انتشار:  سه‌شنبه 21 خرداد 1398  ::  10:31   

اختصاصی کردپرس:

آیا تل رفعت هدف بعدی ارتش ترکیه است؟

سرویس ترکیه - تل رفعت در یک سال و نیم گذشته همواره به عنوان یکی از هدف های اصلی ترکیه به خصوص بعد از عملیات شاخه زیتون مطرح بوده است. در چند ماه اخیر به نوعی که رویه عملیات های برون مرزی ارتش ترکیه نشان می دهد، تحرک خاصی در حمله به مواضع ارتش ترکیه به خود گرفته و این نیز تل رفعت را به هدف شماره یک نیروهای ارتش ترکیه بعد از اتمام عملیات چنگال تبدیل می کند.

با نگاه به عملیات های برون مرزی نیروهای مسلح ترکیه، به خصوص روندی که با عملیات های سپر فرات در منطقه جرابلس در شمال سوریه آغاز شده است یک فاکتور ثابت در تمامی عملیات هایی که ارتش ترکیه در شمال عراق و شمال سوریه انجام داده است به چشم می خورد و آن هم حملات به مواضع ترکیه پیش از آغاز عملیات به مناطق مورد نظر است. رویه ای که تقریبا در تمامی عملیات های ارتش ترکیه اعم از سپر فرات "جرابلس تا الباب در شمال سوریه"، شاخه زیتون "عفرین در شمال سوریه"، عملیات ها در اقلیم کردستان و در این اواخر عملیات چنگال "خاکورک در شمال عراق" پیگیری شده است همین فاکتور بوده و در واقع عملیات های برون مرزی ترکیه همواره با پیش زمینه ای از حملات دشمن – چه به مواضع نظامی مانند حملات به پایگاه های نظامی ارتش ترکیه از منطقه خاکورک و چه به بافت شهری مانند حملات موشکی به استان های مرزی پیش از عملیات های سپر فرات و شاخه زیتون – همراه بوده است.

به عنوان مثال به این تاریخ ها دقت کنید: 27 ژانویه 2019 میلادی، حمله به پایگاه مرزی ارتش ترکیه در حکاری از مناطق تحت کنترل PKK در مرزهای ترکیه – شمال عراق؛ 20 آوریل 2019 میلادی، حمله به پایگاه مرزی ترکیه از شمال عراق؛ 4 می 2019 میلادی، حمله خمپاره ای به پایگاه مرزی ارتش ترکیه از شمال عراق؛ 14 می 2019 میلادی، درگیری ارتش ترکیه با نظامیان PKK که در پی نفوذ به داخل ترکیه از مرزهای شمال عراق بودند؛ و 27 می 2019 میلادی، آغاز عملیات نیروهای زمینی و هوایی ارتش ترکیه تحت عنوان چنگال به منطقه خاکورک در اقلیم کردستان.

حال با در نظر گرفتن تمامی این ها و نگاهی دقیق به اخبار اخیر پیرامون حملات به پایگاه های نظامی ارتش ترکیه در اعزاز می توان حدس زد که عملیات بعدی ارتش ترکیه پس از خاکورک کجا خواهد بود.

31 مارس 2019 میلادی، حمله به مواضع ارتش ترکیه از منطقه ملکیه واقع در تل رفعت سوریه؛ 30 آوریل 2019 میلادی، حمله به کاوران نظامی ارتش ترکیه در حد فاصل اعزاز – عفرین از منطقه تحت کنترل یگان های مدافع خلق YPG در تل رفعت؛ 4 می 2019 میلادی، کشته شدن سرگرد ارتش ترکیه در درگیری با نیروهای YPG در حدفاصل جنوب عفرین – تل رفعت؛ 9 می 2019 میلادی، تیراندازی های متعدد به مواضع ارتش ترکیه از تل رفعت؛ و 9 ژوئن 2019 میلادی، حمله به پایگاه نظامی ارتش ترکیه در اعزاز به وسیله خمپاره از منطقه تل رفعت و کشته شدن تعدادی از نیروهای ارتش ترکیه در این حملات.

تل رفعت که در یک سال و نیم گذشته همواره به عنوان یکی از هدف های اصلی ترکیه به خصوص بعد از عملیات شاخه زیتون درآمده است در چند ماه اخیر به نوعی که رویه عملیات های برون مرزی ارتش ترکیه نشان می دهد تحرک خاصی در حمله به مواضع ارتش ترکیه به خود گرفته و این نیز تل رفعت را به هدف شماره یک نیروهای ارتش ترکیه بعد از اتمام عملیات چنگال تبدیل می کند. به خصوص حجم گسترده اعزام نیرو و تجهیزات به مرزهای شمال سوریه در کنار خروج نیروهای روسی از تل رفعت که از چند ماه پیش آغاز شده است، تل رفعت را یکی از دو منطقه باقی مانده در کنترل نیروهای کرد YPG در غرب فرات است، در تیررس ارتش ترکیه قرار می دهد.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#کردها