انتشار:  شنبه 30 شهریور 1398  ::  15:56

سرویس آذربايجان غربي

جنگل نشینان آذربایجان غربی 205 آبگرمکن خورشیدی دریافت می کنند

سرویس آذربایجان غربی- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی از کارسازی 205 دستگاه آبگرمکن خورشیدی برای جنگل نشینان استان  در قالب طرح بوم سازگان خبر داد.

به گزارش کردپرس، میر صمد موسوی در جمع خبرنگاران گفت: در راستای اجرای طرح "بوم سازگان" برای حفاظت و توسعه جنگلهای زاگرسی استان برای جنگل نشینان 205 دستگاه آبگرمکن خورشیدی کارسازی خواهد شد

او ادامه داد: برای اجرای این طرح بالغ بر 9 میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی پیش بینی شده است که در حال حاضر مقدمات کار و مراحل عقد قرارداد با شرکتهای متولی در حال انجام است.

موسوی تصریح کرد: تامین نیاز سوختی جنگل نشینان یکی از پروژه های طرح "بوم سازگان" است که برای جلوگیری از قطع درختان جنگلهای زاگرس و استفاده چوب برای سوخت جنگل نشینان است..

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: خوشبختانه در استان ما بخصوص در جنگلهای زاگرسی که در شهرستان های پیرانشهر و سردشت واقع شده است در سالهای اخیر هیچ تخریبی وجود نداشته  و مشارکت مردمی در حفاظت از جنگلها ی این مناطق بسیار خوب و قابل توجه است

او در ادامه با اشاره به  طرح "بوم سازگان جنگلهای زاگرس"  اظهار کرد: در راستای طرح ملی احیا و توسعه جنگلهای زاگرس در کشور " طرح بوم سازگان" برای حفاظت از جنگلهای استان ایجاد کمربند حفاظتی یکی از پروژه های این طرح است که در فاز اول 50 کیلومتر آن مصوب و برای اجرا به استان ابلاغ شده است.

موسوی افزود: در این طرح که بخشی از طرح جامع احیاء وتوسعه جنگلهای زاگرسی به شمار می رود برای استان آذربایجان غربی در این زمینه بیش از 670 میلیون تومان اعتبار پیش بینی شده است.

مدیر کل منابع طبیعی استان گفت: آغاز جنگلهای ناحیه رویشی زاگرسی کشور؛ از استان آذربایجان غربی شروع می شود که بالغ بر 102 هزار هکتار است و در شهرستان های پیرانشهر و سردشت واقع شده است.

به گزارش کردپرس، طرح ملی " بوم سازگان" جنگلهای زاگرس؛ طرحی ملی است که در یازده استان کشور در سال جاری از سوی سازمان جنگلها ؛ مراتع و آبخیزداری کشوراز محل اعتبارات صندوق توسعه ملی ابلاغ و در حال اجرا است که با هدف احیاء و توسعه جنگلهای ناحیه رویشی زاگرسی تصویب شده است.