انتشار:  یک‌شنبه 10 آذر 1398  ::  10:41

سرویس جهان

استقبال از دو رویداد نفتی مهم در اقلیم کردستان

سرویس جهان- کشف میدان نفتی جدید در اقلیم کردستان و توافق این منطقه با بغداد برای تحویل روزانه 250000 بشکه نفت خام از جمله رویدادهای نفتی در اقلیم کردستان است که مورد توجه رسانه های جهان قرار گرفته است.

 

به گزارش کردپرس، ظرف دو هفته گذشته دو رویداد مهم حوزه نفت و گاز در اقلیم کردستان توجه زیاد رسانه های جهانی را جلب کرده است.

اولین رویداد مهم مربوط به کشف یک میدان نفتی نفت و گاز جدید در اقلیم کردستان توسط شرکت نفتی دی ان او نروژ بعد از عملیات 9 ماهه حفاری در منطقه بعشیقه است.

نکته حائز اهمیت این است که میدان جدید نفتی در محدوده منطقه مورد مناقشه میان اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی عراق است اما هم اکنون تحت کنترل کردها است.

نشریه اویل پرایز در این باره نوشت شرکت نفتی اکسون موبیل آمریکا که قبلا سهامدار این میدان بود به دلیل فشارهای دولت مرکزی عراق فعالیت در این میدان را به دیگر شرکت های نفتی واگذار کرده است.

اما اتفاق دیگری که مورد توجه بیشتر رسانه های جهان مانند رویترز، اویل پرایز، آسوشیتدپرس و غیره قرار گرفت، توافق اولیه اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی بر سر تحویل نفت به بغداد در برابر دریافت بودجه از سوی دولت منطقه ای اقلیم کردستان عراق است.

بر اساس توافق اولیه، اقلیم کردستان عراق از اوایل سال آینده روزانه 250000 بشکه نفت خام تولید شده در منطقه اقلیم کردتسان را در ترکیه به شرکت نفتی سومو، وابسته به دولت عراق تحویل می گیرد و در مقابل، دولت اقلیم کردستان سالانه حدود 900 میلیون دلار به عنوان سهم این منطقه از بودجه عمومی عراق دریافت خواهد کرد.

نشریه اویل پرایس گفته است انتظار می رود این توافق نهایی شده و اربیل از اوایل سال آینده به تعهد خود درباره تحویل نفت در برابر دریافت بودجه از بغداد عمل کند.

کد خبرنگار: 40101