انتشار:  چهارشنبه 13 آذر 1398  ::  01:13

سرویس عراق

نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق:

افزایش روابط بغداد و اربیل، به پیشرفت واقعی منجر نشده است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق تاکید کرد که روابط میان دولت فدرال و دولت اقلیم کردستان رو به افزایش بوده با این حال تاکنون پیشرفت واقعی در این زمینه تحقق نیافته است.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری ناس نیوز، جنین هنیس پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق شامگاه امروز (سه شنبه) در بخشی از گزارش جامع خود به نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت در جلسه ویژه شورا در رابطه با تحولات اوضاع در عراق، به روابط میان دولت فدرال این کشور و دولت اقلیم کردستان پرداخت و از آن به عنوان یک پرونده بحرانی نام برد.

پلاسخارت درباره روابط میان بغداد و اربیل اظهار داشت: همان گونه که در گزارش های قبلی گفتم، روابط بدون شک در مسیر رو به افزایش قرار دارد با این حال باید این را دوباره تاکید کنم که تاکنون این مسئله به شکل پیشرفت های واقعی و در عمل، محقق نشده است.

نماینده دبیرکل سازمان ملل در رابطه با شهرستان ایزدی نشین شنگال در شمال استان مرزی نینوا در شمال غرب عراق نیز تصریح کرد: همچنان با محدودیت های بزرگی در کار بشردوستانه خود روبرو هستیم؛ اربیل و بغداد متعهد به ایجاد مدیریت واحد و ساختارهای امنیتی باثبات هستند با این حال دیگر نمی توان ناکامی مداوم آنها در توافق را تفسیر یا تحمل کرد.

پلاسخارت وضعیت استان کردنشین دهوک در شمال عراق را یکی دیگر از مسائل باعث نگرانی برشمرد و در این باره افزود: تاکنون بیش از 16 هزار آواره سوری وارد دهوک شدند و همچنان شمار بیشتری از آنها هر روز وارد این استان می شوند؛ پس از گذشت 9 سال از کشمکش سوریه، انتظار ایجاد اردوگاه های دیگری برای آوارگان در عراق را نداشتیم؛ بگذارید از یاد نبریم که این آوارگان به 250 هزار شهروند سوری اضافه می شوند که منطقه کردنشین (عراق) میزبان آنها هستند.

نماینده دبیرکل سازمان ملل با بیان این که توجه به اعتراضات در جریان در عراق نباید باعث شود میراث به جای مانده از جنگ علیه گروه تروریستی داعش فراموش گردد، هشدار داد: در حالی که ما صحبت می کنیم، فاجعه دیگری در حال شکل گیری است؛ در مناسبت های زیادی گفتم که وضعیت در اردوگاه هایی از قبیل الحول ناپایدار است؛ تهدیدهای فرامرزی یک اقدام گروهی را ایجاب می کنند با این حال به جای آن، شاهد فقدان صریح در تفکر بین المللی بلندمدت هستیم.