انتشار:  چهارشنبه 26 تیر 1398  ::  08:17   

توافق اربیل و بغداد بر سر تشکیل هیئتی مشترک برای حل مشکلات

سرویس عراق و اقلیم کردستان- در سفر نخست وزیر اقلیم کردستان و هیئت همراه به بغداد و گفتگو با مقامات ارشد دولت مرکزی عراق، بر سر تشکیل هیئتی مشترک به منظور اقدام برای حل اختلافات فیمابین توافق شد.

به گزارش کردپرس، روز سه شنبه 25 تیر مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان و قباد طالبانی معاون وی به همراه هیئتی عالیرتبه از هیئت وزیران اقلیم به بغداد سفر کرده و با برهم صالح رئیس جمهور، عادل عبدالمهدی نخست وزیر و محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق دیدار و گفتگو کردند.

سایت رسمی هیئت وزیران اقلیم کردستان(GOV.KRD) در این مورد، طی اطلاعیه ای رسمی، گزارش داد که مقامات عراقی این سفر را نشانه حسن نیت دولت اقلیم برای حل مشکلات با بغداد دانسته و بر حل اختلافات فیمابین از طریق گفتگو و در چارچوب قانون اساسی عراق تأکید کرده اند.

در این اطلاعیه آمده که عبدالمهدی در دیدار با هیئت اقلیم ضمن اشاره به حسن نیست اقلیم و نیز نقش اقلیم در اسکان شمار بسیاری از آوارگان جنگ داعش، تأکید کرد که اربیل و بغداد با یکدیگر قادر به حل مشکلات و اختلافات هستند.

بارزانی نیز در این دیدار ضمن تأکید بر حمایت اقلیم کردستان از نخست وزیر عراق، گفت که اقلیم شریکی واقعی در عراق است و جایگاه و حقوق و وظایف اقلیم نیز در قانون اساسی کاملاً مشخص و شفاف است  و اقلیم بیش از حقوق قانونی خود در عراق هیچ مطالبه ای نداشته و در عین حال از هیچ یک از حقوق قانونی خود نیز چشم پوشی نکرده و بر سر این حقوق مصالحه نمی کند.

طبق این اطلاعیه بارزانی و عبدالمهدی بر سر تشکیل هیئتی مشترک برای تعیین مشکلات میان اربیل و بغداد و نیز هیئتی فنی برای تصمیم گیری در مورد نحوه حل این مشکلات و اختلافات به توافق رسیده اند.

بارزانی نیز پس از این دیدار به خبرنگاران گفت که گفتگوها در فضایی دوستانه و مثبت انجام شده  هیئت اقلیم، آنچه را که لازم بوده به عبدالمهدی اعلام کرده است و به زودی گفتگوهای فنی برای حل اختلافات آغاز می شود.

در اطلاعیه دولت اقلیم همچنین ذکر شده که محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق نیز در دیدار با هیئت اقلیم تأکید کرده کله فضایی مثبت در مجلس برای حل اختلافات با اربیل وجود دارد و زمینه سازی های سیاسی و حقوقی لازم نیز بر اساس قانون اساسی عراق در مجلس برای این منظور انجام می شود.

الحلبوسی افزود که لازم است مواضع اربیل و بغداد بر اساس تأمین منافع عالی عراق به هم نزدیک شده و برای حل اختلافات تلاش کنند و اقلیم شریکی واقعی در عراق بوده و حقوق قانونی آن نیز در کشور نقض نشود.