سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 25 تیر 1398  ::  15:25   

دفاعیه صلاح الدین دمیرتاش:

حتی اگر مرا آزاد کرده و به آن سوی مرز یونان هم ببرید فرار نخواهم کرد

سرویس ترکیه - جلسه رسیدگی به پرونده صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) امروز در حالی در سالن اجتماعات زندان سینجان آنکارا برگزار شد که صلاح الدین دمیرتاش در دفاعیه خود عنوان کرد: حتی اگر مرا آزاد کرده و به آن سوی مرز یونان هم ببرید باز هم فرار نخواهم کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری T24، جلسه رسیدگی به پرونده صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) امروز در حالی در سالن اجتماعات زندان سینجان آنکارا برگزار شد که در این جلسه 16 وکیل، 12 ناظر، 4 نماینده مجلس و 2 روزنامه نگار از نزدیک روند رسیدگی به پرونده دمیرتاش را دنبال کردند.

دمیرتاش که از طریق ویدئو کنفرانس از زندان ادیرنه به قرائت دفاعیه خود در این دادگاه پرداخت در اظهاراتی با اشاره به حکم اخیر دادگاه حقوق بشر اروپا عنوان کرد: دادگاه حقوق بشر اروپا به صراحت اعلام کرده است که زندانی کردن من به منظور ممانعت از فعالیت های سیاسی و با هدف سیاسی بوده است. در 18 سپتامبر در استراسبورگ این پرونده یک بار دیگر در دیوانعالی دادگاه حقوق بشر اروپا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این پرونده با جزئیات تمام و گستردگی کامل میان ما و وزارت دادگستری ترکیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. برای اولین بار است که طرف مقابل من وزارت دادگستری خواهد بود. در اینجا طرف من وزارت دادگستری نبوده و شما هیئت دادگاه هستید. گویا دادگاهی می کنید ولی جانبدارانه همچون شاکی در برابر من هستید. ولی در استراسبورگ همانگونه که باید باشد؛ در یک طرف وزارت دادگستری ترکیه و در طرف دیگر من و وکلایم حضور خواهند داشت. چیزی که باید باشد همین است. اگر نمایندگان وزارت دادگستری و نماینده کاخ ریاست جمهوری در مقام دادستانی باشند وضعیت همین می شود که مشاهده می کنید.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: با رسیدگی به پرونده قضایی من به شرط زندانی بودنم مرا از فعالیت های پارلمانی محروم گذاشتید. از منزل شخصی ام ربوده شدم در 4 نوامبر 2016 میلادی نمایندگی من به اتمام رسید. از زمان ربودن من از خانه ام تا 24 ژوئن 2018 میلادی 205 جلسه و 1 هزار و 197 فراخوان و نشست در مجلس صورت گرفته است. در این مدت مجمع عمومی مجلس ترکیه 1 هزار و 278 ساعت و 34 دقیقه فعالیت داشته است. نمایندگان ملت در این مدت 119 هزار و 412 صفحه نطق ایراد کردند. ولی من تنها یک حرف نتوانسته ام بر زبان بیاورم. به دلیل تصمیم نا بجا و غیرقانونی که دادگاه اتخاذ کرده است یک نماینده پارلمان که با رای مردم بر سر کار آمده است و رئیس مشترک حزب قانونی در ترکیه است از فعالیت های خود محروم شده است.

دمیرتاش در ادامه دفاعیه خود تصریح کرد: دادگاه تلاش می کند تا این ذهنیت را به وجود آورد که اگر مرا رها کنند فرار خواهم کرد و یا در جلسات دادگاه حضور پیدا نخواهم کرد. این یک توهین به شخصیت من است. بارهای تأکید کرده ام که اگر مرا آزاد کرده و به آن سوی مرز یونان ببرید من خود را طرف مرز ترکیه خواهم انداخت. زیرا من باید در این کشور سخن گفته و به حساب هایی که هست بپردازم. باید از کسانی که ما را به این زندان ها انداخته اند حساب پس بگیریم. حتی اگر شما مرا آزاد کنید در هر جلسه ای که برای رسیدگی به پرونده ام تشکیل شود با پای خود به دادگاه آمده و با افتخار از اراده ای که آن را نمایندگی می کنم دفاع خواهم کرد. این را که اگر آزاد شوم فرار خواهم کرد به هیچ عنوان قبول نمی کنم در بند دلیل زندانی شدنم قبل از صدور حکم می توانید هر چیزی که می خواهید بنویسید و یا هیچ چیزی ننویسید برایم مهم نیست ولی حق ندارید با ایجاد ذهنیت در این راستا که در صورت آزادی فرار خواهم کرد دلیل زندانی بودنم را مشروع جلوه دهید.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#حزب دموکراتیک خلقها
#صلاح الدین دمیرتاش