سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  سه‌شنبه 25 تیر 1398  ::  12:36   

عضو شورای مدیریت آثار باستانی عفرین در گفت‌وگو با کُردپرس؛

۶۵ درصد تپه باستانی عفرین تخریب شده است/هدف ترکیه پاک کردن هویت کُردها در عفرین است

سرویس سوریه-عضو شورای مدیریت آثار باستانی عفرین اظهار کرد:یکی از مهمترین آثار باستانی عفرین تپه باستانی (اَندار) است که تاریخ آن به ۱۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد که ۶۵ درصد از این تپه توسط ارتش ترکیه تصرف و نابود شده است.

 

«حمید ناصر»عضو شورای مدیریت آثار باستانی عفرین که در منطقه شهبا و نزدیک عفرین مستقر است در گفت‌وگویی با کُردپرس با اشاره به اقدامات ترکیه و گروه‌های تحت حمایت این کشور نسبت به آثار باستانی عفرین،گفت:عفرین یک منطقه باستانی است که پس از حمله ترویست‌ها،آثار تاریخیش یا نابود شده‌اند و یا در معرض نابودی قرار دارند.

وی افزود:یکی از مهمترین این آثار، تپه باستانی (اَندار) بود که تاریخ آن به ۱۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد که ۶۵ درصد از این تپه توسط ارتش ترکیه تصرف و نابود شده است.

وی ادامه داد:معبد اندار یکی از معابد معروف و بسیار مهم تاریخی در عفرین بود که ارتش ترکیه در حال ایجاد پایگاه نظامی در آن است.

حمید ناصر اذعان کرد:تپه عرب شیخو نیز یکی از تپه‌های باستانی مجاور عفرین است که آن هم توسط گروه‌های مسلح در حال نابودی است و با توجه به اطلاعاتی که به دست ما رسیده نزدیک به ۱۵ روز است که به وسیله تجهیزات سنگین در حال تخریب و نابودی این تپه هستند.

عضو شورای مدیریت آثار باستانی عفرین با اشاره به سکوت نهادهای مسئول بین‌المللی در مقابل اقدامات ترکیه گفت:هیچ‌ قانون‌ بین‌المللی قبول نمی‌کند که در مناطق باستانی و تاریخی، این‌ قبیل اقدامات در جهت حذف عناصر هویتی یک‌ ملت صورت صورت بگیرد.

حمید ناصر ضمن‌بیان‌ این‌ مطلب که آثار باستانی عفرین در سازمان یونسکو به ثبت رسیده‌اند،اظهار ورد: براساس ماده ۲۴۴ قوانین اماکن و آثار باستانی سوریه،بسیاری از تپه‌ها و نقاط تاریخی عفرین به ثبت رسیده‌اند و همچنین درسال ۱۹۷۰ درخواست‌ ثبت آن‌ها به یونسکو فرستاده شده که در سال ۱۹۹۹ این آثار در این نهاد بین‌المللی به ثبت رسیده‌اند.

عضو شورای مدیریت آثار باستانی عفرین ضمن‌متهم‌ کردن ترکیه به پاک کردن عناصر هویتی کُردها در عفرین،گفت:این اقدامات مستقیما توسط ترکیه انجام‌می‌شود و دستورات از سوی مقامات ترک صادر می‌شود.ما از نهادهای بین‌المللی و به ویژه سازمان‌یونسکو می‌خواهیم که تیم تحقیقاتی تشکیل دهند و به عفرین بروند و از نزدیک شرایط را رصد کنند.