سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  شنبه 5 مرداد 1398  ::  13:09   

حمایت بین المللی از کردهای سوریه افزایش می یابد

سرویس سوریه – در دو ماه گذشته دیدارهای دیپلماتیک کشورهای مختلف با مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه افزایش یافته است. ترکیه نگران است که این دیدارها باعث به رسمیت شناخته شدن این موجودیت در امتداد مرزهایش شود. به زغم این نگرانی، هر روز بر تعداد کشورهایی که از حضور و مشارکت کردها در روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه حمایت می کنند افزوده می شود.

فاکتورهای متعددی نشان داده اند که از ماه مارس امسال، زمانی که نبرد با دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در باغوز به پایان رسیده است تا کنون، مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه به رهبری کردها بیش از پیش در حال کسب حمایت سیاسی بین المللی است.

پیش از این حمایت از این منطقه – که با نام های کردستان سوریه و روژاوا شناخته می شود – از جانب ائتلاف بین المللی ضد داعش به جنبه های نظامی و امنیتی محدود بود. اینک دیدارهای دیپلماتیک افزایش یافته و، چنان که عبدالکریم عمر مسئول کمیتۀ روابط خارجی منطقه به المانیتور گفت، در دو ماه گذشته تقریباً به صورت هفتگی دیدارهایی صورت گرفته است.

پیشتر هیأت های خارجی که از منطقۀ خودگردان شمال و شرق سوریه دیدار می کردند تلاش می کردند از رسانه ها پرهیز کنند و تمرکز آنها بر تحویل گرفتن کودکان و همسران ستیزه جویان داعش از مدیریت خودگردان و بازگرداندن آنها به کشورهایشان بود. اما از ماه ژوئن تعداد و کیفیت این دیدارها تغییر کرده است.

از آن زمان تا کنون 9 هیأت دیپلماتیک به نمایندگی از کشورهای مختلف عضو ائتلاف بین المللی به کردستان سوریه سفر کرده اند. یک هیأت عالی رتبۀ سوئدی به ریاست بروور ینی اوز نمایندۀ ویژۀ سوئد در امور سوریه روز 18 ژوئن وارد کردستان سوریه شد.

ینی اوز پس از ورود به دپارتمان روابط خارجی در قامیشلی به خبرنگاران گفت: «سازمان ملل متحد و کشورهای هم پیمان معتقدند این منطقه و کردهای این کشور باید در شکل دادن به آیندۀ سوریه نقش داشته باشند.»

اظهارات ینی اوز احتمالاً بازتاب چیزی است که در جامعۀ بین المللی دربارۀ کردستان سوریه گفته می شود.

عبدالکریم عمر معتقد است این دیدارهای خارجی چندین جنبۀ قابل توجه دارند: این دیدارها نشان دهندۀ آغاز «گشایش دیپلماتیک» و «به رسمیت شناخته شدن منطقه و حکومت دو فاکتوی آن» هستند. وی افزود: «[این دیدارها نشانگر] اهمیت منطقه و نقشی هستند که می تواند در آیندۀ سوریه بازی کند.»

یکی دیگر از نشانه های حمایت سیاسی از کردهای سوریه امضای توافقی با سازمان ملل در تاریخ 29 ژوئن برای توقف به خدمت گر فتن سرباز کودکان بود. این توافق توسط مظلوم عبدی (کوبانی) فرمانده ارتش دموکراتیک سوریه، عبدل مهباش رئیس مشترک شورای اجرایی منطقه و ویرجینیا گامبا نمایندۀ ویزۀ سازمان ملل در امور کودکان و درگیری های نظامی در مقر سازمان ملل در ژنو به امضا رسید.

ترکیه با این توافق مخالفت کرد و آن را نمایش آشکار حمایت از کردها خواند.

فهیم تاشتکین نویسنده و روزنامه نگار ترک گفت سازمان ملل معمولاً چنین توافق هایی را با سازمان های درگیر جنگ امضا می کند، از این رو «مواجه شدن چنین توافقاتی با رد و مخالفت چندان طبیعی نیست.»

تاشتکین به المانیتور گفت ترکیه با این توافق مخالفت کرد چون «توافق با سازمان ملل حسی از به رسمیت شناخته شدن در خود دارد و این چیزی نیست که ترکیه خواستار آن باشد. آنکارا یگان های مدافع خلق (YPG) و همۀ گروه های کرد مرتبط با آن را تروریست می داند و نمی خواهد هیچ طرفی با آنها معامله کند، چه سازمان ملل باشد، چه سوری ها و چه ایالات متحده.»

وی افزود: «حضور و پذیرش ارتش دموکراتیک سوریه در صحنۀ بین المللی با سیاست های ترکیه در تضاد است.»

