سرویس ایران
آخرین خبرهای ایران
انتشار:  چهارشنبه 26 تیر 1398  ::  23:57   

ظریف: آمریکایی‌ها می‌دانند چگونه باید به میز مذاکره بازگردند

سرویس ایران- وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ما میز مذاکره را ترک نکردیم آنها ترک کردند و می‌توانند برگردند و می‌دانند چگونه باید برگردند.

به گزارش کُرد پرس،  محمد جواد ظریف که برای شرکت در نشست عالی رتبه شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، روز چهارشنبه در گفت وگو با سردبیر شبکه خبری بلومبرگ به پرسش‌های آنها پاسخ داد.

وی پیش از این در جمع خبرنگاران به "جنگ اقتصادی" آمریکا علیه شهروندان عادی ایران اشاره کرده و با تاکید بر اینکه یک اقدام تروریستی است، گفته بود: ین اقدام باید متوقف شود.

ظریف  در گفت و گو با بلومبرگ درباره ادعای آمریکایی‌ها برای نزدیک شدن ایران به ساخت بمب اتمی، گفت: اگر دنبال ساخت سلاح اتمی بودیم همان موقع که هزینه اش را دادیم می‌توانستیم بسازیم؛ اما نه آن زمان و نه اکنون دنبال آن نیستیم چون رهبر عالی ایران یک فتوای مذهبی برای منع آن داده است؛ از طرفی داشتن بمب اتمی را امنیت آور نمی‌دانیم.

ظریف در پاسخ به سوال مربوط به توقیف نفتکش حامل نفت ایران در آبراه بین المللی جبل الطارق هم گفت: انگلیس هیچ حقی در توقیف کشتی حامل نفت ایران نداشته؛ این کار آنها یک دزدی دریایی محض است.

وی تصریح کرد: یک اصل اساسی و بدیهی در حقوق این است که کسی از قانون شکنی سود نمی‌برد. ایرانیان دوست دارند در صلح و آرامش اما با عزت و شرافت زندگی کنند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه وارد نیویورک شد و بر خلاف محدودیت‌های ترددی که آمریکایی‌ها برای وی در نظر گرفته‌اند، تا کنون با شبکه خبری بی بی سی، ان بی سی، سی ان ان و بلومبرگ گفت و گو کرده است.

ظریف امروز در شورای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل متحد سخن گفت و قرار است به دیدار آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد برود.

وی پس از این سفر، عازم کاراکاس پایتخت ونزوئلا خواهد شد تا در نشست جنبش عدم تعهد شرکت کند. هاوانا پایتخت کوبا آخرین مقصد ظریف در این دور از سفرها خواهد بود.