انتشار:  جمعه 20 دی 1398  ::  15:12

سرویس عراق

عبدالمهدی در گفت‌وگوی تلفنی با پمپئو:

نیروها و پهپادهای آمریکایی بدون اجازه وارد عراق می‌شوند/ واشنگتن برای تدوین مکانیزم خروج نماینده بفرستد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر مستعفی عراق ضمن تاکید بر مخالفت با هر گونه نقض حاکمیت کشورش، از آمریکا درخواست کرد که برای تدوین مکانیزم خروج نیروهای خود، نماینده بفرستد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، دفتر اطلاع رسانی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر دولت اداره امور در این کشور بعد از ظهر امروز (جمعه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه پنج شنبه با وی تماس گرفته است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، عبدالمهدی و پمپئو در گفت و گوی تلفنی خود به بررسی تحولات اخیر و تمایل طرف های مختلف به جلوگیری از تشدید تنش و حرکت به سوی یک جنگ سرگشاده پرداختند.

نخست وزیر مستعفی عراق ضمن تاکید بر این که کشورش با همه عملیات ناقض حاکمیت خود از جمله حمله اخیر به پایگاه های عین الاسد و اربیل مخالف بوده و هست، خاطر نشان ساخت که عراق برای جلوگیری از این که تبدیل به صحنه جنگ شود، تلاش های زیادی انجام می دهد و با طرف های مختلف نیز ارتباط برقرار می کند.

عبدالمهدی ضمن درخواست از وزیر خارجه آمریکا برای اعزام نمایندگان خود به عراق جهت تدوین مکانیزم اجرای مصوبه اخیر مجلس نمایندگان مبنی بر خروج امن نیروهای خارجی از این کشور، تاکید کرد که عراق خواهان ادامه بهترین روابط با کشورهای همسایه و دوستان خود در جامعه بین المللی است.

نخست وزیر مستعفی عراق ضمن تاکید بر این که کشورش به دفاع از هیئت های نمایندگی و منافع کشورهای دیگر و همه افراد موجود در خاک خود اهتمام می ورزد، اعلام کرد که اولویت های عراق در مبارزه با تروریسم، داعش و خشونت، بازسازی کشور، دفاع از حاکمیت، استقلال و وحدت ملی آن، دستیابی به رشد اقتصادی و تحقق امنیت و ثبات بری خود و منطقه خلاصه می شود.

عبدالمهدی این مسئله را نیز به پمپئو متذکر شد که بدون اجازه دولت فدرال در بغداد، نیروهای آمریکایی وارد خاک عراق می شوند و هواپیماهای بدون سرنشین این کشور نیز در آسمان آن به پرواز درمی آیند که این اقدام با توفقنامه های مورد اجرای دو کشور در تضاد است.

وزیر خارجه آمریکا نیز به نوبه خود ضمن اعلام این که مسئله مذکور را پیگیری خواهد کرد، تاکید کرد که کشورش به حاکمیت عراق احترام می گذارد و ادامه توسعه روابط میان دو کشور را نیز مهم برشمرد.

این در حالی است که مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بامداد امروز با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود که پمپئو در گفت و گوی تلفنی با عبدالمهدی، گفته که واشنگتن اقدام اخیر تهران در شلیک موشک های بالستیک به سمت پایگاه های نظامی عین الاسد در استان مرزی الانبار در غرب عراق و حریر در استان اربیل، مرکز اقلیم کردستان که نیروهای آمریکا و ائتلاف بین المللی ضد داعش را در خود جای دادند، محکوم می کند.

در بیانیه اورتاگوس همچنین آمده بود که وزیر خارجه آمریکا برای نخست وزیر دولت پیشبرد امور در عراق تاکید کرده که کشورش هر آن چه لازم باشد را برای حفاظت از شهروندان آمریکایی و عراقی و دفاع از منافع مشترک دو کشور انجام خواهد داد.