سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  شنبه 8 تیر 1398  ::  12:34   

بیشترین سهم تسهیلات گردشگری به استان کردستان اختصاص یافته است

سرویس کردستان- معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور نگاه دولت  به استان ها را نگاه حمایتی دانست و گفت: با توجه به محدودیت ها در منابع کشور، محاسبات سال ۹۶ نشان دهنده اختصاص سهم بیشتر گردشگری برای استان کردستان است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، سعید شیرکوند در حاشیه بازدید از طرح‌های گردشگری در حال ساخت سنندج در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سفر به استان کردستان و بازدید از پروژه ها در چهارچوب برنامه ریزی های ستاد اقتصاد مقاومتی کشور صورت گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: کردستان یکی از استان های گردشگر پذیر بوده و از نظر شرایط اقلیمی و فرهنگی از موقعیت خوبی برخوردار است.

معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه سه پروژه هتل های کردستان از روند خوبی برخوردار است،  افزود: شکل گیری اقتصاد مقاومتی برای از بین بردن موانع پیش رو است و  و با توجه به ظرفیت های استان اگر در نظام اجرایی استان مانعی وجود داشته باشد باید مورد بررسی قرار گیرد. خوشبختانه این پروژه ها از پیشرفت قابل قبولی برخوردار بوده و با رفع مشکلات اداری توسط استانداری سایر موانع آن رفع خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تورم داخلی سال گذشته، برآوردهای اولیه پروژه هایی که با مطالعات اولیه سال  ۹۵  و ۹۶ انجام گرفت را با مشکل مواجه کرده است، ادامه داد: در این راستا اقداماتی در خصوص تسهیلات از طریق نظام بانکی و صندوق توسعه ملی اندیشیده شده که تا ۲۵ الی ۳۰ درصد افزایش یابد.

معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: بنا به بازدید صورت گرفته پروژه ها مشکل قابل توجهی نداشتند و باید صاحبان پروژه ها و مقامات استانی در این مورد پیگیری لازم را داشته باشند تا افزایش منابع برای پروژه ها جذب شود.

شیرکوند با بیان اینکه در این سه پروژه حمایت دولت از طریق استفاده از صندوق توسعه ملی صورت گرفته، اضافه کرد: با وجود اینکه پروژه ها جزو بخش خصوصی است باید هزینه های زیادی در خصوص تعرفه زمین و مجوز ها پرداخت می کردند در حالی که تمام این هزینه ها برای بخش گردشگری حذف شده است.

پیشرفت ۶۰ درصدی هتل پنج ستاره لاله سنندج

در ادامه معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور از هتل در حال ساخت پنج ستاره لاله، هتل شادی ۲، هتل ۵ ستاره پارسیان  و مجموعه تفریحی- آموزشی شاسوار بازدید کرد.

در این بازدید مدیر هتل پنج ستاره لاله  با بیان اینکه ساخت این هتل از سال ۹۳ آغاز و برای احداث آن یک هزار میلیارد ریال برآورد شده اظهار داشت: تاکنون برای ساخت این هتل ۱۳ طبقه ای ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است و درخواست ۲۵۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی کردیم که ۱۷۰ میلیارد آن دریافت شده است.

کیومرث مرادی زیربنای این هتل را ۵ هزار مترمربع عنوان کرد و افزود: این هتل ۲۵۰ تا ۲۸۰ تخت دارد و همچنین دارای یک رستوران ۱۲۰۰ نفره، ۱۲۸ اتاق، ۱۶ سوییت و یک سالن نمایش است.

وی خاطر نشان کرد: پیشرفت ساخت این هتل ۶۰ درصد و کار تاسیسات آن تقریبا پایان یافته که به دلیل نداشتن وثیقه بانکی، قادر به دریافت ۸۰ میلیارد ریال دیگر تسهیلات مصوب شده نبودیم و قرار است از طریق افزایش سقف تسهیلات ۲۵ درصد ترمیمی مابقی تسهیلات مصوبی را دریافت کنیم.

معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور هم در ادامه صحبت های مدی هتل لاله، از پرداخت تسهیلات موردنیاز خبر داد و خاطرنشان کرد: تسهیلات مورد نیاز باقی مانده  برای تکمیل این هتل پرداخت خواهد شد.

اختصاص ۸۰ میلیارد ریال برای تکمیل هتل شادی ۲

مدیر هتل شادی ۲ هم در این بازدید اظهار داشت: این پروژه در زمینی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع، در ۱۰ طبقه، ۶۵ اتاق ۲۰۰ تخته و تالار و رستوران طراحی شده است.

حمید حمیدی با اشاره به اینکه پنج اتاق خاص معلولان و پنج اتاق برای کاربری های خاص در نظر گرفته شده ، افزود: حدود یک سال و نیم است به دلیل بالا رفتن قیمت قطعات آسانسور و موتورخانه با مشکل مواجه شده ایم.

وی با بیان اینکه برای تکمیل این پروژه  ۵۰۰ میلیارد ریال مورد نیاز است، ادامه داد: در این پروژه پنج طبقه مسکونی ۸۰ درصد و طبقات اداری نیز ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیر هتل شادی ۲ خاطر نشان کرد: ۲۱۰ میلیارد ریال تسهیلات برای ساخت این پروژه مصوب شده که ۱۹۰ میلیارد ریال آن دریافت شده و برای تکمیل آن ۸۰ میلیارد ریال دیگر نیاز است.

پیشرفت ۵ درصدی هتل پنج ستاره پارسیان و مرکز جراحی

پروژه هتل پنج ستاره پارسیان که پنج درصد پیشرفت فیزیکی دارد شامل رستوران، ۱۳۲ اتاق، ۳۱۲ تخت، لاوی، کافی شاپ، استخر و جکوزی بوده و برای ساخت آن ۴۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

ساخت این پروژه از سال ۹۷ آغاز شده و برای تکمیل آن ۹۷۰ میلیارد ریال اعتبار از محل کمک های بنیاد مستضعفان در نظر گرفته شده است.

اشتعال زایی ۲۰ نفر در مجموعه تفریحی - آموزشی شاسوار

این مجموعه تفریحی- آموزشی نیز شامل ۳۵۰ متر اصطبل، اقامتگاه بوم گردی، ۱۶ آلاجیق، ۲۷ اسب کرایه است که برای آن  ۳۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

این مجموعه تفریحی برای ۲۰ نفر اشتغالزایی کرده و طرح توسعه آن در دست اجرا است.