سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  یک‌شنبه 29 اردیبهشت 1398  ::  10:46   

تاکتیک های حزب حاکم رأی کردهای استانبول را بر نمی گرداند

سرویس ترکیه – حزب حاکم ترکیه تلاش می کند برای انتخابات شهرداری استانبول رأی کردهای ساکن این شهر را به سوی خود جلب کند، اما از شواهد به نظر می رسد کردهای استانبول این بار به دام اردوغان نمی افتند و در رفتار انتخاباتی خود به خواست دمیرتاش بیش از پیام اوجالان اهمیت می دهند.

رأی دهندگان استانبول روز 23 ژوئن یک بار دیگر برای انتخابات شهرداری پای صندوق های رأی خواهند رفت، در حالی که در دور نخست نامزد اپوزیسیون با حمایت حزب بزرگ کردهای ترکیه پیروز شده بود.

به نظر می رسد حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) برای به دست آوردن رأی کردها در انتخابات مجدد دست به بازی های تاکتیکی جدیدی زده است، اما مردم استانبول معتقدند این اقدامات تأثیری بر نتیجۀ انتخابات نخواهد گذاشت.

شورای عالی انتخابات ترکیه روز 9 می به اعتراض AKP پاسخ مثبت داد و انتخابات 31 مارس شهرداری استانبول را باطل اعلام کرد؛ انتخاباتی که اکرم امام اوغلو نامزد اپوزیسیون با اختلافی اندک در آن پیروز شده بود.

تنها چند ساعت پیش از اعلان عمومی تصمیم شورای عالی انتخابات، وکلای عبدالله اوجالان در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کردند برای نخستین بار از سال 2011 تاکنون با رهبر دربند حزب کارگران کردستان (PKK) در زندان جزیرۀ امرالی دیدار کرده اند.

اگر چه برخی روزنامه نگاران اعلام کردند حکومت ترکیه این دیدار را ترتیب داد تا اوجالان به حامیان خود پیام دهد که به اعتصاب غذایشان پایان دهند، اما زمان بندی این دو رویداد باعث این گمانه زنی شد که هدف اصلی AKP کسب رأی کردهای استانبول است که در انتخابات 31 مارس به امام اوغلو رأی داده اند.

در اقدام دیگری که این گمان را تقویت کرد، عبدالحمید گل وزیر دادگستری ترکیه روز سه شنبه پایان هشت سال محدودیت اوجالان برای دیدار با وکلایش را اعلام کرد. وکلای اوجالان به خبرگزاری کردی فرات گفتند روز 22 آوریل این خبر به آنها داده شده، اما علی رغم صدور مجوز این یک دیدار، محدودیت به قوت خود باقی است.

جواد آیدوغان که تعمیرکار است و همسرش پروین هر دو از هواداران نامزد حزب جمهوری خواه خلق (CHP) هستند. آنها می گویند این تاکتیک ها کردها را متقاعد نمی کند در انتخابات 23 ژوئن رأی خود را تغییر دهند. جواد گفت: «AKP هر بار به کردها دروغ می گوید و تلاش می کند آنها را فریب دهد. AKP دیگر چیزی ندارد به کردها بدهد، جز دروغ.»

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از سال 2003 که به قدرت رسید، برای حل مسألۀ کردها در ترکی دو پروسۀ صلح آغاز کرد. در سال 2009 اردوغان نخست وزیر وقت مذاکرات میان سرویس اطلاعاتی ترکیه و رهبری PKK را برای پایان دادن به درگیری های مسلحانه ای کلید زد که از سال 1984 در مناطق جنوب شرقی ترکیه آغاز شده و به مرگ حدود 40 هزار تن منجر شده بود.

با وجود این، پس از آن که هشت شبه نظامی PKK اجازه یافتند از خاک عراق وارد ترکیه شوند و در استان جنوب شرقی دیاربکر مورد استقبال گرم مردم قرار گرفتند، این پروسه یک باره پایان یافت. این رویداد جامعۀ ترکیه را دچار شوک کرد و حکومت به خاطر واکنش های گسترده علیه آن، نتوانست پروسه را ادامه دهد.

در سال 2013 اردوغان آغاز پروسۀ جدید صلح را اعلام کرد. اوجالان در سال 2013 در یک پیام که در جشن نوروز در دیاربکر قرائت شد، اعلام آتش بس کرد. اما در سال 2015 مذاکرات شکست خورد و دو طرف تحت فشار بحران سوریه و سیاست داخلی دوباره خود را در درگیری مسلحانه یافتند.

پروین آیدوغان یادآوری می کند که این نخستین باری نیست که حزب حاکم کشور به انتخابات مجدد می کشاند. در سال 2015 حزب حاکم در انتخابات 7 ژوئن اکثریت پارلمانی را از دست داد، در حالی که حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP) از حد نصاب 10 درصدی انتخابات عبور کرد و 80 کرسی به دست آورد.

نتایج این انتخابات به تغییر مهمی در سیاست AKP در قبال کردها منجر شد. AKP در انتخابات زود هنگام که روز 1 نوامبر همان سال و پس از انجام عملیات های نظامی در مراکز شهری مناطق جنوب شرقی ترکیه علیه آنچه مقامات اعضای PKK می خواندند، برگزار شد دوباره به اکثریت دست یافت.

آیدوغان درباره رئیس جمهور ترکیه گفت: «او نمی توانست بپذیرد HDP صاحب 80 کرسی پارلمان شود. او انتخابات مجدد را برای 1 نوامبر اعلام کرد. او می خواهد انتخابات را آنقدر تکرار کند تا برنده شود. آیا می توان این را دموکراسی نامید؟ کسی بر ما حکومت می کند که هیچ احترامی برای قانون قائل نیست.»

