سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 25 تیر 1398  ::  18:00   

پس از دیدارهای جداگانه با برهم صالح و عادل عبدالمهدی؛

نخست‌وزیر اقلیم کردستان با رئیس پارلمان عراق نیز دیدار کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر جدید اقلیم کردستان در ادامه سفر خود به بغداد و پس از دیدارهای جداگانه با رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق، با رئیس پارلمان این کشور نیز دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری العهد نیوز، محمد الحلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان عراق عصر امروز (سه شنبه) در دفتر خود در شهر بغداد از مسرور بارزانی، نخست وزیر جدید اقلیم کردستان و هیئت همراه وی استقبال کرد.

رئیس مجلس نمایندگان عراق و نخست وزیر اقلیم کردستان قرار است در دیدار خود درباره روابط میان دولت فدرال و دولت اقلیم و ایجاد راه حل های مناسب برای مسائل حل نشده میان دو طرف گفت و گو کنند.

یادآور می شود که مسرور بارزانی در آغاز نخستین سفر خود به بغداد از زمان تصدی منصب نخست وزیری اقلیم کردستان، ظهر امروز در راس یک هیئت بلندپایه شامل قباد طالبانی، معاون نخست وزیر و شماری از وزرای کابینه دولت اقلیم وارد این شهر شد جایی که ابتدا در کاخ السلام با برهم صالح، رئیس جمهوری عراق و پس از آن نیز با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

نهاد ریاست جمهوری عراق با صدور بیانیه ای در رابطه با دیدار رئیس جمهوری این کشور و نخست وزیر جدید اقلیم کردستان، اعلام کرد که دو طرف روابط میان بغداد و اربیل و تحولات اوضاع سیاسی در سطح منطقه و جهان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، صالح در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت هماهنگی دیدگاه های مشترک و در پیش گرفتن زبان گفت و گوی سازنده برای حل و فصل تمامی مسائل حل نشده میان دولت فدرال عراق و دولت اقلیم کردستان بر پایه قانون اساسی، منافع ملی و تحقق عدالت، نسبت به دستیابی به توافق میان طرف های سیاسی در راستای ارتقای سطح روابط و برداشتن موانع پیش روی تامین خدمات برای ملت عراق ابراز اطمینان کرد.

بارزانی نیز به نوبه خود از تمایل دولت جدید اقلیم کردستان برای افزایش گفت و گوها با دولت فدرال عراق و استناد به قانون اساسی در راستای تضمین تحقق منافع مشترک و تقویت روابط برادری میان دو طرف خبر داد.

این در حالی است که تاکنون دفتر نخست وزیر عراق درباره جزئیات دیدار وی با نخست وزیر اقلیم کردستان بیانیه صادر نکرده هر چند بر اساس گزارش رسانه های این کشور، قرار بوده دو طرف در رابطه با اختلافات و مسائل حل نشده میان بغداد و اربیل و ایجاد راه حل برای آنها با یکدیگر گفت و گو کنند.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#محمد الحلبوسی
#مسرور بارزانی
#روابط بغداد و اربیل