عمر در پاسخ به این پرسش که آیا کردها این نشانه ها را جدی می گیرند، گفت ایالات متحده، فرانسه و تعدادی دیگر از اعضای ائتلاف تحت رهبری آمریکایی ها تضمین کرده اند که «بدون حضور کردها و نمایندگان شمال و شرق سوریه در مذاکرات یافتن راه حل بحران سوریه، هیچ روند سیاسی جدی وجود نخواهد داشت.»

یا وجود این، وی افزود: «هنوز زود است که از راه حل سیاسی سخن گفت، زیرا بحران سوریه سال ها طول خواهد کشید و همۀ تاوان آن را مردم سوریه خواهند داد.»

عمر گفت در ماه ژوئن دو دور مذاکرات میان هیأت نمایندگان منطقۀ خودگردان و گیر پدرسن نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل در امور سوریه در اسلو برگزار شده است. او خاطر نشان کرد که دو طرف «دربارۀ بحران سوریه تبادل نظر کرده و در خصوص تناقضات موجود، حل و فصل سیاسی و لزوم مشارکت همۀ بخش های جامعۀ سوریه در روند حل و فصل و کمیتۀ تدوین پیش نویس قانون اساسی این کشور بحث کرده اند.» عمر افزود که در آینده نشست های بیشتری با پدرسن برگزار خواهد شد.

گابریل موشه گوریه نمایندۀ اپوزیسیون سوریه در کمیتۀ قانون اساسی به المانیتور گفت: «گزارش هایی هست که بر اساس آنها نمایندگان مدیریت خودگردان در مذاکرات و کمیتۀ قانون اساسی حضور خواهند داشت، اما هنوز تأیید نشده است. نصر الحریری رئیس کمیسیون مذاکرات سوریه بارها گفته است که هیچ کشوری دربارۀ این مسأله [حضور کردها در مذاکرات] اظهار نظری نکرده است.»

گوریه گفت فرانسه به حضور نمایندگان کردها در روند مذاکرات «علاقۀ زیادی نشان می دهد» و به همین خاطر است که برای دیالوگ کردی – کردی و ایجاد کانال های ارتباطی میان مجلس دموکراتیک سوریه (جناح سیاسی ارتش دموکراتیک سوریه) و دیگر گروه های معارض سوری تلاش می کند.

گوریه که در قامیشلی مستقر است و پیشتر ریاست سازمان دموکراتیک آشوری ها را به عهده داشت، برخلاف موضع اعلامی شورشیان تحت حمایت ترکیه، معتقد است «مشارکت نمایندگان شمال سوریه در روند مذاکرات و تدوین پیش نویس قانون اساسی مفید است و دلیل این امر وزن سیاسی آنها و تأثیر حضور آنها در تشویق گرایش های دموکراتیک است. همچنین این امر موضع اپوزیسیون را در قبال حکومت مرکزی که هر گونه تغییری را در ساختار سیاسی نمی پذیرد، تقویت می کند.»

آلدار خلیل رهبر جنبش جامعۀ دموکراتیک (TEV-DEM، ائتلاف چند فرهنگی حاکم بر کردستان سوریه) نیز در همین راستا به المانیتور گفت کسانی که خواستار حضور کردها و نمایندگان کردستان سوریه در روند مذاکرات و حل و فصل بحران سوریه هستند، در موضع خود «جدی» به نظر می رسند.

با وجود این، خلیل معتقد است رسیدن به چنین تصمیمی مستلزم دستیابی به توافق بین المللی و یک موضع واحد است.

او گفت: «موضع سوئد در این باره مثبت است اما نیازمند حمایت دیگر کشورها است، و این چیزی است که من انتظار دارم در آینده اتفاق بیفتد.»

 

نویسنده: جانو شاکر

منبع: المانیتور

ترجمه: خبرگزاری کردپرس سرویس سوریه

 

بیشتر بخوانید:

راکت هایی که حمله به کردها را توجیه می کنند

مظلوم کوبانی در مصاحبه با احوال: کردها برای جنگ بزرگ با ترکیه آماده اند

S-400 با کردهای سوریه چه می کند؟

کمدی سیاه عدالت در ترکیه

سیاست و تجارت خانوادگی درترکیه

یادداشت جمیل بایک در واشنگتن پست؛ امید به صلح یا نا امیدی

به بهانۀ نسل کشی آشوری های ترکیه؛ تراژدی یک مشت شاه توت

‌آک پارتی برای رفع اتهام دخالت در نامۀ اوجالان تلاش می کند

روز بعد کردهای ترکیه / چنگیز آکتار

برندگان و بازندگان انتخابات مجدد شهرداری استانبول

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها