سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  چهارشنبه 5 تیر 1398  ::  11:02   

برهم صالح در مصاحبه با سی.ان.ان:

عراق نمی‌خواهد صحنه اقدام علیه همسایگان باشد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس جمهوری عراق تاکید کرد که کشورش نمی خواهد به صحنه هیچ گونه اقدام خصمانه ای علیه همسایگان خود از جمله ایران تبدیل شود.

به گزارش کردپرس، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق روز سه شنبه در مصاحبه با کریستین امانپور، مجری ایرانی تبار شبکه خبری "سی ان ان" آمریکا ضمن تاکید بر این که کشورش نمی خواهد به صحنه هیچ گونه اقدام خصمانه ای علیه کشورهای همسایه خود از جمله ایران تبدیل شود؛ خاطر نشان ساخت که آغاز جنگ آسان است با این حال پایان دادن به آن بسیار دشوار خواهد بود.

صالح در رابطه با اظهارات چند ماه پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "سی بی اس" که گفته بود تمایل دارد یک پایگاه نظامی کشورش در عراق باقی بماند چرا که می خواهد ایران را زیر نظر بگیرد، اظهار داشت: در آن هنگام در دولت عراق یک بیانیه روشن صادر کردیم مبنی بر این که نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف بین المللی در عراق، به دعوت بغداد و تنها برای یک هدف حضور دارند که همان جنگ علیه داعش است.

رئیس جمهوری عراق در این باره افزود: نمی خواهیم خاک ما صحنه هر گونه فعالیت خصمانه علیه هیچ یک از همسایگان خود از جمله ایران باشد و این مسئله نیز البته بخشی از توافق میان دولت های عراق و آمریکا می باشد.

صالح در بخش دیگری از این مصاحبه در مورد حمله 16 سال پیش آمریکا به عراق و سرنگونی رژیم تحت رهبری صدام حسین، دیکتاتور معدوم این کشور نیز تصریح کرد: در رابطه با سال 2003 و صدام حسین بر این باورم که این یک مورد خاص در تاریخ بود با این حال مسائل مشابه این بودند که آغاز جنگ آسان است اما پایان دادن به آن بسیار دشوار می باشد.

رئیس جمهوری عراق در این رابطه همچنین خاطر نشان ساخت: صدام حسین یک دیکتاتور منحصر به فرد بود، مرتکب جنایت های پاکسازی نژادی شد، درگیر فعالیت های خصمانه در منطقه گشت و یک خطر مستقیم برای ملت خود به شمار می آمد، نسل من چنین چیزی را تجربه کرد و عراقی ها به دنبال تغییر واقعی بودند.

برچسب‌ها:
#عراق
#برهم صالح
#تنش ایران و آمریکا
#جنگ در منطقه
#صدام حسین