سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  سه‌شنبه 25 تیر 1398  ::  12:33   

یکی از مقامات ارشد کانتون عفرین در گفت‌وگو با کُردپرس؛

قطع ۸۵۰۰ درخت زیتون در عفرین توسط تروریست‌ها/ربوده شدن ۱۱ هزار نفر بوسیله گروه‌های مسلح

سرویس سوریه-مقام ارشد کانتون عفرین گفت:در زمان برداشت محصول از درخت‌های زیتون عفرین در ازای هر ۱۰۰ حلب، ۶۰ حلب توسط ترویست‌ها غارت می شود و این درحالی است که از مجموع ۱۸ هزار درخت زیتون این منطقه،۸۵۰۰ نهال آن توسط مسلحین قطع شده است.

 

«هیفی مصطفی» رییس مشترک پیشین کانتون عفرین در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به اقدامات ضدبشری گروه‌های مسلح در عفرین،اظهار کرد:از زمانی که عفرین توسط گروه‌های تروریستی تصرف شد،حقوق بشر هم از این منطقه رفت.

وی ادامه داد:از سال ۲۰۱۸ تا به امروز ۱۱ هزار نفر توسط گروه‌های ترویستی که از سوی دولت ترکیه حمایت می‌شوند ربوده شده‌اند و در ازای آزادی آن‌ها از خانواده‌هایشان درخواست پول می‌کنند.

وی افزود:نهادهای حقوق بشری جهانی هم جرات نمی‌کنند به عفرین‌ بروند چرا که با آن‌ها هم وحشیانه رفتار می‌شود.

این‌مقام ارشد کُرد در عفرین،گفت:سازمان‌های حقوق بشری تا امروز چندین بار سعی کرده‌اند که به این مناطق بروند، اما مسلحین اجاره نداده‌اند و در حقیقت این دولت ترکیه است که اجازه این کار را نمی‌دهد.

هیفی مصطفی تصریح کرد:یعنی همانند سلطه داعش بر موصل و رقه که کسی جرات نمی‌کرد به آن‌مناطق برود،امروز هم ترکیه حالت وحشت‌آفرینی در عفرین ایجاد کرده تا هیچ نهادی نتواند پا در آنجا بگذارد.

رییس مشترک‌ پیشین عفرین خاطرنشان کرد: روز نیست در عفرین جوان و پیری توسط تروریست‌ها شکنجه یا کشته نشود،روزی نیست که زمین کشاورزان کُرد آتش زده نشود،جان و مال مردم توسط مسلحین امنیت ندارد.

این‌مقام‌ ارشد عفرینی ضمن نام‌بردن از چند گروه مسلح در عفرین که باعث رعب و وحشت در میان مردم می‌شوند،گفت:گروه‌های مختلف تروریستی از قبیل سلطان مراد،جبهه شرقی و گروه‌های ریز و درشت تروریستی که ترکیه آن‌ها را تامین و تجهیز می‌کند جوانان را به بهانه‌های مختلف دستگیر می‌کنند و در زندان‌های مخفی به بدترین نحوه شکنجه می‌کنند و برای آزادی آن‌ها پول هنگفتی درخواست می‌کنند.

وی افزود:چند روز پیش در ناحیه جندرس خانواده‌ای توسط این گروه‌های تبهکار دزیده شدند که در میان آن‌ها زن و دختر هم وجود داشت،برای آزادی هر کدام از آن‌ها ۸ هزار دلار درخواست کرده‌ بودند.

هیفی مصطفی مسئول اصلی همه این اقدامات را ترکیه می‌داند و توضیح داد:تروریست‌ها با برنامه و بوسیله نقشه‌هایی که دولت ترکیه ترسیم می‌کند این اقدامات را انجام می‌دهند.هدف آن‌ها این است تا کُردهای عفرین از خانه و کاشانه خود بروند تا بجای آن‌ها اعضای گروه‌های تروریستی ساکن شوند.

وی ادامه داد:این اقدامات ضدبشری در پیش چشمان جهانیان انجام می‌گیرد و ترویست‌ها را از ادلب به بهانه‌های مختلف به عفرین می‌آورند و به آن ها زمین و خانه می‌دهند.

وی با اشاره به وضعیت باغداران و کشاورزان‌عفرین،خاطرنشان کرد: عفرین یک منطقه کوهستانی و آبادان و پر خیر و برکت است که تا پیش از هجوم تروریست‌ها مردم‌ با کشاورزی و باغداری و درخت‌های زیتون زندگی خود را می‌گذراندند.اما پس از تصرف منطقه زندگی مردم‌ تاریک شد و اقتصاد مردم نیز به دست تروریست‌ها افتاد.

هیفی مصطفی تصریح کرد:در زمان فصل برداشت محصول تروریست‌ها به میان‌باغداران می‌روند و اگر۱۰۰ حلب زیتون برداشت می‌شود باید ۶۰ حلب به تروریست‌ها داده شود و زیتون به قیمت بسیار نازلی توسط وابستگان ترکیه و گروه‌های تروریستی خریداری می‌گردد.

وی افزود:نزدیک به ۱۸ هزار درخت زیتون در عفرین وجود داشت که امروز ۸۵۰۰ نهال بوسیله تروسیت‌ها قطع شده است.