انتشار:  پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1398  ::  15:23   

آقای استاندار از شما بعید بود!

سرویس کردستان- روند عجیب موضع صریح گرفتن در برابر آمارهای رسمی که مراکز آماردهی رسمی کشوری اعلام می کنند در کردستان ظاهرا تمامی ندارد و این بار کار به زیر سوال بردن این آمار از سوی خود استاندار کردستان رسیده است. نکته اینکه هر کس این کار را می کرد از استاندار بازرگان  که سرش در حساب و کتاب است، بعید بود.

به گزارش کُرد پرس بر اساس خبری که پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان از جلسە کمیسیون مبارزە با قاچاق کالا و ارز استان کردستان منتشر کرده است: « بهمن مرادنیا در دومین جلسە کمیسیون مبارزە با قاچاق کالا و ارز استان کردستان گفت: چند هفتە ای است برخی رسانە ها و اشخاص ذهن مردم را درگیر این مسئلە کردە اند کە استان در تورم نقطە بە نقطە استان اول کشور است اما اعلام میکنم کە این مطلب صحت ندارد.»

این در حالی است که بر اساس گزارش مرکز آمار ایران؛ (خوانندگان محترم و مدیران محترم و استاندار تجارت پیشه محترم کردستان دقت بفرمایید بر اساس «آمار رسمی مرکز آمار ایران»؛) نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به عدد ٣٠.٦ درصد رسید که بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کردستان با ٣٦.٥ درصد و کمترین آن مربوط به استان­ کرمان ٢٥.٤ درصد است.

همچنین با توجه به اینکه درصد تغییر شاخص کل فروردین 98 نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ٥١.٤ درصد است، بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه فروردین 98 مربوط به استان کردستان با ٦٣.٤ درصد و کمترین آن مربوط به استان قم با٤٣.٢ درصد است.  بنابراین خانوارهای ساکن استان کردستان به طور متوسط ١٢ درصد بیشتر از میانگین کل کشور نسبت به فروردین ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

اما نکته قابل تامل، وضعیت وخیم تر خانوارهای روستایی کردستان است چرا که نرخ تورم نقطه به نقطه در میان آنها به 71.8 درصد رسیده است که 12.4 درصد بیشتر از میانگین کشوری (59.4 درصد) برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کرده اند. خانوارهای روستایی استان کردستان در سال 97 هم به مدت پنج ماه بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه را تجربه کردند. همچنین نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به فروردین 98 برای خانوارهای روستایی به عدد 32.6 درصد رسید که بر این اساس بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کردستان با 39.3 درصد و کمترین آن مربوط به استان کرمان با 25.9 درصد است.

این در حالی است که بر اساس آمار همان «مرکز آمار ایران» سه ماه قبل از فروردین ماه هم بیشترین تورم نقطه به نقطه به نام کردستان ثبت شده بود.  که نکته قابل تامل آن این است که علاوه بر اینکه کل خانوارهای کردستانی در سه ماه آخر سال شاهد بیشترین افزایش قیمت ها نسبت به سایر استان های کشور بوده اند، خانوارهای روستایی ساکن استان کردستان رکورد گرانی ها در پنج ماه سال به نام خود ثبت کرده اند. در مهرماه 97، خانوارهای روستایی به طور متوسط 7.8 درصد، در آذرماه 7.9 درصد، دی ماه 9.6 درصد، بهمن 10.7 درصد و در ماه اسفند 12.0 درصد بیشتر از میانگین کل کشور برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کرده اند.

حال سئوال این است که آقای استاندار این آمار را ندیده اند یا واقعا در اصالت آنها شک دارند! آقای استاندار شما خودتان اهل تجارت و حساب و کتاب هستید، وقتی استان در پنج ماه متوالی بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه کشور را دارد و بر اساس همان آمار در آمار تورم سالانه با فاصله ای بسیار از میانگین کشوری، در صدر لیست تورم ایستاده است، آیا به این معنی نیست که «این استان بیشترین رشد افزایش قیمت را در آن سال در کشور» تجربه کرده است؟ معنی تورم مگر غیر از میزان رشد قیمت در یک بازه زمانی نسبت به بازه زمانی مشابه است؟ ما فکر نمی کنیم غیر از این باشد مگر تعاریف جدیدی از آن به تازگی ارایه شده باشد. آقای استاندار مردم کردستان انتطارشان این بود، فرزند کردستان که سرش در حساب و کتاب است، اقتصاد و تجارت می داند، بازرگان است و با منطقه آشنا است گام های اساسی در جهت پیشرفت و توسعه اقتصادی استان شان بردارد نه اینکه آمار رسمی کشور را زیر سئوال ببرد. آقای استاندار هنوز وقت هست، دور و برتان را خلوت کنید و تجربه تان را برای آبادانی استان به کار بگیرید.