انتشار:  پنج‌شنبه 21 شهریور 1398  ::  13:44

سرویس جهان

فرمانده نیروهای کرد-عرب سوریه خبر داد:

میانجی گری آمریکا میان ترکیه و کردهای سوریه

سرویس جهان- مظلوم کوبانی می گوید آمریکا در حال حاضر نقش میانجیگر را میان نیروهای کرد سوریه و دولت ترکیه بازی می کند.

 

به گزارش کردپرس، ماه گذشته آمریکا و ترکیه بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و عقب نشینی نیروهای کرد از مرزهای ترکیه به توافق رسیدند. همچنین چند روز پیش ترکیه و آمریکا اولین گشت مشترک خود را در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه انجام دادند. به نظر می رسد که توافق اخیر آمریکا و ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و اقدامات انجام شده در این راستا مانع برخورد نظامی ترکیه با نیروهای کرد سوریه شده اند. با این حال، مقامات ارشد ترکیه از اقدامات انجام شده راضی نیستند و نست به عملی شدن حمله نظامی ترکیه به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه هشدار داده اند.

مظلوم کوبانی (عبدی)، فرمانده کل نیروهای کرد-عرب سوریه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه، درباره تحولات یک ماه اخیر در شمال سوریه و توافق اخیر آمریکا و ترکیه درباره شمال سوریه گفته است که آمریکا در حال میانجیگری میان کردها و دولت ترکیه است تا اوضاع در شمال سوریه آرام شود.

مظلوم کوبانی به روزنامه واشنگتن پست گفته است « آمریکا نقش یک میانجی را میان ما و دولت ترکیه بازی می کند.»

وی افزود: « ما می دانیم که آمریکا به دنبال رفع نگرانی های امنیتی ترکیه است. ما هم در عوض خواهان هماهنگی هستیم که این مسئله به نفع همه خواهد بود.»

مظلوم کوبانی گفته است که با ایجاد مطقه امن در شمال سوریه توسط آمریکا و ترکیه موافقت کرده است تا از اقدام نظامی ترکیه علیه کردها جلوگیری کند. وی همچنین از عقب نشینی نیروهایش از مرز سوریه با ترکیه در نوار مرزی خبر داده است که عمق این نوار مرزی بین 5 تا 14 کیلومتر است. نیروهای دموکراتیک سوریه همچنین سلاح های سنگین خود را 20 کیلومتر از مرز ترکیه دور کرده اند تا تهدیدی علیه این کشور محسوب نشود.

اما وی از اقدامات یکجانبه ترکیه مانند به پرواز در آوردن هواپیماها و پهبادهای شناسایی در شمال سوریه و به خطر افتادن  ائتلاف مبارزه با داعش سخن گفته است.

مظلوم کوبانی همچنین  از اعتراض ترکیه به ایجاد استحکامات و پناهگاهها در مناطق تحت کنترل کردها خبر داده اما تاکید کرده است این اقدامات برای حفاظت از جان غیرنظامیان صورت گرفته است.

وی ابراز امیدواری کرده است وضعیت پیش آمده در شمال سوریه به عادی سازی اوضاع در این منطقه منجر شود.

فرمانده نیروهای SDF در پاسخ به این سوال که آیا با اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه همچنان به دونالد ترامپ و آمریکا اعتماد دارد، گفته است ما همچنان با هم کار می کنیم.

کد خبرنگار: 40101