انتشار:  پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1398  ::  19:40   

با بهبود شرایط دریاچه ارومیه؛

آرتمیای دریاچه ارومیه احیا شد/ راه اندازی بانک ژن زنده آرتمیا در ارومیه

سرویس آذربایجان غربی- رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور گفت: با افزایش تراز آب دریاچه ارومیه ، ذخایر آرتمیای این دریاچه در هر مترمکعب از آب این زیست بوم 400 عدد نوزاد (ناپلی)، 400 عدد  آرتمیای جوان و 200 عدد آرتمیای بالغ مشاهده شده است.

به گزارش کردپرس، به نقل از سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، علی نکوئی فرد با اشاره به مهیا شدن شرایط برای زیست تنها موجود زنده آب دریاچه  ارومیه، اظهار داشت: هم اکنون میزان جلبک دونالیلا سالینا به عنوان غذای اصلی آرتمیا 12- 10 میلیون سلول در هر لیتر آب دریاچه است و اگر شرایط  زیستی دریاچه خوب و غذا مطلوب باشد، بطور متوسط عمر این جاندار ارزشمند تا سه ماه است.

وی افزود: آرتمیای ماده در شرایط عادی و مطلوب روزانه 54 نوزاد و در طول عمر خود 3000 تا 4000 تخم مقاوم (سیست) آزاد می کند و تخم آرتمیا با توجه به کیفیت آن با قیمتی بین 80 تا 130 دلار قابلیت فروش دارد.

نکوئی فرد اضافه کرد: آرتمیا اورمیانا در شوری بین 10 تا 300 گرم در لیتر قابلیت زیست دارد ، ولی 80 تا 150 گرم شوری در هر لیتر شرایط مطلوب برای زیست این موجود به شمار می رود که این شرایط هم اکنون فراهم است.

وی گفت: نگرانی از نابودی نسل باقی مانده از آرتمیا اورمیانا با بهبود شرایط دریاچه از بین رفته است و در صورت بروز مجدد بحران در آینده می توان شاهد وجود این نسل به صورت خود احیایی بود.

نکوئی فرد تصریح کرد: در شرایط خشکی سیست (تخم) در نمک می تواند قدرت حیات خود را پایدار نماید  و موضوع بستگی به شرایط زیست محیطی آن دارد؛ به گونه ای که  جنین موجود درتخم مقاوم می تواند تا چندین سال خود را در نمک حفظ کند.

رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور با بیان اینکه سیست آرتمیا از سال 1376 در این مرکز بصورت خشک و در شرایط خلاء در سردخانه نگهداری می شود، افزود: یکی از شرایط نگهداری تخم آرتمیا نگهداری در آب نمک اشباع و شیوه دیگر نگهداری خشک شده آن در جوار نمک است؛ هرچند درشرایط خشک و آبگیری شده توان ادامه بقا تا 20 سال را دارد  ولی در برخی مناطق از دریاچه قدرت احیا  پس از 20 سال نیز ثبت شده است.

وی با اشاره به نوع تغذیه این جاندار نیز اظهار کرد:  آرتمیا هر چیزی زیر 50 میکرون باشد بدون فیلتر کردن اعم از باکتری، مخمر، جلبک و شیرآبه را می خورد.

این مسئول افزود: جلبک های ریز که باعث تقویت آن می شود به ویژه جلبک دونالیلا عمده ترین تغذیه این گونه آرتمیاست که هم اکنون بیش از 10 میلیون سلول در هر لیتر از آب دریاچه ارومیه وجود دارد و این زیست بوم از این جلبک ها غنی است.

وی با اشاره به پایش ذخایر آرتمیا گفت: دومین بانک ژن آرتمیای جهان در این استان تاسیس شده و اکنون سیست های42 نقطه از جهان و 17 نقطه از کشور و حوزه دریاچه ارومیه در بانک ژن آرتمیا جهت تعیین هویت و صدور شناسنامه ژنتیکی واقع در مرکز تحقیقات آرتمیای کشور  نگهداری می شود .در این راستا بانک ژن زنده آرتمیا اورمیانا نیز در 8 استخر در وسعت 1000 مترمربع  راه اندازی و آرتمیا اورمیانا در آن نگهداری می شود.

نکوئی فرد اظهار کرد: طی دو سال اخیر پایش ذخایرآرتمیای  دریاچه ارومیه در چهار ایستگاه منتهی به جنوب دریاچه انجام می شد و امسال مقرر شده تا در 10 نقطه از دریاچه  پایش انجام شود. البته این موضوع وابسته به تامین اعتبار بوده  و تا زمان تامین اعتبارنمونه برداری بطور انتخابی انجام خواهد شد.

گفتنی است؛ آرتمیا، جانداری است سخت ‌پوست که در آب‌های شور زندگی می‌کند، پیش از این دریاچه ارومیه یکی از غنی‌ترین منابع آرتمیا در جهان به شمار می رفت؛ آرتمیا در صنایع  تکثیر میگو و ماهی و سایر آبزیان  بعنوان غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق گزارش ها، قیمت هر کیلوگرم آرتمیا در بازارهای جهانی با توجه به کیفیت آن حدود 80 تا 130 دلار است.