سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  شنبه 26 مرداد 1398  ::  13:07   

گزارش گروه بین المللی انرژی اینترفاکس؛

ابهام در عملی شدن صادرات گاز طبیعی اقلیم کردستان به ترکیه

سرویس جهان- با این که گزارش هایی درباره افزایش میزان ذخایر گاز طبیعی اقلیم کردستان و تلاش برخی شرکتها برای توسعه صنعت گاز در اقلیم کردستان منتشر شد، اما گروه بین المللی اینترفاکس در گزارشی روند اجرایی پروژه صدور گاز طبیعی اقلیم کردستان به ترکیه و اروپا را ناامید کننده خوانده است.

 

به گزارش کردپرس، نشریه اویل پرایس هفته گذشته در گزارشی میزان ذخایر تخمین زده شده گاز طبیعی در اقلیم کردستان را 198 تریلیون فوت مکعب اعلام کرد که به نوشته همین نشریه برابر است با 3 درصد کل ذخایر گاز طبیعی در جهان. در همین حال، برخی شرکت های خارجی فعال در اقلیم کردستان مانند جنل انرژی ترکیه و داناگاز امارات، در هفته های گذشته از برنامه های خود برای توسعه میادین گاز طبیعی اقلیم کردستان به صورت مرحله به مرحله یا فازی رونمایی کردند.

 آن طور که نشریه اویل پرایس و شرکت های فعال حوزه صنعت گاز طبیعی در اقلیم کردستان ادعا کرده اند ظرف یک یا دو سال آینده پروژه صدور گاز طبیعی اقلیم کردستان عراق به ترکیه اجرایی می شود. یادآوری این نکته هم ضروری است که شرکت روسنفت روسیه در سال 2018 و در کنار در دست گرفتن روند صدور نفت از خط لوله اقلیم کردستان –ترکیه، قراردادی با اقلیم کردستان برای احداث خط لوله گاز اقلیم کردستان امضا کرده بود.

اما نشریه تخصصی وابسته به گروه سرمایه گذاری بین المللی در حوزه انرژی به نام اینترفاکس، در تازه ترین ارزیابی خود از وضعیت صنعت گاز طبیعی اقلیم کردستان و دورنمای صدور گاز طبیعی از این منطقه به ترکیه ابراز تردید کرده است.

این نشریه از جمله چالش های پیش روی صادرات گاز طبیعی از اقلیم کردستان عراق را چالش های داخلی این منطقه و نیز کم شدن رغبت بازار ترکیه به مصرف گاز طبیعی اقلیم کردستان و در نتیجه بازبینی شرکت های خارجی در برنامه توسعه گاز طبیعی در اقلیم کردستان عراق عنوان کرده است.

این نشریه تخصصی، میزان ذخایر گاز طبیعی اقلیم کردستان عراق را 708 میلیارد متر مکعب تخمین زده است که انتظار می رفت در سایه توافق سال 2013 میان آنکارا-اربیل، از سال 2017 سالانه حدود 4 میلیارد متر مکعب آن به ترکیه صادر می شد و در سال 2020 به سالانه 20 میلیارد متر مکعب افزایش پیدا می کرد.

اینترفاکس با بررسی برنامه دو شرکت فعال در حوزه گاز طبیعی اقلیم کردستان به نام های جنل انرژی و کنسرسیوم پرل به این نتیجه رسیده است که آنها برنامه خود را برای توسعه میدان های گازی اقلیم کردستان تغییر داده اند که در این صورت تولید گاز طبیعی در اقلیم کردستان کاهش محسوسی خواهد داشت.

اینترفاکس همچنین به کاهش میزان تقاضا برای گاز طبیعی در ترکیه به میزان 6 درصد در سال 2018 و پیش بینی ادامه همین روند اشاره کرده و تاکید کرده است این مسئله ممکن است صنعت گاز اقلیم کردستان را - که خود را برای صدور گاز طبیعی به ترکیه آماده کرده- تحت تاثیر قرار دهد.

این نشریه با این حال به نکته مثبت ماجرا اشاره کرده و نوشته است که عدم رغبت شرکت های خارجی برای توسعه صنعت گاز طبیعی و آماده کردن آن در کوتاه مدت برای صدور گاز طبیعی، این فرصت را در اختیار دولت اقلیم کردستان عراق قرار می دهد تا در مقطع کنونی که عراق برای تامین انرژی مورد نیاز خود تحت فشار است، گاز طبیعی استخراج شده در اقلیم کردستان را در داخل کشور عراق به فروش رسانده و عراق به بازار عمده مصرف گاز طبیعی اقلیم کردستان تبدیل شود.

اینترفاکس همچنین با اشاره به بهبود نسبی و فزاینده رابطه میان کردها و دولت مرکزی عراق توصیه کرده است، با اشاره به این که دولت جدید اقلیم کردستان، آشتی هورامی، وزیر سابق منابع طبیعی اقلیم کردستان و چهره نه چندان خوشنام در نظر بغداد را از این وزارت کنار گذاشته، فرصت خوبی پیش آمده است تا عراق به بازار عمده مصرف گاز طبیعی اقلیم کردستان تبدیل شود و این مسئله رابطه میان این منطقه خودمختار و دولت مرکزی را بهبود بیشتری بخشد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#نفت
#گاز