انتشار:  سه‌شنبه 29 مرداد 1398  ::  17:20

سرویس ترکیه

وزیر امور خارجه ترکیه:

دولت مرکزی سوریه با آتش بازی نکند

سرویس ترکیه - مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی با اشاره به حمله جنگنده های ارتش سوریه به کاروان نظامی ارتش ترکیه عنوان کرد: دولت مرکزی سوریه با آتش بازی نکند.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با همتای السالوادوری خود طی اظهاراتی با اشاره به حمله جنگنده های ارتش سوریه به کاروان نظامی ارتش ترکیه عنوان کرد: برای ایجاد آرامش در ادلب با روسیه به صورت فشرده در حال دیدار و مذاکره هستیم. در اینجا بایستی آتش بس را تأمین کنیم. دولت مرکزی در حال اصرار به حل و فصل مسائل از راه نظامی است.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: چنین حملاتی در اینجا تنها به یک فلاکت منفجر خواهد شد. در تلاش برای توضیح دادن این مسئله هستیم و به تمام جهان نیز اعلام می کنیم. ادلب برای آینده سوریه بسیار مهم است. اگر لازم باشد رئیس جمهورمان با پوتین نیز دیدار خواهد کرد. در تمامی سطوح با روس ها در ارتباط هستیم. هم حمله روز گذشته را بررسی می کنیم و هم ایجاد یک آتش بس کلی در ادلب را در نظر داریم. زیرا بر اساس وظایفی که داریم بایستی امنیت پایگاه 9. خود را در ادلب تأمین کنیم. این پایگاه در چارچوب توافقات به وجود آمده در مذاکرات آستانه تاسیس شده است. دولت مرکزی سوریه نباید با آتش بازی کند. برای تأمین امنیت نیروهای نظامی مان هر آنچه که لازم باشد را انجام می دهیم. به هیچ عنوان قصد انتقال پایگاه 9. ارتش ترکیه به مکان دیگر را نداریم.

چاووش اوغلو در خصوص مذاکرات با آمریکا پیرامون شرق فرات نیز گفت: اقدامات با آمریکا نیز ادامه دارد. ما اجازه نخواهیم داد آمریکا یک روند منبج دوم را آغاز کند. موضوعاتی وجود دارد که بر سر آن به توافق رسیده و موضوعاتی هم هست که اختلاف نظر در خصوص آن وجود دارد. مذاکرات ادامه خواهد داشت و اگر توافق کلی به دست نیاید طرح خود را اجرا خواهیم کرد. ائتلاف یک کشور عضو ناتو با گروه تروریستی غیرقابل قبول است. معطل کردن ترکیه توسط آمریکا و تأمین سلاح برای تروریست ها قابل قبول نیست.

 

کد خبرنگار: 30102