انتشار:  چهارشنبه 18 دی 1398  ::  12:11

سرویس جهان

نشنال اینترست تحلیل کرد؛

آینده نامعلوم همکاری آمریکا با کردهای عراق و سوریه

سرویس جهان- مقامات کرد در عراق و سوریه می گویند اکنون که بیشتر از هر زمانی صحبت از خروج آمریکا از عراق و سوریه مطرح شده این کشور هیچ چیزی درباره ادامه همپیمانی با کردها در مبارزه با داعش نگفته است.

 

به گزارش کردپرس، بعد از اقدامات نظامی آمریکا در عراق طی این هفته که منجر به تصویب طرحی برای خروج نیروهای این کشور از عراق شد و برخی اعضای ائتلاف مبارزه با داعش آمادگی خود را برای خروج از عراق اعلام کرده اند شواهد نشان می دهد برخی مقامات آمریکایی نیز به این کار تمایل نشان داده اند.

خروج ائتلاف مبارزه با داعش از عراق و سوریه که مسئولیت آموزش و تجهیز نیروهای کرد در عراق و سوریه را نیز از سال 2014 به رهبری آمریکا بر عهده داشته است ممکن است کردها را در برابر حملات داعش بویژه پس از گزارش های اخیر پیرامون فعالیت شدید داعش با حدود 5000 نیروی آن در مناطق مورد مناقشه عراق آسیب پذیرتر کند.

مقامات کرد در عراق و سوریه از این نگران هستند با خروج ائتلاف به رهبری آمریکا، واشنگتن هیچ برنامه جدیدی برای جایگزین کردن ندارد و با مقامات کرد هم در این مورد حرفی به میان نیاورده است.

عاهد الهندی، فعال سوری-آمریکایی در این باره به نشریه نشنال اینترست گفته است آمریکا و مقامات کرد در سوریه به هیچ وجه در این باره با هم صحبت نکرده اند.

وی با اشاره به این که آمریکا حمله ترکیه به کردهای سوریه را در ماه اکتبر به آنها گوشزد نکرده بود افزود: تعجبی ندارد که چرا آمریکا پیامدهای اقداماتی مانند طرح پارلمان عراق برای خروج آمریکا را با کردها مورد بحث قرار نداده است.

سینم محمد، دیپلمات کرد سوریه و نماینده اداره خودگردان شمال سوریه در آمریکا نیز به این نشریه گفته است با هیچ یک از مقامات آمریکایی پیرامون موضوع اخراج احتمالی نیروهای آمریکا از عراق صحبتی نداشته است.

دو فرد مرتبط با مسئله تروریسم در دولت ترامپ هم درباره رایزنی آمریکا با کردهای عراق بعد از طرح مسئله خروج آمریکا از عراق به نشنال اینترست گفته اند به هیچ وجه مقامات آمریکایی برنامه ای را در باره این موضوع و یا در مورد برنامه جایگزین با مقامات کرد در عراق در میان نگذاشته اند.

یکی از مقامات دولتی به این نشریه گفته است مقامات کرد عراق می دانستند که این اتفاق برای نیروهای آمریکایی خواهد افتاد اما آمریکایی ها آن را جدی نگرفتند. این مشکل وزارت خارجه آمریکاست، آنها برنامه ای ندارند.

الهندی معتقد است دلیل این که آمریکا با کردها در مورد خروج از عراق و تاثیرات آن حرفی نزده به این خاطر است که آمریکا بیشتر این مسائل را با دولت مرکزی عراق در میان می گذارد تا کردها.

دفتر نمایندگی حکومت اقلیم کردستان عراق در آمریکا نیز درباره این مسئله گفته است هیچ توضیحی در این خصوص ندارد.

وزارت خارجه آمریکا از بیان توضیح خودداری کرده اما توماس کمبل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به نشنال اینترست گفته است آمریکا برای بعد از این پیشامد برنامه دارد اما نمی خواهد درباره برنامه های این وزارت و نیز برنامه های نظامی آن صحبت کند.

کد خبرنگار: 40101