سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  شنبه 26 مرداد 1398  ::  21:27   

در آیین افتتاح جشنواره ملی گردشگری در ارومیه مطرح شد؛

محور گردشگری؛ مهمترین بخش اشتغال/ ایران از نظر جذب گردشگر عقب مانده است

سرویس آذربایجان غربی- دومین جشنواره ملی گردشگری و ششمین نمایشگاه صنایع‌دستی امروز با حضور مسئولان کشوری و استانی در محل نمایشگاه‌های دائمی ارومیه افتتاح شد.

به گزارش کردپرس، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی، جلیل جباری، در آئین افتتاح این دو جشنواره سراسری اظهار کرد:  ۱۸ استان در بخش گردشگری، ۲۰ واحد بوم گردی، ۱۳ گروه عشایری از سراسر کشور در دومین جشنواره ملی گردشگری شرکت کردند.

وی افزود: همچنین در ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی نیز ۳۰ استان حضور فعال دارند. البته امسال با افزایش دو برابری حضور استان ها مواجه هستیم و در این جشنواره ۷ گروه آیینی نیز از سطح کشور شرکت کرده اند.

جباری ادامه داد: در مجموع تعداد  160 غرفه در ابعاد مختلف برای برگزاری دومین جشنواره ملی گردشگری و ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در نظر گرفته شده که برای اجرای برنامه های فرهنگی – هنری نیز فضای روبازی در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص اهداف این جشنواره ها گفت: تبدیل جشنواره به عنوان یک برند، توجه به سرمایه گذاری و افزایش معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری، توسعه گردشگری روستایی و بوم گردی، معرفی آداب و رسوم فرهنگ استان ها و آشناسازی و رونق و توسعه گردشگری داخلی و معرفی استان به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری نیز از دیگر اهداف این جشنواره است.

مدیر کل میراث فرهنگی وصنایع دستی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه  توجه به توسعه روستایی از جمله سواحل دریاچه ارومیه از جمله مهمترین برنامه ها بوده، تصریح کرد: برای اولین بار شاهد افزایش 100 درصدی ضریب اشغال در اماکن اقامتی ارومیه هستیم.

در ادامه این مراسم استاندار آذربایجان غربی نیز گفت: گردشگری یکی از محورهای ایجاد اشتغال است و یکی از صنعت های مهم بشمار می رود که باید تلاش کنیم جایگاه گردشگری را در بخش اشتغال به جایگاه اصلی برسانیم. اما علیرغم اینکه جزو 10 کشور تاریخی و گردشگری هستیم اما با این وجود از نظر جذب گردشگر عقب هستیم .

شهریاری تاکید کرد: استان آذربایجان غربی ظرفیت های بی نظیری در زمینه گردشگری ورزشی، گردشگری مذهبی و گردشگری طبیعی و سایر زمینه ها دارد و باید سرمایه گذاریها و توجه لازم در این زمینه انجام شود.

استاندار آذربایجان غربی مهمترین بخش اشتغال را محور گردشگری عنوان کرد و افزود: سال گذشته ظرفیت اشغال هتل های استان 50 درصد بود و امسال ضریب اشغال هتل ها به 100 درصد در ارومیه رسیده است که این نشان دهنده تلاش رسانه ها در معرفی استان و جاذبه های گردشگری آن است

گفتنی است؛ دومین جشنواره ملی گردشگری از 26 تا 29 مردادماه سال جاری در محل نمایشگاه های دائمی ارومیه پارک جنگلی همزمان با ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی برای بازدید عموم مردم دایر است.