انتشار:  سه‌شنبه 26 شهریور 1398  ::  10:04

سرویس جهان

آیا روسیه می تواند آمریکا را از اقلیم کردستان بیرون کند؟

سرویس جهان- روسیه بعد از دو شرکت عظیم نفتی خود را مامور سرمایه گذاری هنگفت در اقلیم کردستان کرده است و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور هم قرار است به زودی با مقامات کرد اقلیم کردستان دیدار کند. این کشور در حال زمینه چینی برای حضور پررنگ تر در این منطقه محدود کردن فعالیت آمریکا در این منطقه است.

 

به گزارش کردپرس، روسیه بعد از حمله داعش به اقلیم کردستان در سال 2014 که حضور شرکت های نفتی آمریکا کمرنگ شد، در حال اعزام شرکت های نفتی خود به این منطقه و نیز جنوب عراق است تا از طریق سرمایه گذاری و ایجاد زیرساختها در عراق و اقلیم کردستان زمینه حضور هرچه بیشتر سیاسی خود را نیز فراهم کند.

دو شرکت بزرگ روسنفت و گازپروم در حال حاضر با سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری خود در اقلیم کردستان بخشی از صنعت نفت اقلیم کردستان عراق را تحت کنترل گرفته اند. شرکت روسنفت روسیه از طریق قراردادهای خود با اقلیم کردستان در سال های 2017 و 2018، ضمن پیش خرید بخشی از نفت اقلیم کردستان، شریان نفت خام اقلیم کردستان به بازارهای جهان را در دست گرفته است. این در حالی است که برخی شرکت های فعال نفتی در اقلیم کردستان یا از این منطقه رفته اند و یا دارایی های خود را به شرکت های وابسته به دیگر کشورها فروخته اند.

نشریه اویل پرایس در تحلیل های اخیر خود حضور شرکت های نفتی روسیه در اقلیم کردستان و عراق را برنامه ریزی شده می داند. این نشریه تخصصی حوزه نفت و گاز با اشاره به این که روسیه علاوه بر سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز در عراق، از تمایل این کشور به فروش جنگ افزار به عراق خبر داده این اقدامات را زمینه ساز نفوذ هرچه بیشتر روسیه در عراق و اقلیم کردستان توصیف کرده است که هدف نهایی از آن تکمیل نفوذ روسیه در خاورمیانه و محدود کردن نفوذ آمریکا در عراق است.

خبرگزاری تاس روسیه نیز چند روز پیش از سفر وزیر خارجه روسیه به عراق و اقلیم کردستان در ماه اکتبر خبر داد. سرگئی لاوروف قرار است بعد از دیدار با مقامات دولت مرکزی عراق، با مقامات ارشد حکومت اقلیم کردستان نیز دیدار کند. هر چند در مقایسه با دیدارهای متعدد آمریکایی ها در اربیل، دیدار لاوروف با مقامات کرد در اربیل چندان پر اهمیت به نظر نمی آید اما می تواند سرآغاز ارتباط سیاسی بیشتر مسکو با کردهای عراق باشد.

رسانه های روسیه به نقل از مقامات ارشد در مسکو از موافقت بغداد با قراردادهای نفتی روسیه با اقلیم کردستان خبر داده و نوشتند که از نظر بغداد این قراردادها مشکلی ندارند. این در حالی است که عراق با شکایت خود از حرکت کشتی نفتی حامل نفت اقلیم کردستان کالاوریتا به سمت آمریکا در سال 2014، مانع از تخلیه محموله یک میلیون بشکه ای نفت خام اقلیم کردستان از این کشتی در آمریکا شد و کلاوریتا بعد از ماهها سرگردانی در آبهای بین المللی، در نهایت به مدیترانه بازگشت تا به قول برخی خبرگزاریها مانند رویترز و بلومبرگ، نفت خود را به اسرائیل بفروشد.

رئوف مامدوف، کارشناس حوزه نفت و انرژی در مصاحبه اخیر خود با خبرگزاری کردپرس از برنامه ریزی روسیه بر افزایش نفوذ این کشور در عراق و اقلیم کردستان خبر داد تا بعد از سلطه بر این منطقه و عراق، فعالیت آمریکا را در عراق و اقلیم کردستان با محدودیت روبه رو کند.

پژوهشگر شورای روابط خارجی روسیه در گفتگو خبرگزاری کردپرس، ضمن اشاره به این که حضور شرکت نفتی روسنفت روسیه در اقلیم کردستان می تواند اقلیم کردستان را در در ایجاد مانع در برابر فشارهای داخلی و بین المللی یاری دهد اما هشدار داد این مسئله می تواند در نهایت به سلطه شرکت روسنفت بر منابع با ارزش نفت و گاز اقلیم کردستان ختم شود.

وی هشدار داد حضور گسترده روسیه در صنعت نفت و گاز اقلیم کردستان می تواند این منطقه را به طعمه ای برای مسکو تبدیل کند.

یکی از دیپلمات های کشورهای منطقه به اویل پرایس گفته است که آمریکا در سال 2014 به کردهای عراق قول داده بود تا در ازای تبدیل شدن نیروهای کرد به پیاده نظام آمریکا در جنگ با داعش، از استقلال اقلیم کردستان حمایت کند. با این که آمریکا در جریان برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان در سال 2017 و حوادث پس از آن که منجر بر از دست دادن کرکوک شد، از کردها حمایت نکرد اما آن طور که اویل پرایس گزارش داد مقامات عراق همچنان به واشنگتن مشکوک هستند و بنابر این، بغداد برای ایجاد موازنه هم شده از گسترش فعالیت مسکو در عراق استقبال می کند.

اویل پرایس با اشاره به این که آمریکا با اشغال عراق و تحریم ایران طرد شده و سیاست سردر گم این کشور در مورد سوریه به خروج کامل واشنگتن از سوریه منجر خواهد شد، نوشت: اکنون مسکو می تواند برای خود جشن بگیرد. از نظر این نشریه، روسنفت روسیه از طریق قر ارداد 2017 توانسته بر صنعت نفت و گاز اقلیم کردستان سلطه داشته باشد و از همان شیوه نیز برای کنترل بر منابع نفت و گاز عراق تلاش می کند.

کد خبرنگار:40101