انتشار:  پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1398  ::  16:58   

رهبر حزب اپوزیسیون نسل نو در سلیمانیه دستگیر شد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رهبر حزب اپوزیسیون نسل نو در پی صدور حکم دستگیری خود توسط دادگاه سلیمانیه، در دادگاه حضور یافت و به حکم قاضی امنیتی دستگیر شد.

به گزارش کردپرس، امروز پنج شنبه 26 اردیبهشت/16 می، شاسوار عبدالواحد رهبر حزب نسل نو که از احزاب اپوزیسیون و منتقدین جدی حاکمیت اقلیم کردستان به شمار می رود، اعلام کرد که در پی صدور حکم دستگیری خود از سوی دادگاه سلیمانیه، خود شخصاً برای پاسخگویی به اتهامات مطرح شده در دادگاه حضور می یابد.

شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، (نزدیک به شاسوار) در خبری اعلام کرد که وی پیش از حضور در دادگاه وقایع اخیر از جمله دستگیری شماری از اعضای حزب و صدور حکم دستگیری برای خود را نتیجه مواضع منتقدانه خود می داند.

همچنین ضمن رد همه اتهاماتی که علیه وی مطرح شده، بر ثبات قدم خود در مواضع و خط مشی حزبی و سیاسی تاکید کرد.

از سوی دیگر کاوه عبدالقادر رئیس فراکسیون نسل نو در پارلمان کردستان اعلام کرد که شاسوار عبدالواحد پس از حضور در دادگاه به جای قاضی دادگاه، توسط یک قاضی نیروهای امنیتی مورد بازجویی قرار گرفته و سپس توسط نیروهای امنیتی سلیمانیه، به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

وی تاکید کرد که فراکسیون نسل نو خواستار اجرای عادلانه قانون است.

شب گذشته نیز شبکه تلویزیونی ان. آر. تی گزارش داد که روز سه شنبه 24 اردیبهشت /14 می و با شکایت شاکی و به اتهام سوءاستفاده از وسایل ارتباطی و بنا به ماده 2 قانون منع سو استفاده از این وسایل، فرمان دستگیری شاسوار عبدالواحد از سوی دادگاه سلیمانیه صادر شده و لازم الاجرا است.

در هفته های گذشته شماری از اعضا و نمایندگان حزب نسل نو، با متهم کردن شاسوار به انحصار طلبی و تبدیل حزب به ابزاری برای منافع اقتصادی و خانوادگی، نسبت به عملکرد وی اعتراض کردند.

وی افراد معترض را خیانت کار خوانده و دو حزب حاکم اقلیم را به اجیر کردن برخی افراد حزب از طریق دادن ثروت های کلان متهم کرد.

از سوی دیگر شادی نوزاد و نمایندگان معترض شاسوار و افراد نزدیک به وی را متهم کردند که با ارسال پیامک های تهدید آمیز آنان را تهدید به انتشار تصاویر غیراخلاقی دستکاری شده کرده  و معاون دوم شاسوار عبدالواحد و مسئول اداره حساب های شخصی وی در شبکه های اجتماعی نیز که از مدتی پیش به اتهام تهدید نمایندگان این حزب در پارلمان کردستان تحت تعقیب بود در منزل شخصی شاسوار عبدالواحد دستگیر شد.

شاسوار عبدالواحد رهبر حزب، در واکنش به دستگیری های صورت گرفته، طی نشستی خبری اعلام کرد که این اقدام در ادامه تلاش های پیشین اتحادیه میهنی (یکیتی) و حزب دمکرات (پارتی) برای متوقف ساختن این حزب صورت گرفته و همانند دیگر اقدامات این دو حزب از جمله حملات رسانه ای و اعمال فشارهای آنان شکست خورده است.

حزب نسل نو در سال 2017 به عنوان یک حزب اپوزیسیون و منتقد جدی دولت اقلیم کردستان و مخالف احزاب حاکم، از سوی شاسوار عبدالواحد از تجار سرشناس و فعالین سیاسی برجسته اقلیم و در ادامه کمپین مخالفت با برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان تشکیل شد.

این حزب در انتخابات سال 2018 موفق به کسب 8 کرسی پارلمان کردستان و 4 کرسی مجلس عراق شد.

 

 

 

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان