای تولیدی مستقر در این مناطق در نظر گرفته شده است و باید روند اجرای این قانون پیگیری شود.

محمدمهدی شهریاری افزود: واحدهای تولیدی این استان که به دلیل مشکل مالیاتی تحت فشار هستند مورد بررسی قرار می گیرند تا پس از ارزیابی، تدابیر لازم برای رفع این مشکل اندیشیده شود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به شعار "رونق تولید" سال جاری اظهار داشت: امروز چند واحد تولیدی که دارای مشکلات بانکی و وام های سال های گذشته بود، به مدار تولید برگشتند. همچنین مقرر شد به صورت ویژه با مدیران بانک های عامل جلسات متعددی برگزار شود تا این مشکل واحدهای تولیدی حل و فصل شود.

وی تصریح کرد: تلاش می شود واحدهای راکد و نیمه فعال با ظرفیت کامل وارد مدار تولید شود. استفاده از ظرفیت کامل واحدهای تولید زمینه ساز و نوید بخش فراهم آمدن اشتغال در استان است.

شهریاری بیان کرد: برخی از واحدهای جدید نیز کار ساخت و ساز را شروع کردند و مقرر شد در بخش سرمایه در گردش این واحدها مساعدت شود تا میزان اشتغال این بخش نیز افزایش یابد.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به سرمایه گذاری یک شرکت آلمانی در استان گفت: در حال حاضر عملیات اجرایی واحد تولیدی آلمانی "دُهلر" با سرمایه گذرای 12 میلیون یورویی در حال اجراست و فاز نخست آن تا 2 ماه آینده به بهره برداری می رسد.

وی بیان کرد: شرکت دهلر با سرمایه گذاری بخش خارجی از کشور آلمان با استفاده از آخرین تکنولوژی روز، تولیدکننده انواع کنسانتره و آبمیوه بوده که بخش کنسانتره آن در سال آینده قابل بهره برداری است.