انتشار:  جمعه 20 دی 1398  ::  22:55

سرویس جهان

نشریه فارن افرز:

آمریکا می تواند زمینه آشتی میان ترکیه و پ.ک.ک را فراهم کند

سرویس جهان- نشریه فارن افرز نوشت: پرداختن به مسئله کردها در ترکیه با محوریت پ.ک.ک از سوی دونالد ترامپ می تواند موجب بهبود رابطه تنش آلود کنونی میان آمریکا و ترکیه شود.

 

به گزارش کردپرس، نشریه سیاسی فارزن افرز در مقاله ای که به تحلیل رابطه آمریکا و ترکیه اختصاص داده یکی از عوامل اصلی تنش میان دو کشور را حمایت آمریکا از نیروهای کرد سوریه دانسته است که از نظر آنکارا وابسته به پ.ک.ک هستند.

البته این نشریه ذکر کرده است که وقتی در سال 2014 ترکیه حاضر نشد آمریکا را در سوریه برای مبارزه با داعش همراهی کند واشنگتن ناچار شد همپیمان کردهای سوریه شود.

این نشریه با اشاره به این که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در ماه اکتبر 2019 به ترکیه برای حمله به نیروهای کرد سوریه چراغ سبز داد و ترکیه توانست بخش قابل توجهی از مناطق تحت کنترل کردها را تصرف کند، این مسئله را عاملی برای ممانعت از ایجاد منطفه خودمختار کردی در سوریه دانسته است.

فارن افرز این اقدام ترامپ را دادن امتیازی به ترکیه توصیف کرده و توصیه کرده است ترامپ با یادآوری این مسئله به ترکیه سعی کند بار دیگر زمینه آشتی میان دولت ترکیه و نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک را فراهم کند تا با حل مسئله کردها در ترکیه، زمینه حل مسئله کردها در مرزهای ترکیه و سوریه به طور کامل فراهم شود و از این طریق نیز رابطه آمریکا و ترکیه بهبود پیدا می کند.

این نشریه ترکیه را یکی از متحدان مهم برای آمریکا دانسته و توصیه کرده است دونالد ترامپ و دو مجلس کنگره و سنا سعی نکنند ترکیه را به خاطر اقدامات گذشته آن علیه کردها تنبیه و در نتیجه از خود دورتر کنند بلکه تلاش کنند ترکیه را در ادامه رفتارهای بد با کردها محدود کنند.

کد خبرنگار: 40101