انتشار:  پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1398  ::  15:09   

استاندار کرمانشاه:

ثبت جهانی اورامانات، دریچه ای تازه برای توسعه کرمانشاه است

سرویس کرمانشاه- ثبت جهانی اورامانات، نه تنها دریچه ای تازه برای توسعه استان و رونق منطقه اورامانات است، بلکه در اقتصاد و معرفی هرچه بیشتر استان به عنوان چهره ی زیبای ایران اسلامی تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش خبرنگار کردپرس، هوشنگ بازوند در نشست کارگروه رفع موانع ثبت جهانی اورامانات با بیان این مطلب گفت: تعصب نسبت به میراث فرهنگی، تعصب به نیاکان است.

وی افزود: میراث فرهنگی و هویت ملی، ثروت نرم است و قرن آینده، قرن ثروت نرم است و کشورهای بی هویتی همچون آمریکا به دنبال آن هستند که این منبع قدرت را در کشورهای دارای هویت از بین ببرند‌ که نمونه آن از بین بردن آثار تاریخی در افغانستان، عراق و سوریه توسط دست نشاندگان آنان است.

بازوند بيان کرد: کرمانشاه سرزمین فرصت ها و ثروت های تاریخی است و علاوه بر زیبایی و ظرفیت های حیرت‌انگیز اورامانات، در جای جای استان آثار بی بدیل باستانی و تاریخی به چشم می خورد. برای نمونه عمارت خسرو در قصرشیرین، تاق گرا در سرپل ذهاب، معبد آناهیتا در کنگاور و صدها اثر تاریخی دیگر، ثروت بی بدیل این استان هستند لذا تمام تلاش خود را می کنیم که از محل اعتبارات زلزله، تدابیری برای ساماندهی عمارت خسرو و تاق گرا بیندیشیم.

استاندار كرمانشاه گفت: با توجه به وجود تاق بستان در مرکز استان، باید موانع ثبت جهانی آن را برطرف کنیم زيرا گردشگری محور توسعه استان است و همه دستگاه ها باید برای توسعه گردشگری وارد عمل شوند.

وي افزود: دکتر نادری نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی، به جدیت و دلسوزی برای ثبت جهانی اورامانات تلاش می کند که جا دارد از ایشان تقدیر و تشکر کنیم.