AKP پس از کودتای نافرجام سال 2016 با حزب راست افراطی حرکت ملی (MHP) وارد ائتلاف شد و در دوران وضعیت اضطراری دو ساله سرکوب گستردۀ اپوزیسون را آغاز کرد.

در نتیجه حکومت ترکیه بیش از 90 شهردار منتخب ‌HDP را در مناطق شرق و جنوب شرقی کشور برکنار کرد و اعضای ارشد حزب، از جمله صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک سابق آن را به اتهام ترور زندانی کرد.

دمیرتاش هنگامی که HDP را رهبری می کرد به طرز اعجاب آوری در میان رأی دهندگان سکولار ترکیه، به عنوان یک سیاستمدار جوان و پویا، به محبوبیت رسید. در انتخابات 31 مارس که دمیرتاش از سلول زندان پیامی فرستاد و از رأی دهندگان کرد خواست در بخش غربی ترکیه از نامزدهای اپوزیسیون حمایت کنند تا یک بلوک ضد فاشیستی شکل بگیرد، محبوبیت وی بیشتر شد.

پروین آیدوغان گفت: «رأی دهندگان کرد در گذشته بارها در تلۀ AKP گرفتار شده اند. ما به درخواست دمیرتاش برای حمایت کردها از CHP پایبندیم. دمیرتاش بیش از اوجالان روی کردها تأثیر و نفوذ دارد.»

محسون باتی شهروند 24 ساله ای از استان ماردین می گوید حتی اگر انتخابات 10 بار دیگر نیز تکرار شود او به اما اوغلو رأی خواهد داد. او گفت: «من نمی توانم استدلال رئیس جمهور و حلقۀ پیرامونش را بپذیرم که هر کس را به AKP رأی ندهد تروریست می خوانند.»

باتی افزود: «اجازه دادن به اوجالان که با وکلایش دیدار کند بر رأی کردها تأثیری ندارد. کردهای قدیمی دیگر رفته اند. آنها فقدان کردهایی را که در گذشته وقتی پیامی از امرالی می آمد اطاعت می کردند، احساس خواهند کرد.»

او گفت: «کردها صلاح الدین دمیرتاش را بسیار دوست دارند. اگر آنها به اوجالان اجازه دهند 100 بار یا 200 بار با وکلایش دیدار کند، انتخاب کردها مشخص است؛ دموکراسی.»

به باور برخی رأی دهندگان استانبول، شباهت هایی میان دمیرتاش و امام اوغلو وجود دارد، در حالی که امام اوغلو تا پیش از انتخابات 31 مارس سیاستمدار چندان شناخته شده ای نبود. اما شکایت AKP امام اوغلو را که با خونسردی روند را مدیریت کرد و به صدور پیام های مسالمت آمیز ادامه می داد، به یک سیاستمدار محبوب تبدیل کرد.

باتی دربارۀ دمیرتاش و امام اوغلو گفت: «هر دوی آنها سرسختانه در مقابل اردوغان ایستادند.هر دوی آنها مهربان، پذیرا و وحدت بخش هستند.»

حسن اجویت، رأی دهندۀ دیگری که اصالتاً اهل ماردین است گفت انتظار دموکراسی از یک دیکتاتور بی معنی است، و  افزود همچنان که در انتخابات 31 مارس به امام اوغلو رأی داده است، در این انتخابات نیز به او رأی خواهد داد. او گفت: «ما تغییر می خواهیم، نه تبعیض. اکرم امام اوغلو مرد صبور و مهربانی است؛ او مانند دمیرتاش سخن می گوید.»

مراد اکلم رأی دهندۀ 41 سالۀ اهل الازیغ معتقد است CHP باید سیاست های خود را نسبت به کردها تغییر دهد. او گفت: «صلاح الدین دمیرتاش گفت کردها چه کاری باید بکنند. راه کردها راه دموکراسی است. من فکر نمی کنم کردها از این لحظه به بعد به حرف های اوجالان اهمیتی بدهند.»

اکلم پیش بینی کرد که امام اوغلو انتخابات را با حدود 65 تا 70 درصد آرا پیروز خواهد شد. او گفت: «او [اما اوغلو] از هواداران AKP نیز رأی چشمگیری دریافت می کند. من یک تجارت کوچک دارم و هر روز با صدها نفر گفتگو می کنم. دوستان من که هوادار AKP هستند می گویند به امام اوغلو رأی خواهند داد.»

برخی هواداران AKP ادعای اکلم را تأیید می کنند. مهمت یشیلتاش که در انتخابات 31 مارس از بینالی یلدریم حمایت کرده است، گفت این بار به اما اوغلو رأی خواهد داد.

یشیلتاش گفت: «آنها اشتباه کردند. امام اوغلو مرد صبوری است، او در چارچوب قانون به مبارزه پرداخت. من معتقدم امام اوغلو در انتخابات 23 ژوئن با اختلاف زیادی برنده خواهد شد. اگر چه من هوادار AKP هستم، اما به خاطر آنچه با امام اوغلو کردند متأسفم.»

مصطفی ترکمن رأی دهندۀ 67 ساله می گوید حزب حاکم مردم را ناچار کرده است به چپ رأی دهند. او با اشاره به امام اوغلو گفت: «این مرد برنده شد، چگونه می توانید حق کسی را که برنده شده غصب کنید؟ بگذارید او چهار پنج سال شهر را اداره کند.»

 

نویسنده: احمد کولسوی

منبع: پایگاه خبری – تحلیلی احوال

ترجمه: خبرگزاری کردپرس – سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه
#رجب طیب اردوغان