انتشار:  چهارشنبه 30 مرداد 1398  ::  00:07

سرویس عراق

انفجار در انبار مهمات حشد الشعبی در نزدیکی بزرگترین پایگاه هوایی عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - در ادامه حوادث مشکوک در اماکن متعلق به نیروهای حشد الشعبی در مناطق مختلف عراق، در انبار اسلحه و مهمات آنها در نزدیکی بزرگ ترین پایگاه هوایی این کشور انفجار روی داده است.

به گزارش کردپرس به نقل از رسانه های خبری عراق، منابع مختلف اعلام کردند که انبار اسلحه و مهمات متعلق به نیروهای حشد الشعبی در پایگاه نظامی بکر در نزدیکی پایگاه هوایی بلد در جنوب استان صلاح الدین در شمال این کشور عصر امروز (سه شنبه) هدف انفجار قرار گرفته و به دنبال آن نیز آتش سوزی روی داده است.

در همین راستا نیز اداره دفاع مدنی عراق تاکید کرد که یک انبار مهمات متعلق به یکی از گروه های حشد الشعبی در نزدیکی پایگاه بلد به عنوان بزرگ ترین پایگاه هوایی این کشور منفجر شده و به دنبال آن نیز تیم های وابسته آتش نشانی برای مهار آتش سوزی ناشی از انفجار و نجات زخمی های این حادثه، راهی محل وقوع حادثه شدند.

سرلشکر کاظم سلمان بوهان، مدیرکل دفاع مدنی عراق نیز اعلام کرد که به دنبال وقوع انفجار در انبار مهمات داخل مقر حشد الشعبی در مجاورت پایگاه هوایی بلد، راهی استان صلاح الدین شده و با دستور وزیر کشور نیز 10 تیم پشتیبانی متخصص را از بغداد به این استان اعزام کردند تا به مهار آتش سوزی کمک کنند.

بنا به گفته بوهان، دفاع مدنی تاکنون به هیچ گونه نتایجی در رابطه با ماهیت آتش سوزی و انفجار در نزدیکی پایگاه بلد نرسیده در حالی که تیم های آتش نشانی همچنان برای مهار آتش سوزی در تلاش هستند و امید می رود جزئیات مربوط به حادثه نیز ظرف چند ساعت مشخص و اعلام شود.

ساعتی پس از آن نیز اداره دفاع مدنی عراق در بیانیه کوتاهی از موفقیت نیروهای آن در جلوگیری از رسیدن شعله های آتش به شش انبار مهمات واقع در نزدیکی محل وقوع انفجار در مجاورت پایگاه هوایی بلد در 65 کیلومتری شمال شهر بغداد، پایتخت این کشور خبر داده و خاطر نشان ساخت که تنها بخش اندکی از آتش سوزی باقی مانده که آن نیز ظرف چند ساعت آینده مهار خواهد شد.

عمار جبر، استاندار صلاح الدین نیز به نوبه خود ضمن اعلام این که پایگاه هوایی بلد هدف بمباران قرار گرفته که ماهیت آن هنوز مشخص نیست و در نتیجه آن نیز آتش سوزی روی داده، تاکید کرد که به دنبال وقوع آتش سوزی، راکت و پرتابه جنگی موجود در پایگاه شلیک شده در حالی که پلیس نیز تحقیقات فوری در رابطه با این حادثه را آغاز کرده است.

در همین حال، یک منبع آگاه خاطر نشان ساخت که انفجار در انبار مهمات گردان های امام علی (ع) وابسته به نیروهای حشد الشعبی در مجاورت پایگاه بلد روی داده نه در داخل این پایگاه هوایی و همزمان با آن نیز چندین راکت و پرتابه به مناطق واقع در نزدیکی محل وقوع انفجار اصابت کرده با این هنوز مشخص نیست که دلیل آن آتش سوزی، انفجار سوخت یا بمباران بوده باشد.

یک منبع امنیتی بلندپایه نیز در این باره مدعی شد که آتش سوزی در مقر یکی از گروه های حشد الشعبی در نزدیکی پایگاه هوایی بلد روی داده که حاوی انبار اسلحه و مهمات بوده و دلیل آن نیز حمله یک هواپیمای آمریکایی و اصابت چهار موشک به مقر مذکور بوده است.

به دنبال وقوع انفجار در انبار مهمات نیروهای حشد الشعبی نیز نجاح الشمری، وزیر دفاع عراق به همراه سپهبد عثمان الغانمی، رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور از پایگاه هوایی بلد بازدید کردند.

از سوی دیگر، مشعان الجبوری، نماینده سابق پارلمان عراق در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی فیسبوک خطاب به عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور نوشت: بمباران انبارهای اسلحه و مهمات یکی از گروه های حشد الشعبی در منطقه بلد به وسیله یک هواپیمای بدون سرنشین این پرسش را مطرح می کند که آیا طرف فرستنده هوایپما اجازه فرمانده کل نیروهای مسلح را دریافت کرده یا نه چرا که پیشتر وی صدور مجوز پرواز را به صورت انحصاری در اختیار خود گذاشته است؛ به ویژه آن که مکان هدف حمله در نزدیکی پایگاه هوایی بلد قرار دارد که محل استقرار جنگنده های اف-16 است.