انتشار:  دوشنبه 11 آذر 1398  ::  14:55

سرویس جهان

طرح سناتور آمریکایی برای خروج کامل آمریکا از سوریه

سرویس جهان- در حالی که طرح تحریم ترکیه به خاطر حمله به کردهای سوریه و تاکید بر ادامه حضور نیروهای آمریکا در سوریه، در کنگره آمریکا به تصویب رسیده است، یکی از سناتورهای این کشور طرح دیگری را با هدف قطع همکاری آمریکا با کردهای سوریه و خروج کامل این کشور از شمال شرق سوریه ارائه کرده است.

 

به گزارش کردپرس، کنگره آمریکا ماه گذشته طرح تحریم ترکیه را به خاطر اقدام نظامی این کشور علیه کردهای سوریه به تصویب رساند و با خروج نیروهای آمریکا از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه مخالفت کرد.

آمریکا با انتقادات شدید نسبت به خروج از مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریه که حمله ترکیه به کردها را در پی داشت، روبه رو شده است. به همین دلیل، دونالد ترامپ موضعش را تغییر داد و به بهانه محافظت از چاه های نفت سوریه که تحت کنترل کردهاست، نیروهای بیشتری در منطقه نفت خیز سوریه مستقر کرده است.

اما مخالفت ها با خروج نیروهای آمریکا و مجازات ترکیه فروکش کرده است زیرا سنا مصوبه کنگره را در مورد تحریم ترکیه به دلیل حمله به کردهای سوریه مسکوت گذاشته است.

در همین حال، سناتور تولسی گابارد طرحی را به سنا ارئه کرده است که هدف از آن خروج کامل نیروهای آمریکا از سوریه و تنها گذاشتن کردهای این کشور است.

به نوشته میلیتاری دات کام، گابارد از ترامپ خواسته است نیروهای آمریکا را که اکنون در مناطق نفت خیز تحت کنترل کردهای سوریه مستقر هستند خارج کند.

وی با اشاره به این که حضور نیروهای آمریکا در میدان های نفتی سوریه غیرقانونی است از سنا خواسته است طرح وی را برای مجبور کردن ترامپ به خروج کامل نیروهای از این مناطق تصویب کند.

کد خبرنگار: 40101