انتشار:  دوشنبه 11 آذر 1398  ::  09:32

سرویس ترکیه

اختصاصی کردپرس:

رئیس جمهور ترکیه با کیف پر به لندن می رود!

سرویس ترکیه - اردوغان در اجلاس رهبران عضو ناتو که رهبران 29 کشور اروپایی – آمریکا در آن حضور پیدا خواهد کرد یک بار دیگر تلاش خواهد کرد تا با طرح مسئله پناهندگان سوریه، کشورهای اروپایی عضو ناتو را در قبول طرح ایجاد منطقه امن و شهرک سازی ها در شمال سوریه برای بازگرداندن پناهندگان به کشور خود تحت فشار قرار دهد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در حالی فردا به منظور شرکت در اجلاس رهبران کشورهای عضو ناتو در لندن به انگلیس سفر می کند که تحولات اخیر منطقه ای و بین المللی باعث شده است رئیس جمهور ترکیه و دستگاه دیپلماسی – سیاسی وی با موضوعات بسیار مهم و متعددی پا در لندن بگذارند.

یکی از مهمترین موضوعاتی که اردوغان در این سفر با خود به همراه خواهد بود مسئله شمال سوریه و طرح ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شرق فرات است. اردوغان در این اجلاس که رهبران 29 کشور اروپایی – آمریکا در آن حضور پیدا خواهد کرد یک بار دیگر تلاش خواهد کرد تا با طرح مسئله پناهندگان سوریه، کشورهای اروپایی عضو ناتو را در قبول طرح ایجاد منطقه امن و شهرک سازی ها در شمال سوریه برای بازگرداندن پناهندگان به کشور خود تحت فشار قرار دهد. بر اساس اطلاعات به دست آمده، رئیس جمهور ترکیه طرح های منطقه امن در شمال سوریه را با خود به لندن خواهد برد تا با ارائه آن به کشورهای عضو ناتو تلاش کند تا حمایت این کشورها را از طرح ترکیه به دست آورد.

علاوه بر این، طرح موضوع خروج و عدم خروج ترکیه از ناتو که چندی پیش از سوی رئیس جمهور فرانسه مطرح و واکنش های بسیار تندی از سوی مقامات ترکیه به همراه داشت یکی دیگر از موضوعات جنجالی دستگاه سیاسی – دیپلماسی ترکیه در لندن خواهد بود. ترکیه که بعد از آغاز عملیات چشمه صلح به شرق فرات در شمال سوریه آماج انتقادات بی سابقه بین المللی قرار گرفته است اولین اجلاس همه جانبه بین المللی را بعد از این حمله نظامی پیش رو دارد. هیئت آنکارا در حالی پا در این اجلاس خواهد گذاشت که در تاریخ جمهوری ترکیه چنین انزوای سیاسی بی سابقه بوده است. از همین رو یکی از تلاش های ترکیه در این اجلاس خروج از این انزوا و حل بحران های اخیر در روابط با کشورهای اروپایی به خصوص با فرانسه و آلمان خواهد بود.

موضوع سامانه دفاع موشکی S-400 روسیه که در چند سال اخیر همواره یکی از نقطه های بحران میان ترکیه با اروپا و آمریکا بود در این اجلاس نیز به یکی از موضوعات مهم تبدیل خواهد شد. ترکیه در حالی که تلاش می کند تا به متفق های ناتو خود اعلام کند که این سامانه تهدیدی برای امنیت ناتو نیست از طرف دیگر در تلاش است تا اقدام خود در خرید سامانه دفاع موشکی S-400 از روسیه را با ارائه نیازهای آنکارا برای رفع تهدیدات و عدم همکاری اروپا و آمریکا برای رفع این تهدیدات و نگرانی ها توجیه کند.

همانگونه که اعلام شد موضوع مهم دیگر در این اجلاس مسئله پناهندگان خواهد بود. پناهندگان سوری که در پی آغاز جنگ داخلی در این کشور با ترک وطن به ترکیه پناه آورده اند هر زمانی به عنوان یک سلاح در دست آنکارا برای اعمال فشار به اروپا بود. اردوغان که قرار است در اثنای اجلاس رهبران کشورهای عضو  ناتو دیدار چهارجانبه مهمی با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه داشته باشد بار دیگر با طرح مسئله پناهندگان تلاش خواهد کرد تا برنامه خود برای شهرک سازی به منظور بازگشت پناهندگان سوری به سرزمین های خود در شمال سوریه را پیش ببرد.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه