انتشار:  چهارشنبه 22 خرداد 1398  ::  10:43   

بازتاب های خارجی واگذاری حکومت اقلیم کردستان به نچیروان و مسرور بارزانی

سرویس جهان- در حالی که رسانه های خارجی انتخاب نچیروان بارزانی به عنوان رییس جدید اقلیم کردستان و مسرور  بارزانی را به عنوان نخست وزیر جدید اقلیم کردستان حکومت پسر عموها بر اقلیم کردستان خوانده اند، نچیروان بارزانی می گوید این مسعود بارزانی است که در اقلیم کردستان حرف آخر را می زند.

به گزارش کردپرس، پس از گذشت حدود 9 ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی در اقلیم کردستان، در هفته جاری تکلیف پست های اصلی قدرت در اقلیم کردستان مشخص شد و نیچروان بارزانی، نخست وزیر سابق اقلیم کردستان و برادرزاده مسعود بارزانی، رییس قبلی اقلیم کردستان به عنوان رییس جدید اقلیم کردستان و در حضور صدها مقام داخلی و خارجی سوگند یاد کرد و مسرور بارزانی، پسر مسعود بارزانی هم مسئول تشکیل کابینه جدید اقلیم کردستان خواهد بود.

در این میان واکنش های متفاوتی به انتقال قدرت در اقلیم کردستان به نسل سوم بارزانی صورت گرفته است. برخی رسانه های خارجی مانند راشا تودی و خبرگزاری فرانسه انتخاب نچیروان و مسرور بارزانی به عنوان رییس و نخست وزیر اقلیم کردستان را حکومت پسرعموها بر اقلیم کردستان توصیف کرده اند. نکته دیگری هم به آن اشاره شده حضور چشم گیر پسر بزرگ نیچروان بارزانی در مراسم تحلیف پدرش به عنوان رییس جدید اقلیم کردستان بوده که در برخی رسانه های خارجی از آن به عنوان آماده سازی نسل چهارم بارزانی ها برای اداره منطقه کردستان عراق یاد شده است.

نکته دیگری که در رسانه های خارجی مانند خبرگزاری فرانسه و روزنامه نشنال امارات به آن اشاره شده این است که درست است که نچیروان و مسرور به عنوان مقامات ارشد حکومت اقلیم کردستان منصوب شده اند اما همان طور که نچیروان بارزانی در مصاحبه چند ماه پیش خود با المانیتور به آن اشاره کرده بود هنوز هم در حکومت اقلیم کردستان مسعود بارزانی، ریس سابق اقلیم کردستان حرف آخر را خواهد زد.

البته این نکته در مراسم تحلیف نچیروان بارزانی نیز با توجه به دعوت از وی به عنوان سخنران اول مراسم و نیز اشاره رییس جمهور عراق به نقش مسعود بارزانی در اداره اقلیم کردستان بدون توجه به پست و مقام وی نیز مشهود بود.

رویترز پست ریاست اقلیم کردستان عراق را یکی از پرمناقشه ترین پست های حکومتی در اقلیم کردستان دانسته است چرا که با توجه به این که هنوز قانون اساسی اقلیم کردستان نهایی نشده است پست ریاست اقلیم کردستان و نیز سیستم حکومتی در این منطقه خودمختار در شمال عراق بر اساس قوانینی تعریف می شود که هر از گاهی بر اساس توافق سیاسی میان احزاب و توسط نمایندگان پارلمان صورت می گیرد.

خبرگزاری شین هوای چین حضور وزیر خارجه ترکیه در مراسم تحلیف نچیروان بارزانی را با توجه به ارتباط گسترده حزب دموکرات به رهبری مسعود بارزانی و حکومت اقلیم کردستان با ترکیه حائز اهمیت دانسته و تاکید نچیروان بارزانی بر حل مسائل و اختلافات میان اربیل و بغداد را از جمله نکات مثبت این اتفاق دانسته است.

رویترز با اشاره به این که مسعود بارزانی وارث میراث سیاسی پدرش ملا مصطفی بوده و این میراث در حال انتقال به نسل سوم بارزانی هاست، خانواده بارزانی را پیشرو اداره جنبش سیاسی در منطقه کردستان عراق خوانده است. این خبرگزاری همچنین به بایکوت جلسه رای پارلمان به نچیروان به عنوان رییس جدید اقلیم کردستان از سوی برخی احزاب مانند اتحادیه میهنی و جنبش نسل نو اشاره کرده و آن را نشانه ادامه مخالفت ها با ادامه حکومت بارزانی ها بر اقلیم کردستان دانسته است.

خبرگزاری فرانسه از عنوان حکومت پسر عموها بر اقلیم کردستان استفاده کرده و به نقل از تحلیلگران حوزه مسائل کردی انتخاب دو پسر عمو از خانواده بارزانی را به عنوان نخست وزیر و رییس اقلیم کردستان مهر تاییدی بر وجود «حکومت موروثی» در اقلیم کردستان توصیف کرده است.

این خبرگزاری تاکید کرده است که شاید مسعود بارزانی در حال حاضر هیچ پست حکومتی رسمی در اقلیم کردستان در اختیار نداشته باشد اما او همچنان تصمیم گیرنده اصلی حکومت در منطقه کردستان عراق خواهد بود.

کمال چومانی، تحلیلگر مسائل کردی در موسسه تحریر به خبرگزاری فرانسه گفته است خانواده بارزانی در حکومت اقلیم کردستان قدرتمند بودند و با تغییرات جدید دارای قدرت بیشتری خواهند بود.

مگان کانلی، تحلیلگر مسائل کردی در دانشگاه نیویورک هم با اشاره به این که دفتر اصلی ریاست اقلیم کردستان در زمان صدارت مسعود بارزانی اکنون به قرارگاه بارزانی تبدیل شده است و نچیروان بارزانی باید به فکر دفتر دیگری برای خود باشد، گفته است این اتفاق نشان می دهد که در آینده تصمیم گیری های سیاسی در اقلیم کردستان توسط خانواده بارزانی اتخاذ خواهد شد و دفتر ریاست اقلیم کردستان هم قدرت و نفوذ گذشته را نخواهد داشت.

وی به خبرگزاری فرانسه گفته است تبدیل دفتر ریاست اقلیم کردستان به قرارگاه بارزانی، از همین الان نشان دهنده ایجاد یک دستگاه موازی در برابر نهاد ریاست اقلیم کردستان توسط مسعود بارزانی است. این مسئله نشان می دهد که ریاست اقلیم کردستان در برابر قرارگاه بارزانی نقش بزرگتری ایفا نمی کند و نچیروان بارزانی باید تلاش کند خود را از سایه قرارگاه بارزانی بیرون بکشد.

برخی به وجود اختلافاتی میان خانواده بارزانی بویژه میان نچیروان و مسرور اشاره می کنند اما کمال چومانی معتقد است که هر دو تلاش خواهند کرد که در برابر چالش های خارجی پیش روی خود و حزب دموکرات متحد بمانند. خبرگزاری فرانسه معتقد است که در این میان مسعود بارزانی نقش میانجی را ایفا خواهد کرد.

مسرور بارزانی که دانش آموخته سیاست در دانشگاه نیویورک است و از سالها پیش ریاست امنیتی ترین نهاد اقلیم کردستان به عنوان «شورای امنیت اقلیم کردستان» را در اختیار داشته، در پیامی توییتری به زبان انگلیسی که برای تبریک به نچیروان نوشته گفته است: « امیدواریم که با کمک همدیگر و در سایه رهبری مسعود بازانی برای قدرتمندتر کردن اقلیم کردستان و حفاظت از منافع مردم تلاش کنیم.»

اما برخی احزاب کوچکتر که در مخالفت با کنترل بارزانی ها و طالبانی ها بر اقلیم کردستان ظهور پیدا کرده اند نشستن نسل سوم بارزانیها بر صندلی حکومت و آماده شدن نسل های بعدی برای تصدید پستها در اقلیم کردستان را خطری برای آینده اقلیم کردستان و موروثی شدن حکومت در این منطقه از شمال عراق می دانند. سرکوت شمس الدین، نماینده حزب نسل نو که رهبران و نمایندگان آن تمام تلاش خود را برای پایان دادن به حکومت فامیلی در اقلیم کردستان به کار گرفته اند انتخاب مسرور بارزانی به عنوان نخست وزیر اقلیم کردستان را آخرین قدم برای تبدیل حکومت در اقلیم کردستان به یک حکومت کاملا خانوادگی از طریق ابزارهای دموکراتیک خوانده است. او در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه در پیش گرفتن چنین رویه ای را برای اقلیم کردستان خطر ناک توصیف کرده است.

کد خبرنگار: 40101