سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 25 تیر 1398  ::  21:27   

نیاز مبرم اقلیم کردستان به منابع انرژی تجدیدپذیر

سرویس جهان- پژوهشگر مرکز انرژی جهانی می گوید اقلیم کردستان عراق دارای پتانسل های لازم برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر خورشید و باد برای رهایی از وابستگی به نفت و گاز بوده و یکی از عوامل اصلی برای جلوگیری از وابستگی این منطقه از عراق است.

 

به گزارش کردپرس، بر اساس برآورد چند سال قبل شرکت نفتی بی پی انگلیس، ذخایر نفت خام اقلیم کردستان حدود 45 میلیارد بشکه نفت بوده و گزارش حکومت اقلیم کردستان هم حاکی از وجود بین 2.8 تا 5.7 تریلیون متر مکعب گاز طبیعی است. با این حال اقلیم کردستان عراق تاکنون نتوانسته است استفاده بهینه از این منابع داشته باشد و هیچ وقت نتوانسته است الکتریسته کافی در اختیار صنعت و مصارف خانگی قرار دهد.

یکی از پژوهشگران مرکز انرژی جهانی می گوید اقلیم کردستان عراق دارای پتانسل های لازم برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و نو مانند خورشید و باد برای رهایی از وابستگی به نفت و گاز بوده و یکی از عوامل اصلی برای جلوگیری از وابستگی این منطقه از عراق است و این امر اقلیم کردستان را در مقابل بحران های مجود در منطقه خاورمیانه بیمه خواهد کرد.

ایمیلی بورلینگ هاوس، پژوهشگر حوزه انرژی در مرکز جهانی انرژی در تحلیل خود از وضعیت انرژی در اقلیم کردستان عراق گفته است این منطقه با این که از منابع غنی نفت و گاز برخوردار است اما به دلیل شرایط نامناسب جغرافیایی و محصور بودن در میان چند کشور نمی تواند استفاده مناسب از منابع زیرزمینی انرژی داشته باشد به همین دلیل باید به فکر استفاده از انرژی های تجدید پذیر مانند خورشید و باد باشد.

وی در تحلیل خود که در مجله فارن پالسی منتشر شده، اشاره کرده است که اقلیم کردستان عراق مجبور است بخش مهمی از نفت و گاز خود را در اختیار دولت مرکزی عراق قرار دهد در غیر این صورت نمی تواند آزادانه با شرکت های خارجی معامله کند. این منطقه اگر بر اساس توافق با دولت مرکزی روزانه بخش زیادی از تولید نفت خود را در اختیار بغداد قرار ندهد ممکن است با قطع بودجه و حقوق کارمندان خود از سوی بغداد روبه رو شود و اگر این مقدار نفت را در اختیار بغداد قرار دهد نمی تواند بدهی های خود به کشور ترکیه و یا شرکت های بین المللی نفت و گاز را پرداخت کند.

دکتر بورلینگ هاوس به تلاش بخش خصوصی در اقلیم کردستان برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر به منظور تامین الکتریسیته مورد نیاز اشاره کرده  و نوشته است بهتر است این بخش بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا موانع استفاده از منابع طبیعی انرژی فسیلی عاملی برای خاموش شدن چراغ ها در اقلیم کردستان نشود.

این پژوهشگر حوزه انرژی به استفاده موفقیت آمیز از انرژی های تجدیدپذیر مانند خورشید در اردوگاه های آوارگان اشاره کرده و گفته است بخش خصوصی در اقلیم کردستان توجه زیادی به این مسئله نشان داده و هر روز استفاده از آن در دو استان سلیمانیه و اربیل در اقلیم کردستان بیشتر می شود.

سعد محمد الغنم، از کارشناسان شرکت انرژی سبز از بزرگترین شرکت های نصب سیستم های تولید برق از خورشید در عراق گفته است با توجه به تابش سالیانه متوسط به بالای خورشید در اقلیم کردستان و نیز داشتن بام های دارای سطوح صاف، این منطقه را به یکی از بهترین مناطق در جهت سرمایه گذاری در این حوزه تبدیل کرده است. وی تاکید کرده است که اگر دولت اقلیم کردستان در این زمینه به کمک مردم اقلیم کردستان بشتابد و به توسعه استفاده از انرژی خورشیدی کمک کند دسترسی به الکتریسیته پاک برای مردم بیشتر خواهد شد و دولت اقلیم کردستان عراق هم می تواند کمترین وابستگی را به تولید انرژی های فسیلی داشته باشد در نتیجه از پیامدهای تحولات حوزه نفت و گاز در عراق و یا مسیر صادرات آن از طریق ترکیه مصون خواهد ماند.

پژوهشگر حوزه انرژی اقلیم کردستان را دارای پتانسیل مناسب برای استفاده از انرژی باد توصیف کرده و نوشته است: تمایل برای استفاده از انرژی باد هم در اقلیم کردستان بالا رفته و اقلیم کردستان در دو منطقه کوهستای پیرمگرون و ازمر دارای کریدورهای طبیعی باد است.

پژوهشگر حوزه انرژی به مشکلات پیش روی استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در اقلیم کردستان نیز اشاره کرده و گفته است عدم تمایل بانک ها به دادن وام، بروکراسی موجود در ارائه مجوز به شرکت ها و عدم رغبت بخش خصوصی به سرمایه گذاری در حوزه انرژی های تجدیدپذیر از جمله موانع استفاده از انرژی پاک در اقلیم کردستان هستند.

دکتر هاوس با اشاره به این که ضعف های اقتصادی اقلیم کردستان در مواجهه با داعش خود را نشان داد و این منطقه در جریان پیامدهای بعد از برگزاری رفراندوم استقلال کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه را از دست داد، تاکید کرده است این منطقه همچنان در خطر تحریم و تهدیدهای اقتصادی قرار دارد و ناچار است از منابع دیگر انرژی به جز نفت و گاز طبیعی برای توسعه اقتصادی استفاده کند و در این زمینه استفاده از انرژی و باد خورشید بهترین گزینه ها برای اقلیم کردستان هستند.

وی تاکید کرده است که اقلیم کردستان باید منابع تامین انرژی خود را متنوع کند تا بحران های منطقه ای و شرایط جغرافیایی و سیاسی اطراف اقلیم کردستان کمترین تاثیر را بر وضعیت این منطقه داشته باشند. استفاده از انرژی های جدید ضمن این که به رونق اقتصاد و خدمات عمومی در اقلیم کردستان عراق کمک می کند باعث جذب سرمایه های جدید شده و اشتغال زایی را نیز در اقلیم کردستان به طور چشم گیری افزایش خواهد داد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#نفت
#خورشید
#انرژی های تجدیدپذیر