انتشار:  سه‌شنبه 29 مرداد 1398  ::  20:17

سرویس عراق

نایب رئیس فراکسیون پارلمانی حزب دمکرات:

قانون احتمالی سربازی اجباری در عراق، در اقلیم کردستان به اجرا درنمی‌آید

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نایب رئیس فراکسیون حزب دمکرات کردستان در پارلمان عراق تاکید کرد که قانون خدمت سربازی اجباری در این کشور حتی اگر به تصویب نیز برسد، باز در اقلیم کردستان اجرا نخواهد شد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری المسله، بشار کیکی، نایب رئیس فراکسیون حزب دمکرات کردستان (پارتی) در مجلس نمایندگان عراق امروز (سه شنبه) طی سخنانی در رابطه با احتمال تصویب قانون خدمت سربازی اجباری در این کشور، خاطر نشان ساخت که این قانون حتی اگر به تصویب پارلمان نیز برسد باز در اقلیم کردستان به اجرا درنمی آید.

کیکی در این باره اظهار داشت: مسئله سربازی اجباری نیاز به پژوهشهای عمیق دارد و اوضاع کشور نیز اجازه چنین کاری را نمی دهد با این حال در صورت تصویب قانون آن نیز، برای اقلیم کردستان غیر الزام آور است.

این نماینده کُرد پارلمان عراق در ادامه تصریح کرد: در واقع نیاز شدیدی به توسعه نهادهای کشور و تجدید ساختار آنها وجود دارد این که تنها به فکر ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان از طریق سربازی اجباری بود در حالی که این کار در مجموع نیز فرصت شغلی واقعی به شمار نمی آید.

کیکی در این باره افزود: ما با نظامی سازی جامعه مخالفیم و با وجود این حجم گسترده از دستگاه های امنیتی و نظامی از قبیل ارتش، پلیس، حشد الشعبی، نیروهای پیشمرگ و مبارزه با تروریسم نیز این مسئله (سربازی اجباری) نتایج مثبتی به دنبال ندارد.

نایب رئیس فراکسیون پارلمانی حزب دمکرات کردستان همچنین تاکید کرد: سربازی اجباری آن گونه که تبلیغ می شود، در انسجام میان مردم کشور سهیم نخواهد بود بلکه فراهم ساختن خدمات و فرصت های شغلی و برقراری تعادل در حقوق و وظایف باعث انسجام میان آنها می شود.

کیکی در پایان نیز ضمن تاکید بر این که به باور وی، طرح سربازی اجباری قابل اجرا نیست و تصویب قانون آن نیز باعث افزایش خشم مردم علیه دولت می شود، پیش بینی کرد که همه احزاب کُرد با این قانون مخالفت کنند و خاطر نشان ساخت که پارلمان اقلیم کردستان می تواند قوانین دارای تاثیر منفی بر منافع عالی اقلیم را رد کند.