سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 26 تیر 1398  ::  12:11   

هشدار کُردهای کرکوک نسبت به‌ تلاش اعراب سنی برای انحلال شورای استانی

سرویس عراق و اقلیم کردستان – تلاش اعراب سنی کرکوک برای انحلال شورای استانی این استان از طریق مجلس نمایندگان عراق موجب نگرانی و هشدار کُردها در این باره‌ شده‌ است.
 

به‌ گزارش کردپرس، اعراب سنی در شورای استانی کرکوک که‌ از مجموع 41 کرسی شورا 6 کرسی در اختیار دارند، تلاشی جدی برای انحلال شورای استانی را آغاز کرده‌ اند.

اعراب سنی کرکوک از طریق نمایندگان خود در مجلس عراق در حال جمع آوری امضا برای انحلال شورای استانی کرکوک با مصوبه‌ پارلمان و تفویض اختیارات شورای استانی به‌ نمایندگان استان تا برگزاری انتخاب شورای استانی هستند.

آغاز تلاش اعراب سنی برای انحلال شورای استانی کرکوک پس از آن آغاز شد که‌ حزب دمکرات کردستان (پارتی) و اتحادیه‌ میهنی کردستان (یکیتی) پس از کشمکشی 21 ماهه‌ بالاخره‌ بر سر تعیین نامزد مشترک برای تصدی منصب استانداری کرکوک به‌ توافق رسیدند و طیب جبار از اتحادیه‌ میهنی به‌ عنوان گزینه‌ آن ها برای این مهم اعلام شد.

کردها که‌ خود را در فراکسیون برادری در شورای استانی کرکوک سازماندهی کرده‌ اند 26 کرسی از 41 کرسی این شورا را در اختیار دارند و بدون نیاز به‌ رای اعراب و ترکمان ها نیز می توانند استاندار جدید را انتخاب کنند.

هم اکنون راکان جبوری از اعراب سنی سرپرست استانداری کرکوک است. وی پیشتر معاون استاندار وقت، نجم الدیم کریم بود و با برکناری وی با دستور حیدر عبادی  نخست وزیر و رای مجلس نمایندگان وقت بر این کرسی تکیه‌ زد.

هدف از تلاش اعراب سنی برای انحلال شورای استانی کرکوک، شکست تلاش کردها برای اتخاب استاندار کرد و احیا جایگاه‌ است.

در مقابل، روز سه‌شنبه‌ 25 تیر ماه‌ 1398 احزاب کردستانی در کرکوک نشستی را برگزار کرده‌ و بر مخالفت خود با تلاش اعراب سنی برای انحلال شورای استانی کرکوک تاکید کردند.

 در این میان، ترکمان های کرکوک نیز مخالف انحلال شورای استانی هستند، زیرا آن ها نیز با تشکیل نشست شورا و بر اساس نسبت کرسی هایی که‌ در اختیار دارند، چشم به‌ تصدی ریاست این شورا دوخته‌ اند.

شورای استانی کرکوک از اکتبر 2017 هیچ نشستی را برگزار نکرده‌ است و دلیل آن نیز اختلافات پارتی و یکیتی بر سر مسائل مربوط به‌ این استان بوده‌ است.

تداوم اختلافات کردها در کرکوک موجب تثبیت جایگاه‌ اعراب سنی شده‌ است که‌ سرپرستی استانداری کرکوک را در اختیار گرفته‌ اند و به‌ گفته‌ کردها، پروژه‌ عرب سازی استان را آغاز کرده‌ اند.