انتشار:  شنبه 28 دی 1398  ::  19:14

سرویس اقلیم کردستان

تصمیم حزب دمکرات کردستان عراق به برگزاری کنگره در سال جاری میلادی

سرویس عراق و اقلیم کردستان- شورای رهبری حزب دمکرات کردستان عراق (پارتی) در نشستی با حضور رهبر و معاون حزب و اعضای دفتر سیاسی، تصمیم به برگزاری کنگره حزب تا پایان سال جاری میلادی گرفت.

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه تلویزیونی روداو، امروز شنبه 28 دی / 18 ژانویه، شورای رهبری حزب دمکرات کردستان عراق (پارتی) نشستی را با حضور مسعود بارزانی رهبر، نچیروان بارزانی معاون و اعضای دفتر سیاسی حزب انجام داد.

 در اطلاعیه پایانی این نشست آمده که طی این نشست وقایع و رویدادهای مهم سال 2019 و آغاز سال 2020 میلادی و تاثیرات این وقایع بر  پروسه سیاسی و اقتصادی عراق و اقلیم کردستان و روابط عراق با کشورهای دیگر  مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تصمیمات اخیر مجلس عراق در هفته های اخیر نیز مورد بررسی قرار گرفته و اعلام شد که اقدامات مجلس، در تناقض با اصول شراکت واقعی، توافق و توازن میان همه طیف های عراقی بوده که عراق نوین پس از سال 2003 بر اساس این اصول بنیان نهاده شده و بر مشارکت همه طیف ها در تصمیم گیری های اساسی و اداره کشور تاکید دارد.

بنا به این اطلاعیه دومین محور گفتگوهای رهبرای پارتی به تهدیدات موجود علیه عراق اختصاص یافته و اشاره شده که این کشور تبدیل به میدان تصفیه حساب های کشورهای جهانی  و منطقه ای شده و  عراق با وجود مشکلات داخلی خود اعم از اختلافات داخلی، مشکلات سیاسی، اقتصادی، دیپلماتیک، اعتراضات خیابانی و تهدید ترور و داعش و تهدیدات امنیتی؛ تحمل مشکلات و تنش های بیشتری را ندارد.

همچنین اشاره شده که مردم عراق تاوان مواضع متناقض و مخالف خارج از مرزهای این کشور را می پردازند و در نتیجه این شرایط نرخ بیکاری تا سطحی افزایش یافته که 30 درصد از جمعیت ساکن استان های جنوبی و مرکزی عراق زیر خط فقر به سر می برند و لازم است که تلاش همگانی در عراق در راستای دوری این کشور از درگیر شدن در تنش ها و درگیری ها بوده و از تبدیل این کشور به بخشی از مشکلات منطقه ای و جهانی جلوگیری شود و به همین دلیل باید تمامی تصمیمات و اقدامات در عراق، در جهت خواست و منافع همه شهروندان و حفظ امنیت کشور در مقابل  خطرات باشد.

نشست حزب دمکرات کردستان تاکید کرده که از تلاش ها و اقدامات دولت اقلیم کردستان برای ایجاد اصلاحات و ساماندهی امور اقلیم و اجرای خواست و مطالبات مردم حمایت می کند.

 اطلاعیه حزب دمکرات کردستان در پایان اعلام کرده که شورای رهبری  این حزب به منظور تطبیق با تغییرات و تحولات کنونی عراق و اقلیم کردستان و ساماندهی ارگان و نهادهای حزب، تصمیم به برگزاری کنگره حزب در سال 2020 میلادی گرفته  و اختیارات لازم را برای انجام دادن اقدامات لازم به منظور برگزاری کنگره، به دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان عراق می دهد.