انتشار:  چهارشنبه 20 شهریور 1398  ::  13:39

سرویس اقلیم کردستان

آغاز به کار دو شخصیت نظامی به عنوان معاونین رئیس اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان – رئیس اقلیم کردستان دستور آغاز به کار دو معاون خود در این منصب را صادر کرد.
 

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه تلویزیونی روداو، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق طی دستوری آغاز به کار جعفر شیخ مصطفی و مصطفی سید قادر به عنوان معاونین رئیس اقلیم کردستان را صادر کرد.

فوزی هریری رئیس دیوان ریاست اقلیم کردستان اعلام کرد که دستور آغاز به کار دو معاون رئیس اقلیم کردستان از سوی نچیروان بارزانی روز یکشنبه گذشته رسمی صادر شده است.

بر اساس توافق های میان احزاب سیاسی حاضر در دولت ائتلافی اقلیم کردستان، ریاست اقلیم کردستان دارای دو معاون می باشد و بر اساس استحقاق انتخاباتی به حزب اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) و جنبش تغییر (گوران) رسیده است.

جعفر مصطفی علی معاون اول رئیس اقلیم کردستان

جعفر مصطفی علی معروف به شیخ جعفر شیخ مصطفی متولد 1956 در شهر قره داغ اقلیم کردستان. وی سال 1969 به عضویت نیروهای پیشمرگ درآمده است و در سال 2004 به عنوان نماینده پارلمان کردستان انتخاب شده است. سابقه حضور در کابینه اقلیم کردستان و تصدی وزارت پیشمرگ را در کارنامه کاری خود دارد و پیش از این فرمانده لشگر 70 نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان وابسته به حزب اتحادیه میهنی بوده است. جعفر شیخ مصطفی عضو دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان است.

 مصطفی سید قادر معاون دوم رئیس اقلیم کردستان

مصطفی سید قادر متولد 1958 در قلادزی کردستان عراق. فارغ التحصیل رشته کشاورزی در بغداد است. وی سال 1978 به عضویت حزب کومله کردستان عراق درآمده است و سال 1980 وارد صفوف پیشمرگ شده است. 1990 تا 1991 زندانی سیاسی در دوران بعث بوده و سال 1995 به عضویت رهبری اتحادیه میهنی کردستان درآمده است. وی نماینده  دوره اول پارلمان کردستان بوده و در دهه 90 میلادی چندین مسئولیت را در نیروهای پیشمرگ بر عهده داشته است.

مصطفی سید قادر در کنگره دوم اتحادیه میهنی کردستان در سال 2001 به عضویت دفتر سیاسی این حزب انتخاب شده است و معاون فرمانده کل نیروهای پیشمرگ اتحادیه میهنی بوده است.

وی از سال 1998 تا 2001 وزیر داخلی اداره سلیمانیه بوده و پس از تشکیل جنبش تغییر به عضویت مرکز مدیریتی و دارایی این جنبش درآمد و آخرین سمت، وی تصدی وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان در کابینه هشتم بود‌ که در نتیجه اختلافات جنبش تغییر و حزب دمکرات کردستان، وزرای جنبش تغییر از دولت اخراج شدند و کریم سنجاری این وزارتخانه را تا پایان دولت به صورت سرپرستی اداره کرد.