انتشار:  یک‌شنبه 22 دی 1398  ::  17:41

سرویس جهان

روایت آمریکایی ها از نحوه ترور سردار قاسم سلیمانی

خبرگزاری کردپرس- دو شبکه فاکس نیوز و ان بی سی آمریکا در گزارش های جداگانه ای به چگونگی اجرای طرح دولت آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی پرداخته اند.

 

دو شبکه فاکس نیوز و ان بی سی در دو گزارش جداگانه به بیان چگونگی اجرای طرح آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی در بغداد با استفاده از پهباد پرداخته اند.

فاکس نیوز در این گزارش نوشت: نیروهای ویژه آمریکا هنگامی که پهباد این کشور خودروی حامل قاسم سلیمانی را هدف قرار داد او را در فرودگاه بغداد دنبال می کردند. این نیروها وقتی خودروی قاسم سلیمانی فرودگاه بغداد را ترک کرد و هدف قرار گرفت نیم مایل با وی فاصله داشتند. این نیروها به قاصله یک یا دو دقیقه به صحنه رسیدند و به ارزیابی خسارت  و صدمات ناشی از موشک اصابت شده به هدف پرداختند. آنها عکس هایی از صحنه گرفته و تایید کردند که موشک به خودروی مورد نظر اصابت کرده و سلیمانی جان خود را از دست داده است.

فاکس نیوز ادعا کرده است که تصویرهایی از صحنه شامل تصویر جسد قاسم سلیمانی را در اختیار دارد اما آنها را منتشر نمی کند. این شبکه در ادامه گفته است تصاویر شامل صحنه جسدهای در حال سوختن بوده است.

منبع این شبکه گفته است آمریکاییها جسدها را از صحنه کنار کشیدند و و قبل از این که هویت جسد را تایید کنند شعله های روی جسد را خاموش کردند. نیروهای ویژه آمریکا عکس هایی از متعلقات وی از جمله کتاب دعا و شعر، پول نقد و نیز کلت کمری و سلاح انفرادی گرفتند.

این شبکه به نقل از منبع خود گزارش داد که افراد مذکور اگر شرایط عادی بود تلفن همراه و دیگر وسایل الکترونیکی سردار قاسم سلیمانی را برای تجزیه و تحلیل از جمله پیام ها و دیگر محتویات آن با خود می بردند اما موشکی که به خودرو اصابت کرد امکان استفاده از این وسایل را غیر ممکن کرده بود.

ان بی سی هم گزارشی درباره این موضوع داده و گفته است با توجه به حضور مخبرهای سی آی ای یا سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا مستقر در فرودگاه دمشق، سی آی ای دقیقا می دانست کی قرار است یک جت قاسم سلیمانی را از این فرودگاه به بغداد ببرد. این شبکه همچنین گفته است اطلاعاتی که اسرائیل در اختیار آمریکا قرار داده به تایید جزئیات برنامه آمریکا برای  ترور قاسم سلیمانی کمک کرده است.

این شبکه در ادامه گزارش داد وقتی که هواپیمای ایرباس 320 در فرودگاه بغداد به زمین نشست جاسوسان آمریکایی حاضر در فرودگاه بغداد محل دقیق او را می دانستند. سه پهباد آمریکایی با خیال راحت از این که آسمان عراق تحت اختیار ارتش آمریکاست به محل مورد نظر رسیدند. هر کدام از این سه پهباد حامل چهار موشکل هل فایر بودند.

جزئیات این گزارش بر اساس مصاحبه با دو نفر مقامات مطلع از جزئیات و نیز خلاصه گزارشی تهیه شده که آمریکاییها در این باره ارائه کرده اند. مقامات آمریکایی روی صفحه ای عریض تصویر یک مقام شبه نظامی عراقی را که چند پله طی کرد تا از رییس نیروهای قدس ایران استقبال کند دیدند. ساعت کمی از یک بامداد گذشته بود بنابراین تصاویر مادون قرمز زیاد واضح نبودند. تصویری از چهره ها پیدا نبود. این افراد نمی دانستند که در یک دقیقه آینده چه بر سر آنها می آید.

جینا هاسپل، رییس سی آی ای از لانگلی ویرجینیا مستقیما آنها را نظاره می کرد. در کاخ سفید هم صحنه ها قابل مشاهده بود اما آن موقع دونالد ترامپ در کالیفرنیا بود.

تصاویر نشان می داد که دو شخصیت ارشد وارد خودروی سدان شدند و بقیه افراد هم به دنبال آن سوار یک خودروی مینی وان شدند.

پهبادها نیز هنگام خروج خودروها از فرودگاه آنها را دنبال کردند. متخصصان جاسوسی به دنبال بررسی سیگنال تلفن های همراه این افراد بودند تا هویت آنها را تایید کنند. سال ها نقشه برداری و جمع آوری اطلاعات توسط ماهواره ها در مانیتورهای مقابل اپراتورهای پهبادها قرار داشت.

 دیگر خودروها نیز در حال عبور بودند اما ترافیک سنگین نبود.

در مرکز فرماندهی نیروهای آمریکا در قطر که عملیات از آنجا انجام می شد تقریبا هیچ شکی وجود نداشت که چه کسانی در داخل این خودروها بودند.

آنهایی که صحنه را مشاهده می کردند شلیک موشکها را دیدند. خودروها آتش گرفتند و در کل چهار موشک شلیک شد. کسی زنده نماند.

مقامات نظامی آمریکا در پایگاه های آمریکا در مناطق مختلف جهان حمله را مشاهده کردند. علیرغم موفقیت آمیز بودن عملیات، با توجه به پیامدهایی که این عملیات به دنبال داشت فضایی نگران کننده بوجود آمد و مقامات به پیامدهای آن فکر می کردند.

مقامات آمریکایی به ان بی سی گفته اند که از روزها قبل تحرکات قاسم سلیمانی را در منطقه رصد می کردند. دولت ترامپ می گوید که او به دنبال برنامه ریزی برای حمله به اهداف آمریکایی بوده اما آمریکاییها هیچ شواهدی ارائه نکرده اند.

مقامات آمریکایی به این شبکه گفته اند فکر نمی کنند حملات موشکی ایران به پایگاه آمریکاییها در عراق پایان انتقام آمریکاییها از ترور سردار قاسم سلیمانی باشد.

این شبکه گفته است پهبادی که به دنبال ترور قاسم سلیمانی بود سر و صدا دارد اما این سر و صدا در وضعیت بغداد قابل شنیده شدن نیست و سرنشینان خودرو احساس نمی کردند که پهبادها به کمین آنها نشسته اند.

کارشناسانی که این عملیات را تحلیل کرده اند آن را حاصل کار زیاد، وقت گیر و پرهزینه دانسته اند زیرا انجام آن مستلزم داشتن تجربه زیاد، دقت عمل بالا و داشتن اطلاعات پیچیده جاسوسی دانسته اند.

کد خبرنگار: 40101