انتشار:  سه‌شنبه 12 آذر 1398  ::  10:41

سرویس اقلیم کردستان

تحلیل گر سیاسی اقلیم کردستان هشدار داد؛

سایه‌ تضعیف و انشقاق بر سر اتحادیه‌ میهنی در صورت عدم توافق جناح ها پیش از کنگره‌

سرویس عراق و اقلیم کردستان – عارف قربانی ناظر و تحلیل گر سیاسی کُرد نسبت به‌ تبعات عدم حصول توافق میان جناح های داخلی اتحادیه‌ میهنی پیش از برگزاری کنگره‌ چهارم حزب هشدار داد.
 

به‌ گزارش کردپرس، کنگره‌ چهارم اتحادیه‌ میهنی کردستان (یکیتی) بنا به‌ تصمیم رهبری حزب باید 7 دسامبر 2019 / 16 آذر 1398 برگزار شود.

گزارش ها حاکی از وجود درخواست برای تعویق برگزاری کنگره‌ برای دو هفته‌ و یا چند ماه‌ است.

رادیو روداو گزارش داد که‌ شماری از اعضای دفتر سیاسی و رهبری اتحادیه‌ میهنی پیشنهاد کرده‌ اند کنگره‌ چهارم حزب به‌ بهار سال 2020 به‌ تعویق بیفتد.

چهار روز مانده‌ به‌ برگزاری کنگره‌ اتحادیه‌ میهنی هنوز انتخابات داخلی برای مشخص شدن اعضای کنگره‌ در 10 شاخه‌ حزب، پایان نیافته‌ است.

عارف قربانی ناظر و تحلیل گر سیاسی نزدیک به‌ رهبری اتحادیه‌ میهنی در یکی از برنامه‌ های رادیو روداو، اعلام کرد: غروب روز دوشنبه‌ 2 دسامبر، کمیته‌ عالی کنگره‌ با کسرت رسول علی معاون اول دبیر کل در خصوص حل و فصل مسائل و مشکلات مربوط به‌ برگزاری کنگره‌ نشستی برگزار کرده‌ اند.

قربانی پیش بینی کرد که‌ برگزاری کنگره‌ دو هفته‌ به تاخیر بیفتد و یا برگزاری آن به‌ بهار سال 2020 بیفتد.

به‌ عقیده‌ وی، اتحادیه‌ میهنی اگر بدون حصول توافق میان جناح های داخلی وارد کنگره‌ شود بدترین کار ممکن خواهد بود. قربانی، در این باره‌ گفت: بهتر است کنگره‌ چهارم اتحادیه‌ میهنی کردستان دو هفته‌ با تاخیر برگزار شود و توافق میان جناح های داخلی صورت گیرد. برگزاری کنگره‌ بدون توافق میان جناح ها بدترین کار ممکن است، در چنین حالتی اتحادیه‌ میهنی یا تضعیف می شود و یا دچار انشقاق و انشعاب می شود.

این تحلیل گر خاطرنشان ساخت: بهبود وضعیت اتحادیه‌ میهنی کردستان عاملی است برای بهبود وضعیت اقلیم کردستان و قدرتمندتر شدن کردها در بغداد و برعکس آن نیز صادق است.

وی درباره‌ برگزاری کنگره‌ از سوی احزاب کردی، گفت: احزاب کردی در مجموع میلی به‌ برگزاری کنگره‌ ندارند و از انجام چنین کاری شانه‌ خالی می کنند. در منطقه‌ ای که‌ ثبات سیاسی وجود نداشته‌ باشد لازم است احزاب، نوسازی و برگزاری کنگره‌ را در اولویت قرار دهند، هر چند عراق و منطقه‌ با بی ثباتی مواجهه است احزب کردی اراده‌ ای برای برگزاری کنگره‌ ندارند. وضعیت به‌ گونه‌ ای است که‌ اساسنامه‌ و برنامه‌ های برخی احزاب با شرایط کنونی مطابقت ندارد. مجموعه‌ ای از اهداف در اساسنامه‌ و برنامه‌ کاری احزاب دیده‌ می شود که‌ هم اکنون تحقق یافته‌ است، چنین موضوعی در کنگره‌ های پیشین حزب دمکرات (پارتی) و اتحادیه‌ میهنی (یکیتی) مشاهده‌ شد به‌ گونه‌ ای که علیرغم اجرا شدن نظام فدرالی، در اساسنامه‌ این احزاب خودمختاری به‌ عنوان یک هدف تعیین شده‌ بود.

قربانی در خصوص نقش جلال طالبانی رهبر فقید اتحادیه‌ میهنی در برگزاری کنگره‌ های پیشین حزب، گفت: در هر سه‌ کنگره‌ پیشین، مام جلال با توافق وارد کنگره‌ می شد و جناح های مختلف را به‌ هم نزدیک می کرد. حتی موجب ایجاد توافق میان مناطق مختلف می شد و شاخه‌ های احزاب در هیچ منطقه‌ ای را به‌ حاشیه‌ نمی راند به‌ گونه‌ ای که‌ اتحادیه‌ را به‌ حزب تمام کردستان تبدیل کرده‌ بود. می بایست کنگره‌ اتحادیه‌ پس از وفات مام جلال برگزار می شد. رهبری حزب، شوک این فقدان را از سر گذراند و توانست حزب را از ناملایمات حفظ کند و هم اکنون این حزب به‌ شکوفایی و بازیابی جایگاه‌ رسیده است.

قربانی تاکید: تعویق کنگره‌ دشوار است و نباید رهبری حزب از خود سلب مسئولیت کند، اما باید مشکلات و مسائل را ظرف دو هفته‌ حل و فصل نماید.

بنا به‌ تصمیم رهبری اتحادیه‌ میهنی کردستان در 9 سپتامبر 2019 در سلیمانیه‌ 7 دسامبر 2019 برای برگزاری چهارمین کنگره‌ حزب تعیین شد.

اتحادیه‌ میهنی کردستان در سال 1975 تاسیس شده‌ و تاکنون سه کنگره‌ و دو کنفرانس و پنج پلنوم برگزار کرده‌ است.

سومین کنگره‌ اتحادیه‌ میهنی کردستان 1 ژوئن 2010 برگزار شد و می بایست سال 2013 کنگره‌ چهارم برگزار می شد اما به‌ جای کنگره‌، پلنوم برگزار شد و پس از آن نیز تصمیم به‌ برگزاری کنگره‌ در 7 مارس 2018 گرفته شد، اما به‌ دلیل اختلافات داخلی باز هم کنگره‌ برگزار نشد.