انتشار:  شنبه 21 دی 1398  ::  18:06

سرویس اقلیم کردستان

در دیدار با نخست وزیر عراق؛

مسرور بارزانی بر ضرورت تداوم پشتیبانی ائتلاف ضد داعش از عراق تاکید کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نخست وزیر اقلیم کردستان طی دیدار با نخست وزیر مستعفی عراق، ضمن اشاره به تهدید داعش، بر ضرورت ادامه پشتیبانی ائتلاف ضد داعش، از عراق تاکید کرد.

به گزارش کردپرس، عادل عبدالمهدی در سفر خود به اربیل، با نچیروان بارزانی رئیس، مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان و مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) دیدار کرد.

وی در این دیدارها به بررسی آخرین تحولات اخیر در عراق و راهکارهای حفظ حاکمیت این کشور و مقابله با تهدیدات داعش پرداخت.

نخست وزیر مستعفی عراق، در دیدار با مسرور بارزانی که با حضور هیئت همراه عبدالمهدی و همچنین قباد طالبانی معاون بارزانی و برخی دیگر از اعضای دولت او، برگزار شد، گفت که مبنا و اساس مناسبی برای روابط اربیل و بغداد ایجاد شده و اکنون فرصت مناسبی برای حل مشکلات میان دولت مرکزی و اقلیم کردستان، به نحوی که منافع همه ساکنین عراق را تامین کند،  فراهم شده است.

مسرور بارزانی نیز در این دیدار تاکید کرد که حل اساسی و ریشه ای مشکلات و اختلافات میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان و اجرای توافق های صورت گرفته میان دو طرف مستلزم وجود اراده و تصمیم جدی است.

وی  خاطر نشان ساخت که داعش هنوز تهدیدی جدی علیه همه مناطق عراق به شمار می آید و به همین دلیل هماهنگی بیشتر میان اربیل و بغداد با همکاری ائتلاف جهانی ضد داعش، ضروری است.

دو طرف در این دیدار تاکید کردند که باید عراق از مناقشات و درگیری های منطقه ای و خارجی دور بوده و تعادل و توازن در روابط خود با همه طرف ها را حفظ کند.

از سوی دیگر مسرور بارزانی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی تویتر، ضمن ابراز خوشحالی از دیدار با نخست وزیر عراق، به پایبندی دو طرف به ادامه گفتگوهای سازنده اشاره و اعلام کرده که با عبدالمهدی در مورد کاهش تنش ها در کشور و اینکه نباید عراق و اقلیم کردستان تبدیل به بخشی از کشکمش ها و درگیری های منطقه شوند، به توافق رسیده اند.

وی در پیام دیگری در همین رابطه آورده که بر اجرای توافق های اخیر با بغداد برای تامین منافع همه عراقی ها تاکید و اشاره کرده که پشتیبانی  ائتلاف جهانی برای مقابله با تهدیدات همیشگی داعش در عراق، لازم است.