انتشار:  شنبه 28 دی 1398  ::  22:27

سرویس عراق

نخست‌وزیر مستعفی عراق در دیدار وزیر خارجه اردن:

بغداد و امان نقش مهمی در مهار بحران منطقه و جلوگیری از جنگ ایفا می‌کنند

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر مستعفی عراق در دیدار وزیر خارجه اردن تاکید کرد که این دو کشور ستون های اساسی امنیت و ثبات منطقه به شمار می آیند و در مهار بحران و جلوگیری از خطرات جنگ و درگیری نیز نقش مهمی دارند.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، دفتر اطلاع رسانی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر دولت اداره امور در این کشور شامگاه امروز (شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که وی در شهر بغداد پذیرای ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن بوده است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، عبدالمهدی در دیدار با الصفدی ضمن ابراز افتخار نسبت به سطح کنونی روابط میان عراق و اردن و اعلام تمایل خود برای افزایش همکاری در زمینه های مختلف در راستای تحقق منافع دو کشور و دو ملت همسایه، از ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن به دلیل مواضع خود در پشتیبانی از عراق و مردم آن قدردانی کرده و برای رهبری و مردم این کشور نیز آرزوی خوبی، شکوفایی و پیشرفت کرد.

نخست وزیر مستعفی عراق ضمن تاکید بر این که کشورش و اردن دارای روابط مستحکم و رو به افزایش هستند، دو پشتوانه اساسی برای امنیت و ثبات در منطقه به شمار می آیند و نقش مهمی در مهار بحران های مختلف و دور ساختن منطقه از خطرات جنگ و درگیری ایفا می کنند، به اهمیت سفرهای متقابل مسئولان دو کشور در راستای اجرای یادداشت های تفاهم و توافقنامه های مشترک و لزوم رایزنی و تماس در رابطه با تحولات امنیتی و بحران های منطقه ای اشاره کرد.

وزیر خارجه اردن نیز به نوبه خود ضمن ابراز خوشحالی از سفر به عراق و همکاری پا بر جا میان دو کشور، درود عبدالله دوم به عبدالمهدی و پشتیبانی وی از دولت و ملت عراق و همچنین تمایلش برای افزایش همکاری و هماهنگی در رابطه با مسائل مختلف مورد اهتمام منافع ملت های دو کشور و امنیت و ثبات منطقه را ابلاغ کرد.

الصفدی ضمن تمجید از نقش عراق در موفقیت نشست سه جانبه خود با اردن و مصر و همکاری و هماهنگی میان آنها، بر پشتیبانی کشورش از تلاش های دولت عراق برای حفاظت از امنیت، ثبات، حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی این کشور و جلوگیری از ورود آن به سیاست محورها و عدم تبدیل آن به صحنه درگیری تاکید کرد.

وزیر خارجه اردن ضمن تاکید بر موضع کشورش در راستای کاهش تشدید و تحقق آرامش در بحران کنونی منطقه و پایان وضعیت تنش و جنگ و پیامدهای خطرناک آن بر امنیت منطقه و جهان، برای آیت الله العظمی سید علی سیستانی آرزوی شفای عاجل کرده و پیام پادشاه کشورش برای اطمینان از سلامتی مرجع عالیقدر شیعیان عراق و ابراز امیدواری به شفای کامل ایشان را نیز ابلاغ نمود.