سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  دوشنبه 17 تیر 1398  ::  19:00   

علی باباجان عضو موسس حزب عدالت و توسعه استعفا کرد

سرویس ترکیه - علی باباجان، عضو موسس حزب عدالت و توسعه (AKP)، معاون سابق نخست وزیر و وزیر سابق اقتصاد ترکیه طی انتشار بیانیه ای رسمی استعفای خود را از این حزب اعلام کرد و برای اولین بار از تاسیس حزبی جدید سخن گفت.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، علی باباجان، عضو موسس حزب عدالت و توسعه (AKP)، معاون سابق نخست وزیر و وزیر سابق اقتصاد ترکیه طی انتشار بیانیه ای رسمی همانگونه که انتظار می رفت استعفای خود را از این حزب اعلام کرد و همچنین برای اولین بار از تاسیس حزبی جدید در ترکیه سخن به میان آورد.

بیانیه منتشر شده از سوی علی باباجان به شرح ذیل می باشد:

در حزبی که آگوست 2001 میلادی آن را تاسیس کردیم؛ 14 سال عضو شورای مرکزی آن بودم. بعد از انتخابات 2002 میلادی 13 سال متوالی در کابینه حضور داشتم. در این مدت از این که تاثیری در موفقیت های کشورم داشتم احساس غرور می کنم. در مدت زمانی که قبول مسئولیت کرده بودم با باور به اصول و ارزش های اساسی حزب از آنان هم در داخل کشور و هم در جهان دفاع کردم. از این که در درون مبارزاتی بود که برای راه درست در دوره های تاریخی ترکیه صورت گرفته است احساس شرف دارم. در چند سال اخیر با اقداماتی که صورت گرفته است میان ارزش ها، اصول و ذهنیتی که به آن باور داشتم شکاف زیادی به وجود آمده است. همین موضوع باعث شد تا قلبی و فکری جدایی احساس کنم. در این روند ترکیه با آزمون های مختلفی رو در رو شد. دنیا به سرعت تغییر کرد. در کشورمان دیگر یک نسل دینامیک و فعالی وجود دارد که برای کشورمان آینده ای روشن وعده داده و انتظارات بسیار متفاوتی دارند. شرایطی که به وجود آمده است چنین ایجاب می کند که برای ترکیه یک چشم انداز کاملا نو نیاز است. در همه ابعاد کشور به ارزیابی های جدید، استراتژی ها نو، و برنامه ها و طرح های متنوع نیاز است. مشورت هایی که با جریان های بسیار مختلفی انجام دادیم نیز این امر را تایید می کند.

وی در ادامه بیانیه عنوان کرده است: برای امروز و آینده ترکیه یک تلاش و اقدام جدید گریز ناپذیر شده است. من به همراه بسیاری از دوستان برای انجام این اقدام جدید یک مسئولیت بزرگ و تاریخی احساس می کنیم. باور دارم که حل و فصل مشکلاتی که با آن روبه رو هستیم با تلاش های یک کادر قدرتمند با حضور نمایندگان گسترده از جامعه ممکن خواهد بود. مجبور به آن هستیم که برابر با هم همکاری کرده و هدف مشترک به وجود آوریم. اقدامات مستقل و آزادانه در این راستا اهمیت فراوانی خواهد داشت. در هر موضوع باید یک صفحه جدید و سفیدی را ورق بزنیم. با در نظر گرفتن تمامی این حقایق ادامه حضور من در حزب عدالت و توسعه امکانپذیر نیست. از همین رو استعفای خود را تقدیم مرکز حزب کرده ام. هدف همه ما افزایش اعتبار کشورمان، ایجاد رفاه و آرامش برای مردمانمان و رساندن ترکیه به یک آینده زیبایی که شایسته آن است. حقوق بشر، دموکراسی، اولویت قانون و آزادی ها اصول اساسی ما است. از زمانی که وارد عرصه سیاسی شده ام با جان و دل برای این کار تلاش کردم. بعد از این نیز اگر خداوند عمر و سلامتی عطا کند به این گونه تلاش ادامه خواهم داد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه