انتشار:  دوشنبه 11 آذر 1398  ::  15:36

سرویس ایران

وقتی خود گینس هم شرمنده می شود از برخی رکورد زنی ها!

تکمیل ظرفیت فروش فوری سایپا در کسری از ثانیه!/ پیش فروش هایی از غیب!

سرویس ایران- صبح امروز دوشنبه یازدهم آذرماه قرار بود شرکت سایپا تعدادی خودروی پراید مدل 131 را با  قیمت حدود 37 میلیون تومان پیش فروش کند،  اما راس ساعت 10 که ثبت نام آغاز شد ظرف30 ثانیه ظرفیت تکمیل شد!

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، روز گذشته در خبری اعلام شد که گروه خودرو سازی سایپا در نظر دارد به منظور تنظیم بازار و حذف نقش واسطه ها از بازار، طرح فروش فوری و اعتباری پراید۱۳۱ را از ساعت ۱۰ صبح دوشنبه، یازدهم آذر اجرا می کند.

قیمت این محصول از سوی شرکت سایپا 37 میلیون و 500 هزار تومان اعلام شده بود که با نرخ بازار حدود 13 میلیون تومان اختلاف دارد بنابراین پیش بینی استقبال  از این طرح  دور از انتظار نبود اما رکودی ثبت شد که گینس هم دیگر به نظر نمی رسد رویش بشود آن را ثبت کند.  مردم  ساعت 10 صبح امروز پای سیستم هایشان در خانه و یا کافی نت ها نشستند تا از این فروش عقب نمانند. اما با کمال تعجب آنچه اتفاق افتاد این بود که در کسری از ثانیه ظرفیت پر شد. مشاهدات عینی نشان می دهد که این ظرفیت در همان 30 ثانیه اول پر شد و از مردم عادی کسی نتوانست این خودرو را خریداری کند. این وضعیت در حالی است که تولید پراید قرار است از سال آینده متوقف شود!

بر اساس اخبار رسیده، شرکت ایران خودرو هم برای فردا سه شنبه دوزادهم آذرماه در نظر دارد دو نوع خودروی پژو پارس و جی ال ایکس را به تعداد محدود به فروش برساند و قطعا با این اوصاف، تکمیل ظرفیت این شرکت هم در کسری از ثانیه دور از انتظار نیست.  چرا که این مسئله مسبوق به سابقه است و پیش از این هم همزمان با افزایش تورم در کشور و تفاوت قیمت فاحش خودرو در نمایندگی و بازار، در فروش های فوری شرکت های خودروسازی مذکور،  این اتفاق رخ داده و در همان چند ثانیه اول تکمیل ظرفیت را اعلام کرده اند.

حدود دو هفته پیش هم بود که ثبت نام مسکن ملی برای آنها که مسکن ندارند آغاز شد و در استانی مانند کردستان که تعداد افراد فاقد مسکن و اجاره نشین بالا است،  ظرف  15 دقیقه ظرفیت پر شد و مستحقان نتوانستند در آن ثبت نام کنند. وقوع این اتفاقات، شبهات و سوالات زیادی را در اذهان مردم ایجاد کرده است. اگر هدف حذف نقش واسطه ها در بازار است چرا نیازمندان تاکنون موفق به ثبت نام در این طرح ها نشده اند؟! چگونه ممکن است در کسری از ثانیه ظرفیت پر شود چرا که مراحل ثبت نام خود حداقل 15 الی 20 دقیقه به طول می انجامد. با توجه به شواهد به نظر می رسد این گونه طرح ها تنها شوآف دولت در حمایت از نیازمندان است چرا که در عمل کمتر مستحقی تاکنون توانسته در این در این طرح ها ثبت نام کند و  سود آن باز هم به دلالان می رسد .

 به نظر می رسد وقت آن رسیده است دستگاه ها و نهادهای نظارتی به صورت جدی به این موضوع ورود کنند و مراحل این پیش فروش ها و این رکوردزنی ها را پیگیری کنند.