انتشار:  سه‌شنبه 12 آذر 1398  ::  16:49

سرویس کردستان

1366 دانش آموز با نیاز ویژه امسال در مدارس کردستان ثبت نام کرده اند/ نگرش منفی به معلولان باعث از بین رفتن اعتماد به نفس می شود

سرویس کردستان- رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان گفت: نگرش منفی به معلولین باعث ایجاد ناکامی، سرخوردگی، عدم اعتماد به نفس و در نهایت افزایش وابستگی و نیاز آنان به دیگران می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، خلیل رنجبر صبح امروز در مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولین که در سالن همایش معلم اردوگاه شهید سلیمان خاطر سنندج با حضور جمعی از مسئولان و خانواده دانش‌آموزان با نیازهای ویژه برگزار شد، اظهار داشت: 12 آذرماه فرصت مناسبی است تا به وظیفه خود در قبال معلولین عمل و با نگاهی واقع بینانه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های آنان را به جامعه نشان دهیم.

وی افزود: ارتقای مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار به عنوان شعار امسال روز جهانی معلولین اعلام شده و از نهم تا پانزدهم آذرماه برنامه‌هایی به مناسبت گرامیداشت هفته معلولین در مدارس با نیازهای ویژه استان برگزار می‌شود.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان کردستان با اشاره به آمار یک‌هزار و 366 نفری دانش‌آموزان که در سال تحصیلی جاری در مدارس با نیازهای ویژه استان ثبت نام کرده‌اند، گفت: در بین هفت گروه دانش‌آموزی که از آموزش و پرورش با نیازهای ویژه استان خدمات آموزشی، پرورشی، حمایتی و توانبخشی دریافت می‌کنند دانش‌آموزان با نیاز ویژه ذهنی به تعداد 991 نفر بیشترین آمار را دارند.

رنجبر خاطر نشان کرد: در راستای تحقق عدالت آموزشی و تسهیل دسترسی دانش‌آموزان به آموزش فراگیر بستر مناسب برای حضور و حمایت از 150 دانش‌آموز دارای آسیب بینایی و 278 نفر دانش‌آموز دارای آسیب شنوایی خفیف تا عمیق، یک‌هزار و 800 دانش‌آموز دارای مشکلات ویژه یادگیری و بیش از 4 هزار دانش‌آموز دیر آموز در مدارس عادی فراهم شده است.

وی اعلام کرد: ارتقای سطح توانمندی افراد دارای معلولیت، شناسایی افراد با مهارت بالا، افزایش  مشارکت اجتماعی، بالابردن عزت و اعتماد به نفس، آگاه‌سازی جامعه در خصوص توانمندی افراد دارای معلولیت و تأکید بر حقوق مشخص اجتماعی افراد با نیاز ویژه از جمله اهداف برگزاری مراسم روز جهانی معلولین است. 

رنجبر با تأکید بر رویکرد آموزش تلفیقی و فراگیر، تلاش در راستای کاهش مشکلات ایاب و ذهاب معلولین و ارتقای آگاهی والدین در خصوص روش‌های تربیت دانش‌آموزان با نیازهای ویژه به عنوان برنامه‌های اساسی سازمان آموزش و پرورش استثنایی تصریح کرد: نگرش منفی به معلولین باعث ایجاد ناکامی، سرخوردگی، عدم اعتماد به نفس و در نهایت افزایش وابستگی و نیاز آنان به دیگران می‌شود.

اجرای سرود، نمایش ، شعرخوانی و نیز برگزاری نمایشگاه دست سازه‌های دانش‌آموزان با نیازهای ویژه از دیگر بخش‌های این مراسم  بود.