سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 25 تیر 1398  ::  15:49   

دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان:

قادر به جلوگیری از بمباران اقلیم کردستان توسط ترکیه نیستیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان- دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان اعلام کرد که اقلیم در عمل توان نظامی لازم برای جلوگیری از حملات هوایی و توپخانه ای ترکیه به مناطق مرزی اش را ندارد و قادر به متوقف ساختن این حملات نیست.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری خندان، جبار یاور در خصوص حملات هوایی و توپخانه ای ارتش ترکیه علیه مناطق مسکونی اقلیم کردستان و عملیات نظامی این کشور در خاک اقلیم که تاکنون موجب جان باختن و مجروح شدن شمار بسیاری از شهروندان غیرنظامی شده است، گفت که اقلیم در عمل توان نظامی لازم برای مقابله با این حملات و متوقف ساختن بمباران های ترکیه علیه خاک اقلیمرا ندارد.

 دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان افزود که مقامات ارشد و نظامی اقلیم نیز هیچ گونه اطلاعی از جزئیات این بمباران ها و حتی اینکه در چه زمان هایی روی می دهد را ندارند و نمی توانند پیش بینی کنند که جنگنده های کدام کشور چه مناطقی را هدف قرار می دهند.

وی در مورد اینکه چرا مقامات اقلیم تأکید می کنند که باید دولت عراق از مرزهای اقلیم محافظت کرده و مانع از بمباران مرزهای اقلیم توسط ترکیه شود نیز گفت که دولت اقلیم بر اساس قوانین حقوقی و قانون اساسی عراق و پروتکل های بین المللی و منطقه ای نمی تواند به صورت مستقل از عراق با دیگر کشورها وارد تعاملات نظامی و حقوقی شود و همچنین از نظر حقوقی نمی تواند به صورت مستقل در هیچ یک از نهادهای بین المللی شکایتی را علیه ترکیه در مورد حملات و بمباران هایی که روی می دهد، طرح کند.

جبار یاور با اشاره به اینکه وزارت پیشمرگ تاکنون هیچ بیانیه رسمی در مورد این بمباران ها صادر نکرده است، افزود که فقط هیئت وزیران اقلیم و هیئت رئیسه پارلمان کردستان بیانیه هایی را در محکومیت این حملات و بمباران ها صادر کرده و خواستار متوقف ساختن آن ها و جلوگیری از آسیب به شهروندان و غیرنظامیان شده اند.

دبیر کل وزارت پیشمرگ خاطرنشان ساخت که عامل اصلی حملات ترکیه به مناطق مسکونی اقلیم به درگیری های میان این کشور و پ.ک.ک دارد که از دهه 80 میلادی آغاز شده و به بهانه حضور نیروهای پ.ک.ک، در این مناطق ارتش ترکیه حملات توپخانه ای و هوایی را متوجه این مناطق ساخته و این معضل تاکنون هیچ راه حلی نداشته و به همین دلیل در بیانیه های دولت اقلیم به این موضوع اشاره شده و درخواست می شود که پ.ک.ک.، از اقلیم خارج شده و بهانه این حملات را به ترکیه ندهد.

جبار یاور پیشتر نیز در گفتگو با کردپرس اعلام کرد که با توجه به سکوت بغداد در مورد بمباران اقلیم توسط ترکیه، به نظر می رسد توافقی میان بغداد و آنکارا در این مورد وجود داشته باشد.

از سوی دیگر علی غانمی عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق نیز اعلام کرده  که آغاز عملیات های نظامی ترکیه علیه اقلیم و تداوم آن با موافقت دولت مرکزی عراق صورت گرفته و بغداد و آنکارا  پیشتر در مورد عملیات های نظامی ارتش ترک، در محدوده و مناطق مشخصی از خاک اقلیم کردستان به توافق رسیده اند.

لازم به ذکر است که حملات هوایی ترکیه به مناطق مرزی اقلیم کردستان تحت عنوان هدف قرار دادن پ.ک.ک، از سال های قبل صورت گرفته و طی دو سال مذاکرات صلح میان ترکیه و کردهای این کشور متوقف شد؛ اما با شکست مذاکرات در 2015 این حملات بار دیگر با شدت از سرگرفته شده و روزانه مناطق مسکونی اقلیم هدف حملات هوایی و توپخانه ای ترکیه قرار گرفته و تاکنون ده ها شهروند اقلیم در این حملات جان باخته و مجروح شده و همچنین بیش از 450 روستای اقلیم نیز به دلیل نابودی زیر ساخت های ضروری در اثر بمباران، تخلیه و خالی از سکنه شده است.

از سوی دیگر ترکیه دارای شمار بسیاری پایگاه های اطلاعاتی و نظامی در اقلیم بوده و نظامیان این کشور با ورود به عمق 30 کیلومتری خاک اقلیم عملیات نظامی گسترده ای را در این مناطق انجام می دهند.