سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 26 تیر 1398  ::  23:51   

در روز جهانی عدالت بین المللی؛

درخواست مردم اقلیم کردستان برای محاکمه 258 متهم نسل کشی انفال

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مردم مناطق مختلف اقلیم کردستان از جمله استان حلبچه در روز جهانی عدالت بین المللی با برگزاری تجمعاتی، خواستار محاکمه 258 متهم پرونده نسل کشی انفال کردهای عراق شدند.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری خندان، شبکه هم پیمانی سازمان های مردم نهاد اقلیم کردستان امروز چهارشنبه 26 تیر/17 جولای و همزمان با روز جهانی عدالت بین المللی، تجمعاتی را در شهرهای مختلف اقلیم کردستان از جملە در حلبچه و چمچمال و ...به راه انداخته و خواستار تشکیل دادگاه و محاکمه 258 متهم پرونده نسل کشی کردهای عراق موسوم به انفال شدند.

در این تجمعات از دیوان کیفری بین المللی خواسته شده که با توجه به مدارک موجود در پرونده انفال دادگاه محاکمه این متهمین در سطحی بین المللی صورت گرفته و از تکرار وقایع نسل کشی در جهان جلوگیری شود.

همچنین از دولت عراق خواسته شده که در راستای اطمینان خاطر دادن به اقلیت های قومی و مذهبی این کشور و حفظ حقوق آنان و جلوگیری از تکرار نسل کشی به عضویت دیوان کیفری بین المللی درآید و بر ضرورت اعمال فشار دولت اقلیم به بغداد در این خصوص تاکید شده است.

دولت اقلیم کردستان نیز 5 سال پیش شکایتی را در رابطه با نسل کشی کردهای ایزدی، شبک و مسیحیان و شیعیان عراق توسط داعش در دیوان کیفری بین المللی طرح کرد و سازمان های مردم نهاد اقلیم نیز چندین دیدار را با مسئولین این نهاد انجام داده و درخواست اقلیت های عراق برای محاکمه عاملان نسل کشی های روی داده در این کشور را به آنان اعلام کرده اند.

سازمان های مردم نهاد اقلیم کردستان خواستار همکاری دولت اقلیم و نهادهای کردهای سوریه با دیوان کیفری بین المللی، به ویژه در زمینه ارائه اطلاعات مربوط به شهروندان کشورهای عضو دیوان کیفری بین المللی که به عضویت داعش  درآمده اند و نیز محاکمه اسرای داعشی توسط این دادگاه شده اند.

روز جهانی عدالت بین الملل یا روز جهانی عدالت جنایی، مناسبتی بین المللی است که در 17 جولای در سراسر جهان به عنوان بخشی از تلاش برای شناختن سیستم جدید ظهور عدالت جنایی بین المللی جشن گرفته می شود.

برای این مناسبت در تاریخ 17 جولای انتخاب شده است؛ زیرا این روز مصادف با سالگرد تصویب اساسنامه رم و معاهده ای است که دیوان کیفری بین المللی را ایجاد کرد.

انفال نام عملیات نسل کشی گسترده ای است که از سوی رژیم بعث صدام و با فرمان مستقیم خود وی با هدف نسل کشی کردها انجام شد.

طی عملیات انفال که از سال 1988 میلادی و در چندین مرحله توسط رژیم بعث انجام شد، بیش از 182 هزار تن در مناطق کردنشین با وحشیانه ترین روش ها، قتل عام شده و از جمله بسیاری از آنها طی حملات شیمیایی جان خود را از دست دادند، بسیاری زنده به گور شده و خیلی از کردها نیز در بیابان های جنوب عراق و در غربت دفن شدند و هنوز از سرنوشت ده ها هزار تن از قربانیان این نسل کشی اطلاعی در دست نیست.

در این نسل کشی هولناک هزاران روستای کردنشین با خاک یکسان شده و از نقشه جغرافیایی منطقه محو گردیدند و تاکنون گورهای جمعی بسیاری در نقاط مختلف عراق و اقلیم حاوی بقایای اجساد انفال شدگان کشف شده است.